Ilgesnio galiojimo produktai: kur ir kaip juos laikyti namuose?

Apie maistą • 2022 m. Balandis 12 d.
Prekybininkai pastebi, kad pastaruoju metu gerokai išaugo ilgesnio galiojimo produktų paklausa: mėsos ir žuvies konservų, aliejaus, įvairių kruopų, miltų ir kitų birių gaminių – druskos ir cukraus.

Nors ilgesnio galiojimo produktus patogu transportuoti ar sandėliuoti, o jų galiojimo terminas įprastai būna ženkliai ilgesnis nei šviežių gaminių, tačiau prekybos tinklo „Rimi“ kokybės vadovė Ana Čudinienė primena, kad ilgesnio galiojimo produktams namuose svarbu užtikrinti tinkamas laikymo sąlygas. Priešingu atveju kruopas ir miltus gali užpulti maistiniai kenkėjai, druska sulipti, o cukrus – įsigerti nemalonių kvapų. Kur ir kaip ilgesnio galiojimo produktus laikyti namuose, kad jų netektų išmesti greičiau nei planuota, pasakoja specialistė.

Kruopas ir makaronus pataria laikyti sandariuose indeliuose

Pasak prekybos tinklo „Rimi“ kokybės vadovės Anos Čudinienės, lietuviai mėgsta įvairias kruopas ir makaronus. Šie produktai dažnai randa vietą klientų pirkinių krepšeliuose, o prekybos vietose jų įsigyti galima nuo pigesnių iki brangesnių ar ekologiškų. Daugelis pirkėjų kruopas bei makaronus renkasi dėl plačių pritaikymo galimybių kulinarijoje, lengvo jų paruošimo ir galimybės ilgiau sandėliuoti tokius produktus namuose.

Tačiau parsinešus į namus įvairias kruopas ir makaronus specialistė rekomenduoja juos laikyti kambario temperatūroje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, sausoje ir švarioje vietoje, nes kaip ir visi sausi produktai, kruopos greitai sugeria perteklinę drėgmę iš aplinkos.

„Kruopas geriausia perpilti į sandarius, stiklo ar plastiko indelius arba užsegamus maišelius ir laikyti juos virtuvinėse spintelėse, apsaugant nuo tiesioginės saulės šviesos. Nors tai ilgo galiojimo produktai, tačiau visuomet reikėtų vadovautis ant kruopų pakuotės nurodytu galiojimo terminu ir jas suvartoti iki nurodytos datos. Žinoma, net ir pasibaigus galiojimui, kai kurios kruopos (jas laikant teisingai) tikrai netaps sveikatai kenksmingomis, tačiau jos išsausės, sukietės ir praras joms būdingą skonį bei išvaizdą“, – sako A. Čudinienė.

Ką daryti, kad namuose miltų neužpultų kenkėjai?

Namuose sandėliuojamus ilgo galiojimo produktus, ypač birias kruopas ar miltus, laikant netinkamai, juos gali apnikti kenkėjai. Anot A. Čudinienės, dėl šios priežasties miltus ir kitus birius, grūdinius produktus reikia laikyti tinkamomis sąlygomis, o įsitikinti, kad juose nėra nepageidaujamų kenkėjų galima keliais būdais.

„Įvairias miltų rūšis pirkėjai dažniausiai įsigyja didesnio tūrio pakuotėmis ir jei kepinių negamina dažnai – vartoja miltus ilgą laiką. Todėl namuose kaupiant miltus labai svarbu prevenciškai įsitikinti, kad ant miltų pakuotės neatsirado smulkių pažeidimų ar skylučių. Apterštuose miltų pakuotėse gali matytis kenkėjų išnarų, voratinklius primenančių raizginių. Be to, nuo kenkėjų pasikeičia miltų spalva, jie įgauna pelėsio kvapą“, – sako A. Čudinienė.

Specialistė primena, kad kenkėjais užkrėstų produktų jokiu būdu negalima vartoti maistui ar jais šerti naminių gyvūnų: „Jei miltuose ar šalia jų pastebite kenkėjų pėdsakų – nedelsiant išmeskite tokį produktą, atidžiai patikrinkite šalia esančias kruopas ir kruopščiai išvalykite virtuvines spinteles ar lentynas, kuriose jį laikėte. Tiesa, geriausia prevencija prieš maistinius kenkėjus namuose – tinkamas miltų ir kitų birių produktų laikymas. Juos geriausia laikyti sausoje, vėsioje, gerai vėdinamoje vietoje, originalioje pakuotėje arba sandariame stikliniame indelyje“, – primena „Rimi“ kokybės vadovė.

Konservai ir aliejus neturėtų dulkėti lentynose

Ilgesnio galiojimo produktams galima priskirti ir įvairius konservus bei aliejų. Nors šių produktų nereikia laikyti šaldytuve ir juos galima ilgiau sandėliuoti namuose. Tačiau A. Čudinienė primena, kad prieš įsigyjant daug konservų pakuočių ir aliejaus butelių vertėtų apgalvoti, ar per nurodytą galiojimo terminą produktus iš tiesų pavyks suvalgyti, ar jie namuose tik bereikalingai užims vietą ir dulkės virtuvės spintelėse ar sandėliuko lentynose?

„Konservai – ilgo galiojimo produktas (dažniausiai 2–3 metų), kurį geriausia laikyti rūsyje ar virtuvinėse spintelėse. Tačiau prieš valgant konservus svarbu atidžiai patikrinti ir apžiūrėti jų pakuotę. Ji neturėtų būti pažeista, nesandari, išsipūtusi arba surūdijusi. Be to, svarbu atkreipti dėmesį ir į gaminio skonį bei kvapą. Jei juntamas nemalonus kartumas, sklinda nemalonus kvapas arba produkto spalva atrodo pakitusi – konservai sugedę ir juos reikėtų nedelsiant išmesti“, – primena specialistė.

Ji priduria, kad namuose kaupti nevertėtų ir daugybės aliejaus butelių, o apie jo laikymą taip pat reikėtų prisiminti keletą dalykų.

„Aliejaus nerekomenduojama laikyti prie tiesioginės saulės šviesos, karščio šaltinių ar šaldytuve, nes jis jautriai reaguoja į ženklų temperatūros svyravimą. Veikiant tiesioginiams saulės spinduliams aliejus greičiau oksiduojasi ir gali pakeisti savo skonines savybes, o laikant jį šaldytuve – kristalizuojasi bei pakeičia savo tekstūrą. Todėl aliejų geriausia laikyti kambario temperatūroje, kiek tamsesnėje vietoje, sandariai uždarytą originalioje pakuotėje“, – pataria A. Čudinienė.

Druska ir cukrus – ne amžini produktai

Ilgo galiojimo produktams, kurių atsargų namuose turi dažnas, priskiriami ir druska bei cukrus. Šie produktai ne tik pagardina maistą, bet ir gali prailginti kitų maisto produktų galiojimo laiką. Druska naudojama sūdant mėsą ar žuvį ir konservuojant, o cukrus – gaminant namines uogienes. Druska ir cukrus gali būti naudojami ne vienus metus, tačiau norint turėti kokybiškus produktus – namuose jiems taip pat svarbu užtikrinti tinkamas laikymo sąlygas.

Kokybės ekspertė pasakoja, kad pagal galiojančius teisės aktus ant valgomosios druskos pakuočių gamintojai neprivalo nurodyti tinkamumo vartoti datos. „Nors valgomoji akmens druska įprastai neturi galiojimo laiko pabaigos, tačiau svarbu nepamiršti, kad jei naudojate druską su kitomis priemaišomis – ši taisyklė turi išimčių. Kiekvienas priedas druskoje – ar tai būtų joduota, ar rožinė Himalajų druska – sutrumpina druskos galiojimo laiką. Sakoma, kad joduota druska savo maistines ypatybes praranda maždaug po 5 metų“, – sako A. Čudinienė ir pataria atidarius druskos pakuotę jį perpilti į švarų, sandarų indą su dangteliu, kad nesikauptų drėgmė, o druska nesukietėtų.

Cukrus taip pat priskiriamas ilgo galiojimo produktams, tačiau jis lyg kempinė sugeria įvairius kvapus bei drėgmę. „Šalia atviro cukraus maišelio geriau nelaikyti kvapnių prieskonių, arbatos ar kavos, nes visus kvapus cukrus greitai sugers į save. Dėl šios priežasties cukrų geriausia laikyti švariame, stikliniame ar keramikiniame indelyje su sandariu dangteliu. Jį reikėtų laikyti tamsioje, sausoje, kambario temperatūros vietoje, geriausia – virtuvinėje spintelėje. Tokiomis sąlygomis cukrus nesulips, neprisigers pašalinių kvapų, o tinkamas vartoti be vargo išliks ne vienus metus“, – teigia „Rimi“ kokybės vadovė.


Populiarūs straipsniai