Peileniai – sultingi ir itin lengvai paruošiami moliuskai
Įvairiuose pasaulio kraštuose peileniai pradėjo populiarėti palyginti neseniai. Italai ir ispanai šiuos moliuskus labai vertina ir jų valgymo kultūrą sėkmingai skleidžia Europoje. Tuo tarpu JAV dar visai neseniai šių moliuskų būdavo galima rasti rytinės pakrantės paplūdimiuose ir tik itin retai –restoranų valgiaraščiuose. Pastaruoju metu padėtis keičiasi ir peilenių paskanauti galima ne tik azijietiškose didžiųjų Šiaurės Amerikos miestų užeigose, bet ir rafinuotuose gurmaniškuose restoranuose.
Skirtinguose pasaulio kraštuose peilenių išvaizda ir dydis šiek tiek skiriasi, tačiau skoninės savybės išlieka panašios. Dar viena gera žinia apie peilenius yra ta, jog šia jūrų gėrybe galime mėgautis ištisus metus, nes jų sezonas tęsiasi visus dvylika mėnesių.
Perkant peilenius parduotuvėje svarbu įsitikinti, kad moliuskai būtų itin švieži, o tiksliau – gyvi. Tai patikrinti labai paprasta: paliestas moliuskas turėtų reaguoti bandydamas kuo giliau pasislėpti savo pailgoje geldelėje. Parsineštus namo peilenius derėtų pamirkyti pasūdytame vandenyje. Šitaip iš moliuskų pašalinamas smėlis. Peilenius dėkite į itin gerai išskalautą indą su švariu vandeniu. Jeigu inde bus užsilikęs nors gramas indų ploviklio, peileniai akimirksniu žus ir jūs liksite be vakarienės. Pamirkytus sūriame vandenyje moliuskus (mirkykite ne trumpiau kaip 30 minučių) dar kelis kartus perskalaukite šaltu vandeniu, kad kuo geriau išsiplautų smėliukas. Prieš gamindami – labai svarbu – dar sykį įsitikinkite, ar visi peileniai yra gyvi.
Moliuskus galima konservuoti arba tiesiog kepti, skrudinti ir virti. Virti peileniai puikiai tiks kaip salotų sudedamoji dalis, taip pat juos galima trumpai patroškinti su įvairiais lengvais padažais (taip pat kaip ir midijas), peilenių skonis puikiai atsiskleidžia ir juos pačirškinus virš žarijų.