„Rimi" surengė kalėdinių namelių dekoravimo dirbtuves
Renginio metu virtuvės šefė Halina Bovševič pasidalino patarimais, kaip namuose drauge su vaikais išsikepti bei papuošti imbierinį namelį ir taip susikurti šventinę nuotaiką. Šie paprasti patarimai pravers kiekvienai šeimai, planuojančiai kepti imbierinius namelius dalyvaujant mažiesiems pagalbininkams – vaikams.
Storiau kočiokite tešlą
Jau daug metų imbierinius namelius kepanti Halina sako, jog specialaus pasiruošimo gaminimo ir dekoravimo procesui nereikia. Pasak jos, svarbu kiek daugiau dėmesio skirti namelio pagrindams paruošti, o puošiant namelį drąsiai eksperimentuoti.
„Namelius kepu pagal vieną receptą, kurį laikui bėgant vis tobulinau, tad iškepusi tešla būna pakankamai tvirta. Kepant namelį pagal šį receptą ir vėliau jį puošiant su mažais vaikais, nereikia jaudintis, ar sienos nesutrupės ir atlaikys. Nors iš plonų dalių sulipdytas namelis atrodys grakščiau, šiuo atveju storiau iškočiokite pagrindo dalims skirtą tešlą. Kai ją atsargiai perkelsite ant skardos, tuomet išpjaustykite langelius ir dureles – taip formos perkeliant neišsikraipys“, – pataria H. Bovševič.
Anot jos, svarbu neužmiršti, kad į imbierinių meduolių tešlą dedamas medus. Jei turite medui alergiškų šeimos narių, natūralų medų galima pakeisti dirbtiniu.
Kvapnesniam meduoliui rinkitės namuose paruoštą prieskonių mišinį
Kvapnumo meduoliams suteikia įvairūs prieskoniai, kurių randame maisto prekių parduotuvėse. Tačiau virtuvės šefė pataria esant galimybei pasigaminti savo mišinį: „jei namuose turite gvazdikėlių, imbiero miltelių, kardamono, muskato, kvapniųjų pipirų, cinamono lazdelių, galite pasigaminti savo prieskonių mišinį. Pirmiausia viską reikėtų šiek tiek pakepinti – taip atsiskleis aromatas, o po to – sumalti ar sutrinti grūstuve“. Tokio mišinio galima pasigaminti didesnį kiekį, o sumaišius su ruduoju cukrumi ir sudėjus į sandarų indą, panaudoti kitiems kepiniams.
Norint iškepti tamsesnį namelį, keletą šaukštų miltų galima pakeisti kakava arba pilti pačių pagaminto deginto cukraus. Tačiau pastarojo paruošimas reikalauja ypatingos priežiūros, tad saugesnis būdas – įdėti kakavos.
Leiskite vaikams dekoruoti taip, kaip jie nori
Nameliams dekoruoti galima naudoti dviejų tipų glajų: baltyminį arba cukraus pudros su citrinos sultimis. Namelio sienelėms klijuoti tinka baltyminis kremas, o norint greito stingimo – išvirta karamelė, kurią gausite išlydę cukrų su nedideliu kiekiu vandens (šaukštas vandens stiklinei cukraus). Tik paruošta ji labai karšta, todėl taip klijuoti sienas vertėtų suaugusiajam.
Virtuvės šefė sako dažniausiai puošimui ir sienų klijavimui ruošianti baltyminį kremą, nes jis plastiškas, lengvai nudažomas maistiniais dažais. Jei vaikai alergiški baltymams, galima pagaminti glajų į cukraus pudrą pilant citrinos sulčių, tik jis bus kiek trapesnis. Abi glazūros tepamos plonesniu sluoksniu netrunka išdžiūti – kol vienas dalis baigsite dekoruoti, pirmosios jau bus išdžiūvusios, tad prireiks vos 15-20 minučių.
Galima ir visą namelį ištepti baltai, lipdyti įvairiausius pabarstukus arba kokoso drožles – atrodys kaip ką tik prisnigta. Iš likusio glajaus ant pagrindo formuokite didesnes sniego pusnis ir įsmeikite meduolines eglaites.
„Toks kepinys taps puikia namų ar šventinio stalo dekoracija. Į vidų įdėjus LED lemputes, namelis įgaus jaukumo ir išskirtinumo. Galima sugalvoti vaikams ir įvairių staigmenų – pro namelio langus, duris ar apačią pridėti įvairiausių saldainių ar mažą žaisliuką. Tai vaikams suteikia dar daugiau džiaugsmo“, – patirtimi dalijasi H. Bovševič.
Laimingesnei vaikystei – per 49 tūkst. Eur parama
„Gelbėkit vaikus“ organizacijos vadovė Rasa Dičpetrienė sako, kad tokie renginiai įneša šventinio džiaugsmo ir praskaidrina vaikų kasdienybę.
„Drauge su virtuvės šefe gamindami imbierinius namelius, vaikai užsikrėtė puikia kalėdine nuotaika ir į namus parsinešė glėbį gerų emocijų“, – sakė R. Dičpetrienė.
„Rimi“ ir organizacijos „Gelbėkit vaikus“ draugystė tęsiasi jau ne vienus metus. Prie paramos organizacijai prisideda ir prekybos tinklo pirkėjai, kurie gali paaukoti organizacijai savo lojalumo kortelėse sukauptas lėšas arba aukodami grynuosius pinigus prie kasų stovinčiose paramos dėžutėse. Per 11 šių metų mėnesių tokiu būdu organizacijai jau paaukota per 49 tūkst. Eur.
Surinkta parama prisideda prie vaikų socialinės atskirties, skurdo, smurto ir patyčių mažinimo bei padeda toliau šviesti visuomenę vaikų teisių klausimais.
„Gelbėkit vaikus“ – tai jau 27 metus Lietuvoje veikianti už vaiko teises kovojanti nevyriausybinė organizacija, šiuo metu kuruojanti 40 vaikų dienos centrų Lietuvos miestuose bei rajonuose. Dienos centruose vaikai kasdien gauna šilto maisto, turi saugią, jaukią ir šiltą erdvę, kurioje gali paruošti pamokas, užsiimti kita lavinančia veikla, kartais vykti į ekskursijas. Socialinės, o pagal poreikį ir psichologinės paslaugos teikiamos ne tik dienos centrus lankantiems vaikams, bet ir jų šeimoms. Dienos centrai stiprina ne tik šeimas, bet ir buria miestų bei miestelių bendruomenes.
Halinos Bovševič imbierinių namelių receptas
Tešlai reikės:
500 g miltų
100 g margarino
200 g medaus
200 g cukraus
2 kiaušinių
1-2 a. š. kepimo miltelių
Meduolių prieskonių
Glajui reikės:
1 kiaušinio baltymo
2 stiklinių cukraus pudros
1 v. š. citrinos sulčių
Gaminimas:
1. Medų ištirpiname su margarinu ir atvėsiname.
2. Kiaušinius išplakame su cukrumi ir supilame į margariną su medumi.
3. Atskirame inde sumaišome miltus, kepimo miltelius, meduolių prieskonius. Tuomet juos beriame į medaus ir kiaušinių mišinį.
4. Tešlą minkome vis pabarstydami miltų, kol pasidarys vientisa ir nebelips prie rankų. Ją suvyniojame į maistinę plėvelę ir paliekama šaldytuve 1-3 valandoms atvėsti.
5. Tešlą kočiojame pusės centimetro storumu, išpjauname norimas formas. Vienam nameliui reikia: 4 dalių sienoms ir 2 dalių stogui. Pagal šį receptą galima pagaminti 2 vidutinio dydžio namelius, o iš likusios tešlos – norimų formų sausainius.
6. Kepame 180 °C temperatūroje 10 minučių.
7. Glajui skirtus baltymus išplakame iki standumo. Pilame cukraus pudrą ir citrinos sultis. Viską gerai išmaišome. Norimai spalvai išgauti galima įpilti maistinių dažų.
8. Glajumi puošiame namelio dalis ir jas suklijuojame.
Skanaus!