Single image Single mobile image

Jokių nykstančių žuvų ir jūrų gėrybių „Rimi“ asortimente

 

Daugiau nei 85 % pasaulio jūrų produktų išteklių yra išeikvota arba arti ribos*

Jūrų gėrybės yra naudingas atsinaujinančių baltymų šaltinis ir gana dažnas patiekalas ant mūsų stalo. Pasaulinė jūrų gėrybių paklausa vis didėja, tačiau jūrų ištekliai nėra begaliniai. Šiandien daugiau nei 85 % žuvies ir jūrų gėrybių išteklių yra pereikvota, o tai sukelia globalias ekologines ir socialines pasekmes. 

Norėdami ir toliau smaguriauti jūrų gėrybėmis, turime užtikrinti, kad vandenynai, jūros, upės ir ežerai būtų tinkamai prižiūrimi, atsižvelgiant į tvarumą ir biologinę įvairovę. Vienos žuvų rūšies išnykimas suardo ekosistemas ir sukelia neigiamą poveikį kitoms rūšims. Deja, šiuo metu naudojami žvejybos būdai nėra tvarūs, nes jų metu pagaunamos ir kitos žuvų rūšys.

Tuo pačiu metu vis populiarėjantys žuvų ūkiai taip pat kelia rimtų ekologinių problemų. Laukinės žuvys naudojamos kaip maistas ūkiuose auginamoms žuvims, vanduo užterštas antibiotikais ir cheminėmis medžiagomis, iš ūkių pasprukusios žuvys kelia pavojų laukinėms žuvims. Be to, vandenyje ištirpę fosfatai skatina spartesnį dumblių veisimąsi arba eutrofikaciją, kuri taip pat lemia struktūrinius vandenynų ekosistemos pokyčius.

Gidas „Nyksta žuvys“ – įrankis, skirtas atsakingai rinktis jūrų produktus

 

Lietuvos gamtos fondas (LGF)** sudarė „Nyksta žuvys“ gidą, kad pateiktų vartotojams informacijos apie jų perkamas žuvis ir jūrų gėrybes.

Gide pateiktos tam tikros rūšys ir jų kilmės istorijos,  parengtos remiantis trimis kriterijais: 

  • žuvų išteklių situacija;
  • žvejybos būdų poveikiu gamtai;
  • taikomu kontrolės ir priežiūros priemonių veiksmingumu.

„Nyksta žuvys“ gide pateikta rūšių klasifikacijos sistema pagal šviesoforo spalvas:

Nykstančių žuvų ir jūrų produktų rūšims gresiantys pavojai:

Daugiau jokių nykstančių žuvų ir jūrų produktų „Rimi“ parduotuvėse

 

„Rimi“ rūpinasi visų mūsų veiklos sričių tvarumu, todėl tikriname produktus, pristatomus iš tvarių žuvininkystės ir vandens ūkio vietų. Griežtai laikomės LGF „Nyksta žuvys“ gido norėdami užtikrinti nykstančių žuvų ir jūrų produktų, gaunamų vykdant perteklinę, neteisėtą žvejybą, darančią neigiamą įtaką gamtai, kuo greitesnį pašalinimą iš mūsų asortimento.

Todėl nuo 2020 m. birželio 1 d. „Rimi“ nebepirks nykstančios žuvies ir jūrų gėrybių. Pavyzdžiui, nebepirksime tropinių (tigrinių) krevečių, pangasijų, menkių, ungurių, vaivorykštinių upėtakių, juodųjų paltusų, kurie patenka į raudonąjį sąrašą.

Per naktį vandenynų ekosistemos neišgelbėsite, tačiau galite pradėti nuo mažų žingsnelių:

 

  • Apsipirkdami vadovaukitės LGF „Nyksta žuvys“ gidu.
  • Venkite pirkti nykstančių rūšių žuvis ar jūrų gėrybes, jas pakeisdami tvariais produktais.
  • Paįvairinkite savo kasdienį žuvų ir jūrų gėrybių racioną.

 

* Šaltinis: Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (JT MŽŪO) duomenys.

** Lietuvos gamtos fondas priklauso Pasaulinio gamtos fondo (PGF) Baltijosekoregiono programai, kurioje dalyvauja PGF ir ilgalaikių partnerių būstinės Baltijos šalyse, dirbančios, kad pagerintų Baltijos jūros būklę.