Vienišais jaučiasi vis daugiau žmonių: kaip niekada svarbus tampa bendravimas ir grįžtamasis ryšys

2020 m. Spalis 27 d.
„Rimi“ ir „Sidabrinė linija“ surengė nuotolinę paskaitą Telšių socialinių paslaugų centro darbuotojams ir pasidalino žiniomis, kaip padėti vienišiems senjorams.

„Kai pasidalini džiaugsmu, džiaugsmas padvigubėja. O kai pasidalini skausmu, tai skausmas perpus sumažėja“, – sakydavo ilgametė „Sidabrinės linijos“ pašnekovė Teodora iš Vilniaus. Jos filosofija ir toliau lydi „Sidabrinę liniją“

Ieškai bendravimo – rūpiniesi savimi

„Kiekvienas žmogus, paskambinęs į mūsų organizaciją, taip išreiškia rūpinimąsi savimi. Mums tai rodo, kad jis yra sąmoningas, aktyvus ir pats supranta, jog jam trūksta informacijos, bendravimo, žmogiškojo ryšio, palaikymo, be to, jis ir pakankamai drąsus tai pripažinti. Deja, ne kiekvienam lengvai tai padaryti, tad mes siekiame kuo daugiau žmonių informuoti, kad jie žinotų, jog gali į mus kreiptis norėdami pabendrauti ir raginame juos skambinti į mūsų liniją, – sako „Sidabrinės linijos“ savanoriškos veiklos koordinatorė Ieva Čerbulėnienė. – Jau daugiau nei 3200 vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojų suradome bendramintį pokalbiams telefonu, suteikėme emocinę ar informacinę pagalbą, tačiau šalyje vis dar gyvena daug vienišų senolių, kurių mūsų žinia iki šiol nepasiekė. Tikime, kad draugystė su prekybos centru „Rimi“ ir Telšių socialinių paslaugų centru suteiks galimybę pasiekti daugiau Žemaitijoje gyvenančių vyresnio amžiaus žmonių, kuriems dėl pandemijos ir artėjančios žiemos bendravimo trūksta vis labiau.“

Kaip sunkiausiai pasiekiamus ir labiausiai bendravimo stokojančius senjorus Ieva įvardija vienkiemiuose gyvenančius žmones, turinčius labai menką kontaktą su aplinka: „Tokie senjorai su kitu žmogumi pabendrauti galimybių turi vos kelis kartus per mėnesį, kai paštininkas atneša pensiją ar aplanko socialinis darbuotojas. Tokiems žmonėms mes esame itin reikalingi, nes surandame bendramintį reguliariems pokalbiams telefonu ir galime atsakyti į daugelį jiems kylančių klausimų.“

Stresas smugdo optimizmą ir motyvaciją

Nors senjorus reguliariai lanko soc. paslaugų centro darbuotojai, pasak specialistės, jie taip pat neturi pakankamai laiko bendravimui su žmogumi – negali skirti viso dėmesio išklausymui ar pasikalbėjimui. Dėl to darbuotojai kviečiami senjorus nukreipti į „Sidabrinę liniją“, kuriai skambinti nieko nekainuoja. „Socialiniai darbuotojai dažnai susiduria su vidinėmis dilemomis, ar gali tam vienišam žmogui padėti. Juk ne visada jie yra pasitinkami su šypsena ir puodeliu arbatos. Vienišumą išgyvenantys vyresni žmonės būna praradę viltį, pikti ar net agresyvūs. Tai darbuotojui kelia stresą, kuris dažnai smukdo optimizmą, motyvaciją ir norą atliepti senjoro poreikius“, – teigia I. Čerbulėnienė.

Teigiamas grįžtamasis ryšys – labai svarbus

Paskaitos metu Telšių socialinių paslaugų centro darbuotojai buvo supažindinti apie užsitęsusio streso darbe įtaką sveikatai ir kaip kiek vienas jų gali sau padėti per grįžtamąjį ryšį. Tyrimais įrodyta, jog stresas didina diabeto riziką, sukelia širdies, skrandžio, odos problemas. Be to, emocinis ir fizinis išsekimas gali lemti mažėjantį pakantumą ir perdegimą. „Dėl to kiekvienam, nesvarbu, kokį darbą jis bedirbtų, svarbu sustoti ir pagalvoti, ar leidžiate sau jaustis vertu rūpesčio ir dėmesio. Ar  visada pakankamai leidžiate sau pailsėti, pabūti su savimi ir savo emocijomis.“

„Sidabrinės linijos“ savanoriškos veiklos koordinatorės teigimu, kai kuriems žmonėms sunku užmegzti pokalbį, priimti komplimentus, tad dalinosi patarimais apie atgalinį ryšį sau ir kitiems, nes jis – labai svarbus. „Sau atgalinį ryšį suteikti galime dienos pabaigoje, kai puikiai susitvarkę su visais darbais, pagirsite save už motyvaciją ir darbštumą. Grįžtamasis ryšys taip pat labai svarbus darbo kolektyve. Ar prisimenate, kada paskutinį kartą pagyrėte kolegą už jo puikiai atliktą užduotį? Labai svarbu, kad komplimentus sakytumėte atliepdami to žmogaus asmeninius interesus. Atgalinį ryšį, išgirdę komplimentą, galime žmogui suteikti pagirdami jo įgūdžius, elgesį, atmintį.“

Lengviau ne tik senjorui, bet ir darbuotojui

Prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su klientais vadybininkė Agnė Kriščiūnaitė pati ne vieną vasarą praleido dirbdama socialinių paslaugų centre ir puikiai žino, ką reiškia rūpintis vienišais senjorais: „Vasaros metu, kada dar buvau paauglė ir labai norėjau užsidirbti, ieškojau darbo. Man teko garbė net dvi vasaras dirbti Panevėžio socialinių paslaugų centre, kur mano užduotis buvo pakeisti socialinius darbuotojus jų atostogų metu: lankiau senjorus, negalią turinčius asmenis. Pagrindiniai darbai būdavo namų tvarkymas, asistavimas vizitui pas gydytoją, higienos pagalba, o svarbiausias – maisto aprūpinimas ir jo ruoša. Nedažnai likdavo laiko tiesiog pasikalbėti prie arbatos puodelio.“

Agnė iki šiol prisimena iššūkį pirkti produktus senjorams visose įmanomose miesto parduotuvėse, jog galima būtų sutaupyti: „Mūsų senjorai intensyviai domisi naujienomis, prekybos centrų akcijomis. Kartą net buvau gavusi užduotį surinkti pirkinių krepšelį iš visų įmanomų miesto parduotuvių, kuriose vyksta skirtingos akcijos. Natūralu, kad tai labai vargina ir užima daug laiko“, – pasakoja ryšių su klientais vadybininkė. Norėdamas palengvinti Telšių socialinių paslaugų centro globojamų senjorų dalią, jiems ir juos globojantiems centro darbuotojams prekybos centras „Rimi“ dovanojo lojalumo korteles, su kuriomis kiekvieną pirmadienį senjorų pirkiniams suteikiama 10 proc. nuolaida.


Populiarūs straipsniai