Ieva Swan pataria, kaip pamažu prisijaukinti fizinį aktyvumą

2019 m. Rugsėjis 04 d.
Tinklaraštininkė, socialinių tinklų įžymybė Ieva Swan nuo mažens buvo itin aktyvi – domėjosi lengvąja atletika ir bėgimu.

Kai po skaudžios avarijos galimybė profesionaliai sportuoti nutolo, naują džiaugsmą ji atrado sporto salėje. Šiandien Ieva stengiasi motyvuoti kitus ir vėl ruošiasi bėgimui, primindama, kad prisijaukinti fizinį aktyvumą bei pasiruošti 5 km distancijai maratone gali kiekvienas.

Ieva sportuoti pradėjo būdama 9-erių. Dabar jai jau sunku prisiminti, ar ji buvo paskatinta tėvų, tačiau prisimena visuomet buvusi labai aktyvi. „Man tiesiog norėjosi judėti, išbandyti kažką naujo. Todėl esu išbandžiusi visko – nuo gatvės, sportinių šokių, breiko, baleto, iki karate, bokso. Ilgai lankiau lengvąją atletiką, buvau bėgikė. Sportas – mano širdyje ir nemanau, kad sustosiu“, – pasakoja I. Swan.

Nors sportą visuomet mylėjo, I. Swan tikina, kad lengva nebuvo. „Kuo giliau neri, tuo būna sunkiau, prasideda varžybos, joms ruoštis visada reikia dvigubai pastangų, tad buvo visko. Vienerius metus mokiausi sporto mokykloje, o tai reiškia dvi treniruotes per dieną – ryte ir vakare“, – prisimena ji.

Planus pakeitė avarija

Užklupus sunkesnėms akimirkoms, I. Swan dažnai norėdavo tiesiog viską mesti. Tačiau į priekį vedė geri bėgimo rezultatai. Šis talentas atvedė Ievą į sporto mokyklą, bet planus pakeitė lemtingas įvykis.

„Patekau į avariją, kuri buvo lemtinga. Metams man buvo uždraustas bet koks fizinis aktyvumas, negalėjau net važinėtis dviračiu. Pasveikusi vėl grįžau į sportą, bet rezultatai nebuvo tokie, kaip anksčiau, tad iš sporto pasitraukiau“, – pasakoja I. Swan.

Pataria pokyčių imtis pamažu

Kai prieš penkerius metus Ieva susipažino su dabartiniu savo vyru, jo paskatinta ėmė aktyviai sportuoti sporto salėje ir vėl po truputį ėmė džiaugtis fizine veikla. Ji dalijasi ir patarimais, kaip tiems, kurie aktyviam gyvenimo būdui tiesiog neranda motyvacijos, prisijaukinti fizinį aktyvumą.

„Visų pirma, reikia išsiaiškinti, dėl ko norite prisijaukinti fizinį aktyvumą. Gal tai pablogėjusi sveikata, gal kūnas netenkina, gal kamuoja antsvoris, gal esate paveiktas mados. Bet kokiu atveju, žmonės kardinaliai keičia gyvenimo būdą tada, kai kažkas atsitinka, kritinėse situacijose, kurios priverčia labiau susimąstyti. Žmonės, kurie ima sportuoti dėl mados, dažniausiai po kurio laiko tai meta.“

Trūko informacijos apie mitybą

Kai sportavo profesionaliai, apie sveiką mitybą jai tiesiog trūko žinių, todėl ją į savo gyvenimą Ieva sako įtraukusi palengva. „Atsimenu, kai buvo mano bėgimo varžybos, trenerės paklausiau, ką reikėtų valgyti. Ji atsakė, kad galiu valgyti bet ką. Bet itin riebus maistas sukelia sunkumo jausmą, dažnai po tokio maisto norime miegoti, esame pasyvūs. Pavalgius sveikai, subalansuotai tokios savijautos nepajusime, nebent persivalgytume.“

Šiandien lengviau pastebėti sveikesnius produktus iš gausaus pasirinkimo  padeda ir specialus jų žymėjimas prekybos vietose, tad maitintis sveikiau yra dar paprasčiau. Pavyzdžiui, prekybos tinkle „Rimi“  sveikesni produktai be GMO, hidrintų riebalų, turintys mažau riebalų, druskos, cukraus, bet daugiau skaidulinių medžiagų žymimi ženklu  „Rinkis sveikiau“.  

„Sporte labai svarbu gerai jaustis, tai reiškia – teisingai maitintis. Sportuojant ir valgant neteisingai, galime tiesiog perdegti ir nepasiekti užsibrėžtų tikslų, pavyzdžiui, nenubėgsime tiek, kiek norėjome arba nubėgsime nekokybiškai – pradės skaudėti šoną, galvą, jausimės išsekę“, – priduria I. Swan.

Atgaivinti senus įpročius gali kiekvienas

Norėdama atgaivinti senus įpročius ir nubėgti 5 km ilgio „Rimi“ „Rinkis sveikiau“ trasą „Danske Bank Vilniaus maratone“, pati Ieva vadovaujasi savo patarimais – bėgioja ir mankštinasi, renkasi sveikesnius produktus, kuriuose mažiau riebalų, cukraus, daugiau skaidulinių medžiagų, o maisto gamyba iš šių produktų namuose užsiima pati.

„Ruoštis sekasi gerai, bet, prisipažinsiu, pačioje pradžioje galvojau, kad nubėgsiu daugiau ir bus lengviau. Nors aš savęs niekada nenorėjau perspausti ir to nedariau iki šiol, kartais jausdavau, kad neturiu tiek jėgų, kiek galvojau. Žinoma, prisiminus tas dienas, kai bėgiodavau po 10 km, man sunku suprasti, kaip visas kūnas pasikeitė ir adaptavosi į kitą sporto šaką. Tuo pačiu ir įdomu, kaip mes galime ir vėl jį pakeisti, svarbiausia to norėti. Daugelis, įdėję pastangų, gali nubėgti 5 kilometrus. Tereikia noro ir pasiryžimo“, – šypsosi tinklaraštininkė I. Swan.


Populiarūs straipsniai