Razinos – sveikatai palankesnė deserto alternatyva: kur geriausia laikyti ir kaip panaudoti maisto gamyboje? (receptas)

2022 m. Vasaris 01 d.
Razinos – užkandis, kurio parduotuvių lentynose galima rasti pačių įvairiausių rūšių.

Mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovas Edvinas Čiras pastebi, kad dažniausiai razinos perkamos ir naudojamos įvairiems kepiniams ar kompotams paskaninti. Be to, pirkėjai jas renkasi kaip sveikatai naudingą ir energijos suteikiantį užkandį, valgomą vieną arba kartu su kitais džiovintais vaisiais, uogomis bei riešutais. Gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės teigimu, razinos, kartu su kitais džiovintais vaisiais, patenka į desertų kategoriją, todėl jų per dieną skanauti reikėtų išties saikingai. Tiesa, razinose gausu ir įvairių naudingų maistinių medžiagų, todėl kartkartėmis jas įtraukti į mitybos racioną vertėtų.

Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės, dr. Editos Gavelienės, nors razinos yra džiovintos vynuogės, tačiau tai nepakeičia jų maistinės vertės. Priešingai – tai puikus produktas, kuriame gausu skaidulų ir kitų naudingų medžiagų. Tiesa, nevertėtų užmiršti, kad razinose gausu ir cukraus, todėl jos, kaip ir kiti džiovinti vaisiai bei uogos, patenka į desertų kategoriją ir turėtų būti vartojamos saikingai. 

„Visos maistinės medžiagos, esančios žaliose vynuogių uogose, yra ir razinose. Tačiau jų unikalumas slypi tame, kad vynuogė virsdama razina įgyja ir kitų papildomų naudų. Džiovinimo metu pašalinami skysčiai, todėl razinose koncentruojasi didesnis kiekis kalio. Dėl šios priežasties razinos įtrauktinos į širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų valgiaraštį. Nors razinos priskiriamos desertams, nes apie 60 proc. jų maistingumo sudaro įvairūs cukrūs, bet tuo pačiu tai maisto produktas, kuriame gausu skaidulų: 100 gramų razinų jų yra net apie 10 gramų. Be to, vynuogių glikeminis indeksas (gebėjimas padidinti gliukozės lygį kraujyje) yra aukštas, kai tuo tarpu razinų, priklausomai nuo rūšies – vidutinis. Tai leidžia razinas dažniau valgyti ir kaip užkandį“, – sako E. Gavelienė.

Dažniausiai razinos naudojamos įvairių patiekalų skaninimui, tačiau lyginti jų su žaliomis vynuogėmis nereikėtų. „Razinos nėra priskiriamos vaisių kategorijai, todėl nereikėtų lyginti, kas geriau – ar vynuogė, ar razina. Pagal savo maistingumą razinos turi didelę naudą, pavyzdžiui, razinų nuovirai tinkami gerti žmonėms, varginamiems virškinimo sistemo ligų ar esant kitiems lėtiniams uždegimamas. Tačiau vynuogės įeina į vaisių kategoriją ir jų dienos norma, kartu su kitais vaisiais ir uogomis, yra apie 200–300 gramų, o razinų per dieną rekomenduojama suvalgyti bent 30 gramų “, – teigia gydytoja dietologė.

Nors razinos turi vertingų maistinių medžiagų, tačiau ne visi mėgsta jų skonį. „Dažnai razinų nevalgo vaikai – kai kurie net iš džiūvėsėlių sugeba iškrapštyti šias džiovintas uogas. Žinoma, razinas galima keisti kitais džiovintais vaisiais, tačiau vertėtų bandyti, skanauti ir praturtinti racioną ir jomis. Kita vertus, net ir mėgstantiems razinas jomis nevertėtų piknaudžiauti. Saujomis valgyti razinų nerekomenduojama, o naudojant jas patiekaluose taip pat svarbu jausti saiką“, – sako E. Gavelienė ir priduria, jog atsargiau su per dideliais razinų kiekiais turi elgtis asmenys, kuriems tenka gydyti nutukimą ar cukrinį diabetą.

Dėl fruktozės ir gliukozės kiekio razinos yra ne tik saldaus skonio, bet ir įvairių spalvų: geltonos, rudos ar violetinės, priklausomai nuo džiovintų vynuogių rūšies. Tiesa, skirtingų razinų rūšių maistingumas, pasak gydytojos dietologės, ženkliai nesikeičia: „Šiek tiek skiriasi pavienių maistinių medžiagų kiekiai ir skoninės razinų savybės. Pagal jas žmonės atsirenka, kurias razinas labiau mėgsta skanauti vienas, o kurios labiau tinka dėti į įvairius gaminamus patiekalus – gėrimus ar kepinius.“

Mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovo Edvino Čiro teigimu, razinos išlieka populiarios visais metų laikais, o Lietuvoje jų parduodama išties daug.

„Razinų savo asortimente turime pačių įvairiausių rūšių, pirkėjai jas renkasi tiek beseklės, pavyzdžiui, „Rimi Basic“ linijos, tiek mišiniuose su kitomis džiovintomis uogomis, vaisiais ar riešutais. Didžioji dalis razinų į Lietuvą importuojamos iš Čilės, Turkijos bei Azerbaidžano“, – pasakoja E. Čiras. 

Ekspertas dalijasi ir keletu patarimų, ką reikėtų daryti razinas iš parduotuvės parsinešus namo: „Razinas geriausia laikyti kambario temperatūroje, sandarioje pakuotėje, kurią atidarius džiovintas uogas rekomenduojama suvartoti iki ant pakuotės nurodyto termino. Razinas taip pat galima perdėti į kitą sandarų indą ir laikyti kambario temperatūroje. Be to, prieš vartojimą  rekomenduojama įsigytas razinas pamirkyti vandenyje bent 20 min učių arba gerai nuplauti.“

 

„Rimi“ kviečia rinktis sveikus užkandžius ir dalijasi kvapniu bei lengvai paruošiamu varškės pyrago receptu.  

 

VARŠKĖS PYRAGAS SU RAZINOMIS 

Pyrago pagardui reikės:  

200 g miltų „Rimi Basic“       

0,5 šaukštelio kepimo miltelių           

Žiupsnelio druskos

1 šaukštelio cukraus pudros    

80 g sviesto „Rimi Basic“      

30 ml pieno „Rimi Basic“

 

Pyrago įdarui reikės:  

2 šaukštų razinų          

2 vnt. kiaušinių           

2,5 šaukštų cukraus pudros     

Žiupsnelio druskos       

Citrinos žievelės

30 ml pieno     

540 g varškės „Rimi Basic“    


Populiarūs straipsniai