Daržovių konservavimo taisyklės: kaip gaminti, kur laikyti ir kiek vartoti?

Apie maistą • 2022 m. Rugpjūtis 17 d.
Prasidėjus gausiam daržovių derliui daugelis ne tik mėgaujasi šviežiomis gėrybėmis, bet ir dalį jų šaldo, džiovina arba marinuoja. Konservuotos daržovės tikrai pravers atšalus orams, be to, padės sutaupyti.

Jas galima valgyti kaip garnyrą prie mėsos ar kruopų patiekalų arba naudoti kaip greitą „paruoštuką“ verdant sriubas bei troškinius. Tačiau sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad konservuojant daržoves svarbu būti itin atidiems – netinkamai paruošti konservai gali ne tik sugesti, bet ir stipriai apnuodyti žmogaus organizmą. Tad prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė dalijasi taisyklėmis, kurių svarbu laikytis marinuojant daržoves ir jas sandėliuojant namuose, o turint jų atsargų kviečia pasigaminti gardžią mišrainę.

Konservuotos daržovės ir sirupai stiklainiuose ir buteliuose.

Marinuotų daržovių „paruoštukai“ pravers žiemą

Konservavimas – būdas prailginti maisto galiojimo laiką, todėl jis nuo seno naudojamas ruošiant maisto atsargas. Konservuoti galima įvairiausius produktus: mėsą, žuvį, daržoves ar vaisius. Konservuojant daržoves namuose „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė rekomenduoja laikytis keleto svarbių taisyklių.

„Namuose marinuodami daržoves ar grybus naudokite pakankamai druskos, šiek tiek cukraus, aliejaus ar acto. Naudokite tik švarius, gerai iškaitintus ir sterilius stiklainius, stipriai užsukite juos metaliniais dangteliais. Paruoštus konservuotus gaminius laikykite ne aukštesnėje nei 6°C temperatūroje. Geriausia – rūsyje ar vėsesniame sandėliuke. Stiklainius išdėliokite lentynose, kad būtų patogu matyti ir paimti, o ant jų būtinai užrašykite produkto pavadinimą bei jo pagaminimo datą – taip bus paprasčiau sekti, ar produktai vis dar tinkami vartoti“, – sako L. Barčaitė ir priduria, kad geriau pasiruošti mažiau gėrybių, nei vėliau nesuvalgytus produktus išmesti.

Konservuotos daržovės stiklainyje

Namuose specialistė rekomenduoja sunaudoti įvairias šviežias daržoves iš jų gaminant skirtingas mišraines: „Marinuotoms daržovių mišrainėms puikiai tinka švieži kopūstai, cukinijos, morkos, pomidorai, saldžiosios ir aitriosios paprikos ar kitos daržovės. Skirtingas daržoves galima maišyti vienas su kitomis ir atrasti sau labiausiai patinkančius skonių derinius. Atšalus orams tokios mišrainės bus puikus garnyras prie mėsos ar kruopų patiekalų, įvairių troškinių arba tiesiog, kaip greitas „paruoštukas“ verdant sriubą.“

Netinkamai ruošiant konservus – rizika apsinuodyti

Prekybos tinklo „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad konservai turi tiek pat naudos, kiek ir jų bazinis produktas. Pavyzdžiui, ankštinių daržovių konservai yra puikus baltymų šaltinis, žuvies – Omega-3 riebalų rūgščių šaltinis ir pan. „Konservavimo procesas neturi reikšmingos įtakos dalies riebaluose tirpių vitaminų sumažėjimui ar tokioms maistinėms medžiagoms kaip baltymai, angliavandeniai arba riebalai. Visgi, papildomų naudų konservuotuose produktuose (priešingai nei raugintuose) neatsiranda, o kai kurių maistinių medžiagų nauda, apdorojant tokiu būdu, tik sumažėja. Pavyzdžiui, vandenyje tirpių vitaminų“, – sako E. Gavelienė.

Tiems, kurie daržoves namuose marinuoja, dr. Edita Gavelienė primena būti itin atidiems – netinkamai paruošti konservai gali ne tik sugesti anksčiau nei planuota, bet ir stipriai apnuodyti žmogaus organizmą. Jei konservavimo metu nepaisoma higienos reikalavimų ir teisingo paruošimo taisyklių, konservai gali tapti idealia terpe pavojingoms bakterijoms daugintis.

„Po netinkamai užsandarintais daržovių ar grybų stiklainių dangteliais arba mėsos bei žuvies konservų skardinėmis gali atsirasti botulizmą sukeliančių sporų. Patekusi į žmogaus organizmą ši bakterija pirmiausia sukelia silpnumą, galvos svaigimą. Vėliau gali sutrikti regėjimas, tampa sunku kalbėti, ryti. Virškinimo sistema į apnuodijimą taip pat reaguoja – gali kilti pykinimas, viduriavimas. Todėl pajutus tokius simptomus ir susiejus juos su konservuoto produkto valgymu, reikėtų nedelsiant keiptis pagalbos, nes botulizmo bakterija gali paralyžiuoti kvėpavimo raumenis“, – sako gydytoja.

Konservuotos daržovės stiklainiuose

Svarbu įsitikinti, kad gaminys nepažeistas

Konservai yra ilgo galiojimo produktas, kurį lengva transportuoti ir patogu sandėliuoti namuose. Visgi, prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovė Lilija Eidukaitienė primena, kad prieš įsigyjant konservuotus produktus vertėtų atkreipti dėmesį ir į jų galiojimo laiką.

„Nors konservai yra ilgo galiojimo produktas (dažniausiai 2–3 metų), tačiau perkant visuomet reikėtų žvilgtelti į jų galiojimą laiką ir nuspręsti, ar tikrai suvartosite konservuotą produktą per nurodytą laiką bei turėsite kur tinkamoje temperatūroje jį laikyti namuose“, – sako L. Eidukaitienė.

Specialistė įspėja, kad prieš atidarant konservų dėžutę ar stiklainį reikėtų jį atidžiai apžiūrėti. „Jokiu būdu negalima valgyti konservuotų produktų, kurių pakuotė pažeista, nesandari, išsipūtusi arba surūdijusi. Tokius konservus nedelsiant išmeskite. Be to, svarbu atkreipti dėmesį į gaminio skonį. Jei juntamas nemalonus kartumas – konservai sugedę. Kai kuriais atvejais tai gali išduoti ir pasikeitusi konservų spalva bei sklindantis nemalonus kvapas“, – teigia „Rimi“ kategorijos vadovė ir primena, kad konservus rekomenduojama pirkti tik iš patikimų prekybos vietų, kurios vykdo kontrolę, yra atsakingos už parduodamų produktų kokybę bei saugą.

„Rimi“ kulinarijos technologė L. Barčaitė kviečia ruoštis maisto atsargas žiemai ir namuose išbandyti skanią konservuotų daržovių mišrainę.

Daržovių mišrainė

DARŽOVIŲ MIŠRAINĖ

Ingredientai:

  • 1 kg pomidorų;
  • 500 g kopūstų;
  • 100 g paprikas;
  • 100 g morkų;
  • 80 g svogūnų;
  • 150 ml vandens;
  • 120 ml aliejaus;
  • 50 g petražolių;
  • 50 g cukraus;
  • 2 šaukštų maistinio acto (9%);
  • 10 g druskos.

Gaminimas:

  • Daržoves supjaustykite plonomis juostelėmis, o pomidorus – plonomis skiltelėmis, susmulkinkite petražoles.
  • Viską sudėkite į didelį indą, berkite cukrų, druską, įpilkite acto, aliejaus ir vandens.
  • Salotas kruopščiai išmaišykite ir dėkite į švarius norimo dydžio stiklainius. Ant viršaus pilkite nuo salotų išsiskyrusį skystį. Stiklainius uždenkite, bet neužsukite.
  • Į plataus puodo dugną įdėkite virtuvinį rankšluostį, sustatykite stiklainius ir užpilkite puodą vandeniu taip, kad dengtų maždaug pusę stiklainių aukščio (atsargiai, kad vanduo nepatektų į stiklainius). Kaitinkite, kol užvirs, tuomet kiek sumažinkite ugnį ir kaitinkite dar apie 40 minučių.
  • Iškaitintus stiklainius su daržovėmis išimkite iš puodo, sandariai užsukite. Sustatykite dangteliais žemyn, šiltai užklokite ir palikite atvėsti. Vėliau laikykite vėsiai.

Skanaus!


Populiarūs straipsniai