Klausos negalią turinti „Rimi“ darbuotoja Sandra hobiais bei sporto pasiekimais įkvepia ir kolegas
Sunku būtų išvardinti visus Panevėžio ,,Rimi“ kasininkės Sandros Pisarenko pomėgius bei pasiekimus. Nuo ankstyvos vaikystės klausos negalią turinti „Rimi“ šeimos narė įsitikinusi, jog optimizmo galima pasisemti iš kūrybos ir meno, o integravimasis į girdinčiųjų bendruomenę priklauso nuo požiūrio bei žmogų supančios aplinkos.
Moko kolegas susikalbėti
Nors augo Druskininkuose, baigusi Vilniaus kurčiųjų internatinę mokyklą savo gyvenimą Sandra nutarė tęsti Panevėžyje. Anot jos, darbo paieškos čia iš pradžių buvo gana sudėtingos, bet išgirdusi, jog „Rimi“ prekybos tinklas priima ir klausos negalią turinčius žmones, nutarė pabandyti savo laimę. „Sunku patikėti, kad nuo tos dienos praėjo jau daugiau nei 12 metų, per kuriuos pavyko pakeisti ir pareigas“, – sako darbuotoja.
Pasak Sandros, kurtumas nėra kliūtis integruotis į girdinčiųjų bendruomenę, viskas priklauso nuo girdinčiojo požiūrio į neįgalų žmogų:
„Kurčiojo sėkmė darbe priklauso nuo darbdavio tolerancijos, paskatinimo tobulėti – būtent tai čia dirbdama ir gaunu. Su kolegomis taip pat jaučiuosi gerai. Su girdinčiaisiais bendrauju šnekamąja kalba, o su kurčiaisiais – gestų kalba. Stengiuosi aiškiai tarti balses ir priebalses, nors pati negirdžiu, bet džiaugiuosi, kad kai kurie girdintys mane supranta. Gebu skaityti iš lūpų.“
Moteris visada aktyviai prisideda prie įvairių „Rimi“ veiklų bei iniciatyvų, viena jų – Kurčiųjų dienos minėjimas. Sandra kolegas išmokė gestų kalba perduoti sveikinimą. „Man smagu, kad per kavos pertraukėles kolegos vis dažniau pasidomi, kaip bendrauti gestų kalba, nori sužinoti vis daugiau žodžių“, – džiaugiasi nuo vaikystės negirdinti „rimietė“.
Turi daugybę hobių
Tačiau vien darbu moters gyvenimas neapsiriboja. Turėdama laisvą minutę Sandra imasi kitų veiklų, tad „Rimi“ kolegos semiasi iš jos įkvėpimo džiaugtis gyvenimu ir akimirkomis, kurias jis dovanoja.
„Hobiai man suteikia džiaugsmą, atsipalaidavimą, savęs tobulinimą, žinių praplėtimą. Po darbo, per laisvadienius ar šventes, su artimiausiais prisigalvojame įdomių veiklų ar neplanuotų kelionių. Kartais pasižiūrėję pamokų internete namuose darome remontą, piešiame ant keramikos. Manau, kad turiu meniškos sielos gyslelę, tad man labai patinka kurti. Taip pat vedu paskaitas kurčiųjų bendruomenei. Savo gebėjimus bandau realizuoti įvairiose veiklose“, – atvirauja specialistė.
Be visų išvardintų veiklų Sandra ir fotografuoja, tad visos kolektyvo šventės neapsieina be jos darytų nuotraukų, o kartais ji ir pati pabūna modeliu. Pasak kolegų, kūrybiška ir išradinga moteris taip pat siuva, kaligrafija rašo sveikinimus, neria, kepa tortus bei kuria šventines dekoracijas.
Tiesa, Sandra mėgsta ne tik menišką, bet ir aktyvią veiklą: „Lietuvos kurtieji yra pasiekę puikių rezultatų boulingo, krepšinio, tinklinio, smiginio sporto šakose. Man labiausiai sekasi žaisti boulingą, nemažai prizinių vietų esu iškovojusi Baltijos šalių ir Lietuvos kurčiųjų boulingo čempionatuose, – pasakoja Sandra. – Savo pavydžiu norisi parodyti, kad nėra taip, jog kurtieji kažko negali. Jie gali viską.“