Single image Single mobile image

Mažiau švaistomo maisto – tvaresnė aplinka

Kaip švaistomas maistas kelia grėsmę aplinkai? Paimkime pavyzdį: dėl didėjančio gyventojų skaičiaus ir vartojimo vienam gyventojui, taip pat dėl to, kad trečdalis viso pagaminamo maisto išmetama, didėja javų ir grūdų, pavyzdžiui, ryžių, paklausa. Norint gauti tinkamą ryžių derlių, ūkininkai turi naudoti daug gėlo vandens, daugiau naudojama pesticidų ir dirbama žemė. Be poveikio gamtai, žemei ir vandeniui, ryžių auginimas turi didelį CO2 pėdsaką. Ryžių laukuose susidaro metanas – šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios labai prisideda prie klimato kaitos. Tai natūralus ryžių augimo procesas, tačiau jei ryžiai iššvaistomi, metanas susidaro be reikalo.

Maistas

Grūdai, įskaitant ryžius, palieka didžiausią CO2 pėdsaką ir kartu yra vienas iš labiausiai švaistomų maisto rūšių.

Mes ne tik išmetame 1,3 milijardo tonų pagaminto maisto, bet ir milžinišką kiekį vandens, energijos, žemės, žmogiškųjų ir kitų išteklių bei sukuriame nepagrįstą taršą. Pažiūrėkime, kas gali slypėti už mūsų kasdienių pasirinkimų.

Vanduo

Vanduo yra svarbus maisto gamybos šaltinis. Kiekvienam maisto produktui užauginti, paversti maisto produktu ir pasigaminti namuose reikia skirtingo vandens kiekio. Pavyzdžiui, mėsos gamybai reikia daug didesnio vandens kiekio nei daržovių. Jei iššvaistome mažiau maisto, iššvaistome ir mažiau vandens.

Žemė

Maisto gamybai – grūdų ar daržovių auginimui ar mėsos gamybai – reikia daug derlingos žemės. Siekiant patenkinti didesnes pajamas gaunančių šalių maisto poreikį, mažesnes pajamas gaunančiose šalyse vykdomi miškų naikinimas, kad būtų atlaisvinta žemė, žemės ūkio pramonei. Maisto švaistymo mažinimas gali sumažinti gaminamo maisto kiekį, o tai sumažins poreikį naikinti miško ekosistemas.

1,4 milijardo hektarų žemės arba 28 % pasaulio žemės ūkio paskirties žemės kasmet naudojama nesuvartotam maistui gaminti. Tai yra šiek tiek mažesnė už Rusiją ir didesnė už visą Kanadą sritis.

Biologinė įvairovė

Kadangi Žemės ekosistema yra kompleksinė ir sudėtinga, žemės naudojimo pokyčiai ir žemės ūkis apskritai veikia biologinę įvairovę. Ar galite įsivaizduoti, kad paukščiai nebegieda? Biologinės įvairovės nykimo priežastys yra kelios. Vienas iš jų yra pesticidų naudojimas. Maisto gamyboje naudojami produktai turi žalingą poveikį ir netgi gali sukelti ištisų rūšių išnykimą: žinduolių, paukščių, varliagyvių ir vabzdžių (įskaitant bites). Kuo daugiau maisto pagaminama ir iššvaistoma, tuo didesnis poveikis biologinei įvairovei. Mažindami maisto švaistymą padedame efektyviau maitinti pasaulį ir taip sumažinti pesticidų bei papildomos žemės ūkio paskirties žemės poreikį, paliekant daugiau erdvės natūralioms ekosistemoms.

Bitės ir kiti vabzdžiai yra gyvybiškai svarbūs pasaulinei maisto gamybai, nes jie apdulkina tris ketvirtadalius visų pasėlių.

Energija

Sunku galvoti apie žmogaus veiklą, kuriai nereikia energijos. Iškastinio kuro šaltiniai, kurie yra neatsinaujinantys, kelia rimtą susirūpinimą: jų naudojimas labai išaugo ir sukėlė daugybę aplinkos problemų, tokių kaip oro tarša ir klimato kaita. Didėjantis energijos poreikis taip pat jaučiamas žemės ūkio gamyboje ir maisto perdirbime – iš tikrųjų kiekviename maisto grandinės taške.

1 kg jautienos pagaminti sunaudojama maždaug 70 kartų daugiau energijos nei tiek daržovių, grūdų ar vaisių.

Kodėl, galite paklausti? Daugiausia energijos reikia mašinoms ir transportavimui įvairiose fazėse: pašariniams grūdams nuimti ir gabenti galvijams, galvijus vežti į skerdyklas, mėsai atšaldyti ir gabenti į prekybos centrus, parvežti į namus, šaldyti. toliau ir galiausiai virti.

Daug energijos maisto gamyboje sunaudojama gamybos, perdirbimo ir vartojimo fazėse. Daugiausia energijos reikia vienam kilogramui jautienos pagaminti.

Klimato kaita

Jums gali kilti klausimas, kaip švaistomas maistas gali sukelti klimato kaitą. Kaip minėjome anksčiau, šiltnamio efektą sukeliančios dujos yra natūralaus maisto auginimo ciklo dalis. Situaciją išbalansuoja tai, kad šiais laikais maistas yra pasaulinė prekė ir gabenama po visą pasaulį. Jums tereikia galvoti apie savo pirkinių krepšį: vynuogės iš Čilės (12 000 km), morkos iš Pietų Afrikos (10 000 km), brokoliai iš Ispanijos (1500 km), jautiena iš Brazilijos (10 000 km) ir kt. Maistas keliauja dideliais atstumais, kad atsidurtų mūsų lėkštėse. Be to, kai maisto atliekos išmetamos į sąvartyną, jos anaerobiškai skaidosi ir susidaro metanas, kuris yra labai galingos šiltnamio efektą sukeliančios dujos.

 

Tačiau tai ne visos naujienos yra blogos! Iš visų klimato kaitos priežasčių lengviausia susidoroti su maisto švaistymu, nes kiekvienas gali padaryti teigiamą įtaką klimato kaitai, nors šiek tiek pakeisdamas savo kasdienius įpročius, kuriuos išvardijome aukščiau.

 

Sužinok, kaip dar gali sumažinti maisto švaistymą:

Daugiau informacijos

 

nformacija iš maisto atliekų vadovo „Linkėjimai, maistas“, kuris buvo sukurtas vykdant projektą „Visuotinis požiūris į maisto atliekų mažinimą neformaliajame švietime“ (СSO-LA/2017/388-342). Atsisiųsk knygą čia.