Specialistai pataria rinktis lokaliai užaugintą vištieną: kodėl ji palankesnė sveikatai?
Geriausia – lietuviška
Parduotuvėje renkantis vištieną, pirmiausiai svarbu atsižvelgti į produkto pagaminimo šalį, sako A. Aleksiukienė: „Pirkėjams siūlome rinktis savo šalies gamintojų tiekiamą vištieną, nes vietinių gamintojų produkcija parduotuvių lentynas pasiekia per trumpiausią laiką, tad ji yra šviežiausia, patyrusi mažiau aplinkos sąlygų pokyčių. Pavyzdžiui, kai kuriuose paukštynuose broileriai pradedami skersti 2 val. nakties, kad išaušus dienai paukštiena atsidurtų parduotuvėse.“
„Rimi“ kategorijos vadovė tikina, kad pirkėjai itin vertina lietuvišką produkciją, jos šviežumą, naudą šalies verslo sektoriui, o prekių asortimentas nuolat peržiūrimas ir atnaujinamas, plečiamas bendradarbiavimas su vietos gamintojais ir ūkiais.
Specialistė atkreipia dėmesį, kad Lietuvos ūkininkai teikia prioritetą kokybei ir geresnėms vištų gyvenimo sąlygoms. „Dažname ūkyje vyrauja natūralumas ir rankų darbas, orientuojamasi į kokybę. Kadangi kai kuriuose ūkiuose vištų auginama, palyginus, mažiau, jų gyvenimo kokybė ir savijauta yra ženkliai geresnė, jos nepatiria streso, todėl keičiasi ir mėsos, ir kiaušinių kokybiniai duomenys“, – sako A. Aleksiukienė.
Pasak jos, vištienos šviežumą galima įvertinti ją apžiūrėjus: paukštiena turėtų būti rausva, malonaus kvapo, stangri, be pastebimų sumušimų, kraujo dėmių ar nešvarumų. Perkant supakuotą produktą taip pat svarbu patikrinti, kad pakuotė būtų sandari ir nepažeista. Parsinešus paukštieną į namus specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į tinkamas produktų laikymo sąlygas – namuose paukštiena bei jos gaminiai turėtų būti laikomi šaldytuve, ne aukštesnėje nei 4 °C temperatūroje. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas ir paukštienos galiojimo terminui.
Svarbu tinkamai apdoroti
„Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dr. E. Gavelienė tikina, kad vištiena laikoma sveikatai palankesne mėsa, nes joje yra daug lengvai virškinamų ir pasisavinamų baltymų, mažai riebalų, yra žmogui reikalingų mineralų bei vitaminų. Ji pataria rinktis ekologiškuose ūkiuose užaugintą vištieną, nes tokios mėsos įtaka sveikatai yra geriausia, lyginant su neekologiškuose ūkiuose auginamos mėsos sudėtimi. Į tai ypač svarbu atsižvelgti perkant mėsą vaikams – jų mityboje neturėtų būti organizmui nereikalingų medžiagų.
Gydytoja dietologė įspėja, kad gaminant paukštieną svarbu ją tinkamai apdoroti: „Jokiu būdų nevalgykite žalios, termiškai neapruoštos ar iki galo neiškepusios vištienos, nes taip didėja infekcijos rizika. Sveikatai palankiausias šios mėsos paruošimas – lėtai ją kepant ant silpnos ugnies orkaitėje, prieš tai pamarinavus švelniai rūgščiame padaže arba gaminant paukštieną garuose.“
Dr. E. Gavelienė pastebi, kad neretai pirkėjų akis užkliūva už specialaus vištienos ženklinimo „užauginta be antibiotikų“ – tokiu ženklu jau dvejus metus pažymėta ir „Rimi“ gamybos marinuota vištiena. Pasak gydytojos, nors manoma, kad tokia vištiena sveikatai bus palankesnė, vienareikšmiško atsakymo nėra. „Esminė su ir be antibiotikų užaugintos vištienos maistinė vertė nesiskiria. Vištiena, pažymėta „užauginta be antibiotikų“ ženklu yra mėsa, priskiriama liesų mėsų rūšiai, turinti visas tas pačias maistines medžiagas, kaip ir įprasta vištiena. Visgi, tikėtina, kad papildomų ir mėsoje nebūtinų medžiagų tokioje paukštienoje yra mažiau“, – sako gydytoja.