Gliutenas: už ar prieš?

Apie maistą • 2019 m. Sausis 21 d.
Kas yra gliutenas?

Gliutenas – tai apibendrintas baltymo, randamo kviečiuose (gliadinas), rugiuose (sekalinas), miežiuose (hordeinas) bei avižose (aveninas), pavadinimas. Dauguma mokslininkų mano, kad avižose esantis aveninas neturi reikšmės gliuteno netoleravimo vystymuisi ar celiakijos raidai.

Kokiuose produktuose dažniausiai būna gliuteno?

Gliuteno yra valgiuose, pagamintuose naudojant minėtas grūdines kultūras. Gliuteno gali būti konservuotuose patiekaluose, saldumynuose, padažuose, žuvų bei mėsos pusgaminiuose, tirpiuose gėrimuose, nes gali būti įdėta gliuteno turinčių miltų. Jei maisto sudėtyje nurodomas krakmolas, daržovių baltymai, hidrolizuoti baltymai, vadinasi, juose gali būti gliuteno. Gliuteno taip pat gali būti stabilizatoriuose ir emulsikliuose.

Pirkėjai vis dažniau ieško gaminių be gliuteno. Kodėl?

Vis daugiau žmonių ieško begliutenių produktų todėl, kad pagerėjo minėtų susirgimų diagnostika, daugiau žmonių tiriasi, ar neserga celiakija (gliutenine enteropatija), (ne)toleruoja gliuteno. Sergantys celiakija visą gyvenimą negali valgyti gliuteno turinčių produktų. Jei kraujo tyrimais nustatytas gliuteno netoleravimas, gliuteno tenka atsisakyti ribotą laiką. Tačiau šiuo metu yra ir madinga atsisakyti valgyti gliuteno turinčių produktų, bet tai daugumai ne tik beprasmis užsiėmimas, bet ir nerekomenduojamas, jei nesergama celiakija ar nėra nustatytas gliuteno netoleravimas, nes ilgainiui gali sutrikti fermentinė sistema.

Kaip pasireiškia gliuteno netoleravimas?

Celiakijos požymiai gali būti viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, vėmimas, nepakankamas svoris (vaikams ir ūgis), pilvo pūtimas, dirglumas, patinimai. Gliuteno netoleravimas gali pasireikšti įvairiausiais simptomais, pavyzdžiui, odos bėrimai, galvos skausmai, dažnos peršalimo ligos, virškinimo sistemos sutrikimai ir t. t. Taip yra todėl, kad susidarę antikūnai prieš baltymą gliuteną organizme sukelia lėtinį uždegimą, o tai gali daryti įtaką bet kokiems negalavimams, todėl labai sunku be tyrimo nustatyti, kurių produktų žmogus netoleruoja.

MB L. Romeraitės dietoterapijos centro vadovė gydytoja dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė


Populiarūs straipsniai