Kaip ugdyti vaikus, kad jie tinkamai maitintųsi ir sportuotų?
Geru pavyzdžiu vaikai turėtų užsikrėsti šeimoje
Holistiniu požiūriu žmogaus sveikatai svarbi ne tik subalansuota, saikinga ir reguliari mityba, bet ir fizinis aktyvumas, emocinis bei psichologinis balansas.
„Pirmoji taisyklė – sveikos gyvensenos pavyzdį savo vaikams turi rodyti jų tėvai. Visi pokyčiai pirmiausiai prasideda šeimoje. Matydami sportuojančius, aktyviai laiką leidžiančius tėvus, vaikai lengvai užsikrečia tokiu pavyzdžiu”, – sako asmeninis treneris Mantas Petrulis.
Jis priduria, kad norint vaiką sudominti fizine veikla, svarbu, kad jis užsiimtų jam, o ne tėvams patinkančiu sportu.
„Jeigu tėvai nusprendžia leisti vaikus į sportinį būrelį, svarbu, kad jis nuoširdžiai patiktų ir mažajam. Priešingu atveju tai gali sukelti atvirkštinę reakciją – vaikas ims vengti sporto, paprasčiausiai praras motyvaciją. Kartais tėvai savo neišsipildžiusias svajones bando išpildyti naudodamiesi vaiku. Jeigu vaikui patinka žaisti futbolą, tėvai neturėtų versti jo užsiimti kovos menais”, – pataria M. Petrulis.
Jam antrina ir Rytų kovos menų sportininkė, šokėja-choreografė, kaskadininkė ir dviejų vaikų (4,5 m. Adelės ir 1 m. Kajaus) mama Veronika Montvydienė, sakydama, kad vaikų nereikia versti užsiimti nepatinkančia veikla, nes kur kas prasmingiau parodyti teigiamą pavyzdį. „Mūsų šeima stengiasi ne tik sveikai maitintis, bet ir aktyviai leisti laiką. Vaikai, matydami, kaip jų tėtis, mama šoka, supranta, kad sportas yra sveika, todėl mielai eina į būrelius. Adelė lanko baseiną, meninę gimnastiką. Nuo kūdikystės su abiem vaikais užsiiminėjome dinamine gimnastika ir nardymais. Ir Adelė, ir Kajus puikiai nardo”, – pasakoja V. Montvydienė.
Žinoma moteris įsitikinusi, kad sportas vaikams yra būtinas: priešingu atveju jie neišeikvoja sukauptos energijos, todėl tampa irzlūs ar blogai miega.
„Nors mūsų šeima aktyviai leidžia laiką ištisus metus, tačiau vasarą fizinė veikla mūsų gyvenime užima dar svarbesnį vaidmenį nei įprastai. Pastaruoju metu su šeima leidžiame laiką pajūryje. Bene kasdien važinėjame dviračiais, vaikštome, pabėgiojame pušyno keliu tarp Kunigiškių ir Palangos. Taip pat ruošiamės ir artėjančiam „Danske Bank Vilniaus maratonui“, kur su vaikais dalyvausime „Rimi Šeimos“ bėgime. Čia ne tik smagiai, bet ir turiningai praleisime laiką“, – savo planais dalijasi garsi mama.
Tėvų indėlis ugdant atžalų sveikos gyvensenos įpročius – svarbiausias
Sveikatai palankaus maisto technologės ir mitybos specialistės Ramintos Bogušienės teigimu, visų pirma nereikėtų sugadinti vaiko įgimtų savybių bei savo organizmo pojūčių ir nuo mažens skatinti atsakingai žvelgti į mitybą.
„Iš nepritekliaus laikų atėjęs sotumo kultas, deja, vis dar yra perduodamas iš kartos į kartą. Tėveliai laksto su šaukštais, bandydami sureguliuoti vaikų valgymus ir porcijų dydį. Vaikai gimsta su įgimtu alkio ir saiko jausmu, kurį suaugusieji gali sugadinti. Kas vyksta, jeigu verčiame vaiką suvalgyti daugiau ir greičiau, nei jis gali? Toks vaikas galimai turės svorio problemų, emocinio valgymo ir virškinimo sutrikimų”, – teigia R. Bogušienė.
Mitybos specialistė priduria, kad net jeigu vaiko organizmas reikalauja nesveiko maisto, svarbu suprasti, kad visa tai yra ne jo noras, o tiesiog sugadintas mažojo santykis su natūraliais maisto produktais, todėl ir čia labai svarbus tėvų indėlis.
Tokios nuomonės laikosi ir V. Montvydienė. Žinoma moteris pataria tėvams būti atkakliems ir nenuleisti rankų, jei ne viskas vyksta taip sklandžiai, kaip norėtųsi.
„Mūsų dukrelė yra dariusi testą, kuriame reikėjo atpažinti sveikus maisto produktus. Ji visus juos pažįsta. Tiesa, ne visus mėgsta, bet sutinka jų paragauti. Net tada, kai vaikas netrykšta noru valgyti sveiko maisto, svarbu, kad tėveliai nenuleistų rankų, nenustotų kalbėti apie sveikatai palankią mitybą ir jos svarbą. Visiems įpročiams susiformuoti reikia laiko”, – įsitikinusi V. Montvydienė.
Trenerio M. Petrulio patarimai, besiruošiantiems dalyvauti „Danske Bank Vilniaus maratono“ „Rimi Šeimos“ bėgime:
1. Pasiruošimui kasdien skirkite laiko. Išeikite pasivaikščioti į gamtą drauge su visa šeima.
2. Iš pradžių nueikite kelis kilometrus, vėliau šį atstumą didinkite. Greitą ėjimą keiskite į lengvą bėgimą ir atvirkščiai.
3. Į pasivaikščiojimą ar bėgiojimą žvelkite ne tik kaip į sportinę veiklą, bet ir kaip į galimybę praleisti daugiau laiko su savo šeima.
Apie „Rimi Šeimos“ bėgimą :
- Kur? Startas – Gedimino prospekto pradžioje, prie Katedros aikštės.
- Kada? Startuosime rugsėjo 9 d. 15.30 val. „Rimi Šeimos“ 4,2 km bėgimo trasai įveikti skirta 1 val.
- Kaip? Nuo Katedros aikštės leisimės link Mindaugo ir Žalgirio tilto, Kudirkos aikštės, bėgsime ir Jogailos, Islandijos bei Maironio gatvėmis.
- Kodėl? Visų bėgimo dalyvių lauks išskirtinė dovana – medalis su heraldiniu Vyčiu bei rėmėjų dovanos. Ir, žinoma, saldus pasiekto tikslo bei asmeninės pergalės skonis.