Rabarbarų sezonas – puikus metas pasimėgauti kvapniu jų pyragu (receptas)

Apie maistą • 2022 m. Gegužė 30 d.
Rabarbarai daugeliui primena vaikystę, kuomet nusiskynę jų darže mirkydavome kotus į cukrų, medų ar sirupą.

Anot prekybos tinklo „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, rabarbarai gali aprūpinti organizmą labai naudingais nutrientais, pavyzdžiui, vitaminu C ir K1 bei skaidulomis, todėl jais verta paįvairinti mitybos racioną. Tiesa, jeigu rabarbarai skanaujami pagardinus cukrumi – jais piktnaudžiauti nereikėtų. Valgyti geriausia jaunų rabarbarų stiebus, kurie paskanins saldžius desertus, gaivius gėrimus, salotas, įvairius džemus ar net sriubas, o taip pat nustebins kaip saldžiarūgštis padažas šalia mėsos patiekalų. „Rimi“ kulinarijos ekspertai dalijasi sūrio pyrago su rabarbarais receptu ir netikėtais skoniais kviečia nustebinti savo artimuosius.

Rabarbarai – vitamino K1 šaltinis

Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, rabarbarai – mitybos raciono paįvairinimui tinkantis produktas.

„Rabarbarai turtingi vitaminu K1, jų sudėtyje taip pat yra vitamino C, kai kurių mikroelementų, pavyzdžiui, kalcio, magnio. Jie turtingi ir skaidulomis – 100 g rabarbarų yra net 2 g skaidulų. Rabarbarai turi panašų kiekį antioksidantų, kaip ir lapiniai kopūstai. Tokie antioksidantai, kaip antocianinas, bei proantocianidinas, randami šiame augale – svarbūs širdies ligų prevencijai. Sezono metu rabarbarai tikrai gali papildyti mitybos valgiaraštį, jei jų skonis žmogui patinka“, – sako gydytoja.

Maistui dažniausiai naudojami rabarbarų lapkočiai, kurie savo išvaizda šiek tiek primena salierų stiebus, tačiau nieko bendro su šia daržove neturi. Gydytoja dietologė teigia, kad rabarbarai tinka daugeliui, bet kai kurie asmenys juos turėtų valgyti atsargiau: „Rabarbaruose gausu oksalo rūgšties, todėl jų nerekomenduojama valgyti žmonėms, turintiems polinkį inkstų akmenų susidarymui. Tiesa, oksalo rūgšties produkte mažėja jį apruošiant termiškai.“

Nors rabarbarų stiebus daugelis mėgsta valgyti kartu su cukrumi, medumi ar šlakeliu sirupo, kad saldumas kiek sušvelnintų šio augalo rūgštumą, gydytoja dietologė primena, jog taip valgomus rabarbarus reikėtų vertinti kaip desertą. „Apie rabarbarus reikėtų galvoti taip pat, kaip apie kiekvieną kitą produktą. Jeigu prie jų mes pridedame saldų priedą, reikia suprasti, kad tas priedas turi ir tam tikrą įtaką sveikatai. Pridėtinio cukraus perteklius sveikatai nebus palankus, tačiau jei šiais priedais rabarbarus paskaniname tik kartais ir taip paruoštus valgome vietoje deserto – viskas gerai“, – sako E. Gavelienė.

Trumpo sezoniškumo augalas

Anot prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovės Rūtos Genienės, rabarbarai – trumpo sezoniškumo produktas, prekybos centrus pasiekiantis tiek iš Europos, tiek iš vietinių Lietuvos augintojų. Skaniausi rabarbarai būna nuo gegužės iki birželio pabaigos, o prekybos centruose jų ieškoti reikėtų vaisių–daržovių skyriuose.

Rabarbarai pasižymi rūgštoku skoniu, tačiau jų stiebai puikiai tinka įvairių patiekalų bei gėrimų receptams. „Daugeliui turbūt teko nors kartą ragauti žalių rabarbarų stiebų, kai nulupus jų odelę stiebas kramsnojamas apibarstant cukrumi ar apliejant šlakeliu medaus. Tačiau rabarbarų skonis taip pat šiek tiek sušvelnėja juos termiškai apdorojant. Šis augalas puikiai tinka įvairiems kokteiliams, salotoms, džemams ar uogienėms, naminiams ledams bei kitiems desertams. Tiesa, maisto gamyboje naudojami tik jauni, neperaugę ir neišstorėję rabarbarų stiebai, o jų lapai dažniausiai nevalgomi, mat juose kaupiasi oksalo rūgštis“, – sako produktų vadovė.

Nors vienas populiariausių patiekalų su rabarbarais – pyragai, iš šio augalo pagamintas čatnis puikiai tiks ir prie riebesnės mėsos patiekalų, pavyzdžiui, ėrienos arba kiaulienos kepsnių.

„Rabarbarai puikiai dera ir su braškėmis, todėl būtinai pasigaminkite jų džemą ar uogienę. Rabarbarų skonį nuostabiai pabrėš ir apelsinų žievelės, cinamonas bei truputis imbiero“, – patarimais dalijasi R. Genienė.

Kaip išsirinkti ne tokius rūgščius?

Įsigyjant rabarbarų „Rimi“ produktų vadovė rekomenduoja atkreipti dėmesį į jų spalvą bei išvaizdą:

„Rabarbarų stiebai turėtų būti tvirti, nesuglebę. Kuo jie bus raudonesni, tuo jų skonis bus švelnesnis. Ir priešingai – kuo koteliai bus žalesni, tuo ir jų skonis bus rūgštesnis. Prieš valgant rabarbarus ir iš jų kažką gaminant šio augalo stiebus reikėtų nulupti.“

Tuo tarpu norint ilgiau išlaikyti rabarbarus šviežius namuose galima pasinaudoti keletu gudrybių. „Rabarbarų stiebus patarčiau suvynioti į šiek tiek sudrėkintą popierinį rankšluostį, įdėti į maišelį, kad kuo mažiau išgaruotų drėgmė ir laikyti šaldytuve, vaisių ir daržovių stalčiuje. Rabarbarų stiebus dar galima pamerkti stiklinėje su vandeniu. Tokiu būdu jie dar ilgiau išliks švieži ir traškūs. Rabarbarus galima ir užšaldyti, tačiau tokiu atveju juos geriausia blanširuoti – prieš tai nuplikyti karštu vandeniu – bei supjaustyti mažesniais gabalėliais“, – pataria R. Genienė.

„Rimi“ kulinarijos ekspertai kviečia išbandyti naujus receptus ir namuose pasigaminti vasara kvepiantį sūrio pyragą su rabarbarais.

RECEPTAS

SŪRIO PYRAGAS SU RABARBARAIS

Pyrago pagrindui reikės:

  • 125 g kukurūzų miltų
  • 75 g avižinių miltų
  • 75 g sviesto
  • 0.25 šaukštelio druskos
  • 1 šaukšto cukraus
  • 2.5 šaukštų šalto vandens

Pyrago įdarui reikės:

  • 400 g tepamo varškės sūrio
  • 200 g kreminio sūrio
  • 3 vnt. kiaušinių
  • 50 g cukraus
  • 1 šaukšto kukurūzų krakmolo
  • 300 g rabarbarų

Gaminimo eiga:

  • Pasiruoškite pyrago pagrindą. Sumaišykite miltus, druską ir cukrų.
  • Įmaišykite kambario temperatūros sviestą ir šalto vandens.
  • Nedelsdami išmaišykite viską iki vientisos masės.
  • Mišinį tolygiai paskirstykite sviestu pateptoje skardoje (26–28 cm). Drėgnais pirštais prispauskite tešlą prie formos dugno ir šonų. Kepimo indą padėkite į šaldytuvą.
  • Pasiruoškite įdarą. Išplakite sūrelį, varškę ir cukrų.
  • Po vieną įmaišykite kiaušinius ir suberkite kukurūzų krakmolą. Viską kruopščiai išmaišykite iki vientisos masės.
  • Supilkite mišinį ant paruošto pyrago pagrindo.
  • Rabarbarus supjaustykite ilgomis smulkiomis juostelėmis, sudėkite ant sūrio mišinio ir lengvai paspauskite.
  • Kepkite pyragą 170° C įkaitintoje orkaitėje 40–45 minutes, kol įdaras sutvirtės per vidurį.
  • Leiskite pyragui šiek tiek atvėsti ir patiekite.

Skanaus!


Populiarūs straipsniai