Jaunystė neužkirto kelio vadovauti didelei komandai: rimietis Gintautas parduotuvių „vairo“ ėmėsi 25-erių

2022 m. Rugpjūtis 12 d.
Viduriniosios grandies vadovų auginimas įmonės viduje gali turėti daug teigiamų privalumų, įsitikinusi „Rimi“ personalo vadovė Vaida Kaikarienė.

Greitai rasti kompetentingų darbuotojų su vadovavimo patirtimi už organizacijos ribų nėra lengva, be to, paaukštindami darbuotojus įmonės viduje didinate jų lojalumą. Turėdami motyvacijos ir puikiai pažinodami įmonės kultūrą bei darbo specifiką jie gali žymiai greičiau tapti savarankiškais vedliais savo komandai. Tokiu pavyzdžiu „Rimi“ tinkle tapo karjerą nuo kasininko kėdės pradėjęs Gintautas, dabar vadovaujantis dviejų parduotuvių komandoms.

Jaunų vadovų stiprybės

Pasak „Rimi“ personalo vadovės Vaidos Kaikarienės, nuo pačios pirmosios darbo dienos įmonė investuoja daug laiko darbuotojo apmokymams, todėl organizacijai rūpi kiekvieno komandos nario augimas, savęs atradimas ir suvokimas, kur jis nori tobulėti, kuria kryptimi augti: „Jeigu darbuotojas tikrai jaučia, kad tai yra jo organizacija ir jis geba daryti daugiau, auga pozicijos bei atsakomybės. Vidiniai žmonės, turėdami ekspertines žinias, gabumus, kurie yra išsivystę įmonės viduje, jau žino organizacijos kultūrą, vertybes bei strategiją, todėl užėmus aukštesnes darbo pozicijas jiems lengviau dirbti su savo komanda.“

V. Kaikarienė teigia, jog vidinis žmogus, kuris yra pastebėtas bei įvertintas įmonėje, apie savo darbovietę dalinasi informacija su kitais žmonėmis, taip pritraukdamas naujus talentus, kurie mato realų pavyzdį, kad vadovai gali užaugti nuo startinės pozicijos: „Mums, kaip organizacijai, tai yra siekiamybė, nes tą žmogų pažįstame kultūriškai bei vertybiškai, todėl jo įsibėgėjimo laikas vadovo pozicijoje yra trumpesnis.“

„Rimi“ personalo vadovė pastebi, jog organizacijos plečiasi, tad atsiranda daugiau vadovų, kurie yra atsakingi už vidurinės grandies procesus. „Savo įmonėje turime nemažą dalį tiek vyresnių, tiek jaunesnių vadovų, kurie dirba su skirtingomis komandomis biure bei prekybos centruose. Jauni vadovai turi daug idėjų bei drąsos bandyti naujus dalykus, nes juos į priekį vedą smalsumas bei jaunatviškas veržlumas. Svarbus ir skaitmeninis aspektas – jie gali pasiūlyti, pastebėti bei atrasti tam tikrus elektroninius sprendimus, kurie padeda paversti darbą efektyvesniu bei našesniu. Amžius mūsų organizacijoje tikrai nėra kliūtis tapti vadovu arba užimti atsakingas pareigas organizacijoje, net jei pradėjai nuo žemesnės pozicijos“, – pabrėžia V. Kaikarienė.

Būdamas studentu jau dirbo pardavėju

Ukmergiškis Gintautas Vanagas yra puikus pavyzdys, kaip turint didelį pasiryžimą bei ambicijas galima sparčiai kilti karjeros laiptais. Prieš beveik dešimt metų, dar būdamas studentu atėjęs dirbti į „Rimi“ pardavėjo poziciją vyras įmonėje pasiliko ir baigęs mokslus. Šiuo metu jis vadovauja net dviems Panevėžio prekybos centruose „RYO“ ir „Ragaudžiai“ įsikūrusioms „Rimi“ parduotuvių komandoms.

 „Dirbti čia pradėjau beveik prieš 10 metų. Dar būdamas studentu ieškojau būdų, kaip užsidirbti tarp paskaitų, tad keliai atvedė į „Rimi“, kur įsidarbinau pardavėju visai šalia namų esančioje parduotuvėje Vilniuje. Jau po mėnesio man pasiūlė tapti vadybininku, tad porą mėnesių stropiai mokiausi ir užėmiau vadybininko pareigas. Vėliau grįžau gyventi į savo gimtąjį miestą – Ukmergę, kur tuo metu kolegos kaip tik atidarinėjo naują „Rimi“ parduotuvę ir pasiūlė tęsti darbus. Vėl grįžęs gyventi į Vilnių naujoje parduotuvėje tapau direktoriaus pavaduotoju, o vėliau ir direktoriumi. Po kurio laiko išvykau dirbti į Kauną, o šiuo metu gyvenu Ukmergėje ir vadovauju dviem parduotuvėms Panevėžyje“, – savo karjeros istoriją pasakoja G. Vanagas.

Vyras priduria, jog savo darbą mieliau vadintų komandos kuravimu: „Nevertinu tų vadovų, kurie tiesiog nori vadovauti, remiuosi tuo, kad kolektyvas turi būti vieninga komanda ar net šeima, todėl su savo komanda visada esu atviras, bendraujame paprastai. Žinoma, vienam darbuotojui reikia daugiau švelnumo, kitam aiškumo ir statistikos, tad stengiuosi prisitaikyti ir su kiekvienu bendrauju individualiai, bet visada remiuosi paprasto bendravimo principu. Manau, taip galima pasiekti žymiai geresnių rezultatų nei žiūrint į darbuotojus iš aukšto, juk dažnu atveju darbuotojai žino ir moka daug daugiau nei pats vadovas. Mano pareiga yra sukuruoti, kas ir kada turi atlikti tam tikrus darbus.“

Amžius – darbui nesvarbus

G. Vanagas puikiai prisimena tą dieną, kai tapo parduotuvės vadovu. Tuo metu jam buvo vos 25 metai, tačiau įmonėje jau buvo sukaupęs nemažą patirtį: „Įgauti kolegų pasitikėjimą, kai esi jaunas vadovas, reikia laiko ir kantrybės – tokie dalykai neįvyksta per naktį. Lengviausia gauti pasitikėjimą tada, kai dirbi kartu su kolektyvu, o savo žodžius pagrindi pavyzdžiais ir darbais, padedi kolektyvui spręsti bėdas, parodai, jog konkretus, bet šiltas bendravimas su kolegomis gali duoti gausių vaisių. Kai darbuotojas nebebijo prieiti ir paklausti, pasiūlyti ar pakritikuoti – supranti, kad jis tavimi pasitiki.“

Šiandien G. Vanago kuruojamas „Rimi“ kolektyvas labai įvairaus amžiaus: jauniausiam darbuotojui vos prieš kelias savaites suėjo 18 metų, o vyriausi sulaukę ir pensijinio amžiaus. „Vasaros laikotarpiu pas mus dirba ir nepilnamečiai moksleiviai, o kelis žmones per šiuos metus jau išleidome į pensiją. Džiaugiamės, kad mūsų įvairiame kolektyve dirba labai skirtingo amžiaus ir fizinių galimybių žmonės, nes vieni iš kitų galime semtis gyvenimo ir darbo patirties, – pastebi dviejų parduotuvių vadovas. – Todėl ir turime labai įvairiapusišką komandą. Galime visi pasidaryti kavos pertraukėlę, susėsti ir bendrai gvildenti tam tikrus klausimus bei problemas. Tuomet kyla įvairiausių minčių ir idėjų. Negali pasakyti, kad vienas žmogus yra teisus, o kitas – ne. Kuo didesnė kolektyvo įvairovė – tuo daugiau gerų minčių.“

Mažmeninėje prekyboje rutinos nėra

G. Vanagas neslepia, kad atsakingame darbe netrūksta ir išbandymų. „Iššūkiai seka kasdien ir kiekviename žingsnyje. Tai natūralu, nes dirbame mažmeninėje prekyboje, kur kiekviena diena pilna naujovių. Mano darbe nėra rutinos, priešingai – viskas ratu sukasi labai greitai. Nors išbandymų netrūksta, aš visada savo komandą stengiuosi nuraminti, kad reikia vadovautis šaltu protu ir neleisti emocijoms nugalėti. Kai kartu paieškome sprendimo, viskas baigiasi gerai, tačiau jei pasiduodame emocijoms, net ir menkas iššūkis gali tapti didele problema. Pagrindinis dalykas, kaip noriu spręsti problemas ir iššūkius yra ramybė bei komandiškumas“, – pasakoja „Rimi“ parduotuvių direktorius.

Gintautas prisipažįsta, kad prieš dešimt metų „Rimi“ pradėjo dirbti su ta mintimi, jog būdamas studentas užsidirbs pinigų, pabaigs studijas, gaus diplomą ir keliaus karjeros kurti kitur. „Likau, nes „Rimi“ man labai patiko. Supratau, kad ir čia turiu puikias galimybes kilti karjeros laiptais. Kasdien išmokti kažko naujo įmanoma net ir dirbant toje pačioje pozicijoje, tačiau jeigu tik yra noro kilti aukštyn, „Rimi“ rasite begalę pozicijų, kur galima pradėti dirbti pardavėju ir keliauti iki vadovo kėdės. Tai mane labai skatino toliau tobulėti ir mokytis, be to, gavau didelį palaikymą iš aplinkos“,  – sako G. Vanagas.


Populiarūs straipsniai