Voveraičių sezono įkarštis: kulinarijos technologės patarimai, kaip skaniai paruošti grybus (receptas)

Apie maistą • 2022 m. Liepa 22 d.
Miškuose jau galima rasti daugybę vertingų gėrybių, tame tarpe ir kvapnių bei skanių voveraičių.

Anot sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, voveraitės, kaip ir kiti grybai, yra maistingas ir mažai kaloringas produktas, turintis vitaminų bei mikroelementų. Sezono metu voveraitės puikiai papildys valgiaraštį, o ruošiant vasaros atsargas žiemai šių grybų vertėtų tiek užsišaldyti, tiek prisidžiovinti. Iš šviežių voveraičių rekomenduojama pasigaminti ne tik padažą prie bulvių ar kvapnią grybų sriubą, bet ir netikėtų užkandžių, tad „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė dalijasi gardžiu voveraičių receptu su brie sūriu ir traškia čiabata.

Grybai – puikus augalinių baltymų šaltinis

Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, grybai – ilgą vartojimo istoriją turintis produktas, valgomas jau nuo ankstyvų amžių. Miškuose, turgavietėse ar prekybos centruose pasirodžius šviežioms voveraitėms gydytoja jas rekomenduoja įtraukti į vasaros valgiaraštį.

„Grybai yra aromatingi, todėl suteikia maistui specifinį aromatą. Tas kvapas skatina ir virškinimo sulčių išsiskyrimą, taip paruošdamas virškinimo sistemą darbui. Tačiau skanaujant grybus yra ir kitų naudų. Juose labai mažai riebalų ir yra daug vertingų medžiagų, pavyzdžiui, skaidulų ir mikroelementų. Voveraitėse, kaip ir kitose grybų rūšyse, yra B grupės vitaminų. Taip pat jose randama vitamino D ir E, geležies, kalcio, kalio, magnio, fosforo ir kitų mineralų, o oranžinė voveraičių spalva išduoda, kad jose yra betakaroteno. Grybai – puikus baltymų šaltinis, todėl juos vertėtų skanauti tiek visavalgiams, tiek gyvūninės kilmės produktų atsisakiusiems žmonėms“, – sako E. Gavelienė.

Tiesa, nepaisant visų naudingųjų savybių, grybais mėgautis gali ne visi. „Grybams alergiški žmonės, o taip pat asmenys, kurių organizme trūksta grybų virškinimui reikalingo trechalazės fermento, šio produkto turėtų atsisakyti. Grybuose gausuir beta gliukanų (skaidulų), todėl suvalgius didesnį jų kiekį, kai kurie žmonės gali jausti nemalonų pilvo pūtimą. Jei tai vargina – mažinkite suvalgomų grybų porciją, – rekomenduoja gydytoja ir atkreipia dėmesį, kad iš voveraičių dažniausiai ruošiami kaloringi padažai su spirgučiais, sviestu, grietinės ar grietinėlės padažu. – Taip paruošti grybai tampa itin kaloringu patiekalu, todėl skanaujant juos vertėtų nepamiršti saiko. Tradicinį bulvių su šviežių voveraičių padažu patiekalą geriau rinktis pietums, o ne vakarienei.“

Kaip tinkamai paruošti voveraites?

Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pasakoja, kad voveraitės pasižymi švelniu skoniu ir nuostabiu aromatu. Vis dėlto, gaminant jas svarbu žinoti keletą gudrybių, kad grybai nesutrupėtų ir patiekaluose išliktų malonios tekstūros.

„Prieš gaminant voveraites pirmiausia reikėtų jas kruopščiai nuvalyti. Rekomenduočiau jas trumpam pamerkti į pasūdytą vandenį. Druska padės atlipti prie grybų prilipusiems lapeliams, spygliams bei kitiems nešvarumams. Tiesa, ilgai laikyti voveraičių vandenyje nepatariama, nes jos greitai sugeria drėgmę ir dėl to gali pernelyg suminkštėti. Šviežios voveraitės yra pakankamai trapūs grybai, todėl ruošdami jų smulkiai nepjaustykite. Taip grybai išliks ir kvapnesni“, – patarimais dalijasi L. Barčaitė.

Ji priduria, kad voveraites itin paprasta paruošti – jas užtenka trumpai nuplikyti karštu vandeniu, o tuomet kepti arba troškinti ant keptuvės: „Voveraites galima gaminti su sviesto arba lydyto „ghi“ sviesto padažu, kartu pakepinant šiek tiek smulkinto česnako ir svogūnų, užberiant žiupsnelį šviežiai maltų juodųjų pipirų. Taip pat voveraitėms pagardinti puikiai tinka šviežios petražolės arba krapai, o šių grybų skonį labiausiai paryškins šiek tiek čiobrelių.“

Voveraites galima ir virti, marinuoti, užsišaldyti bei susidžiovinti žiemai. „Šaldyti reikėtų nuvalytas, neapdorotas arba apkeptas voveraites. Tuo tarpu džiovinti grybai puikiai išlaikys malonų aromatą ir vėliau paskanins žiemos šventinius patiekalus. Voveraitės puikiai dera su šviežiomis bulvėmis, taip pat įvairiomis kruopomis. Šiais grybais galima gardinti troškinius, sriubas, salotas, įvairius užkandžius, grybų rizotą ar omletą“, – rekomenduoja „Rimi“ kulinarijos technologė.

Parduotuvių lentynose – Lietuvos miškuose užaugusios voveraitės

Pasak „Rimi“ produktų vadovės Marianos Markevičienės, prekybos centrus pasiekia Lietuvos miškuose užaugusios voveraitės. Šviežias jų derlius į parduotuves atkeliauja tik vasarą ir rudens pradžioje, kol grybai auga miškuose.

„Voveraitės – vienintelė miško grybų rūšis, kuri parduotuvių lentynas pasiekia tiesiai iš mūsų šalies miškų, todėl tai visiškai natūralus produktas. Miškuose dabar gausu voveraičių, nes orai buvo drėgni, o dabar džiugina ir šiluma“, – sako M. Markevičienė ir priduria, kad pasibaigus voveraičių sezonui parduotuvėse jų galima įsigyti džiovintų arba marinuotų.

Renkantis šviežias voveraites prekybos centruose ekspertė pataria atkreipti dėmesį į jų spalvą: „Kalbant apie grybus, pavyzdžiui pievagrybius, tai kuo jie bus šviesesni – tuo jie bus ir šviežesni. Tačiau voveraitės turi kiek kitokią savybę. Voveraičių spalva ir kepurėlės ryškumas priklauso nuo sąlygų, kuriomis grybas augo. Voveraičių spalva gali būti nuo švelniai geltonos iki ryškiai oranžinės. Drėgnesnėje miško vietoje augęs grybas bus sodresnio atspalvio, o sausesnėje – šviesesnio. Vis dėlto, grybo spalva neturėtų pereiti į rudumą. Tai – seno grybo požymis“, – aiškina specialistė.

Parsinešus namo voveraites M. Markevičienė pataria jas laikyti panašiomis sąlygomis, kaip jos buvo laikomos prekybos vietoje. Tuo tarpu šviežius grybus suvalgyti rekomenduojama per dvi paras, išskyrus tuos atvejus, kai jie apdorojami termiškai. Tai prailgina voveraičių tinkamumo vartoti terminą.

„Rimi“ kulinarijos technologė L. Barčaitė kviečia ragauti voveraites ir namuose iš jų pasigaminti lengvą užkandį su brie sūriu ir traškia čiabata.

BRUSKETA SU VOVERAITĖMIS IR BRIE SŪRIU

Užkandžiui reikės:

  • 80 g lydyto „ghi“ sviesto;
  • 450 g voveraičių;
  • Itališkos duonos čiabata;
  • 125 g baltojo pelėsinio sūrio brie;
  • 10 g petražolių;
  • Druskos ir pipirų pagal skonį.

Gaminimas:

  • Keptuvėje ištirpinkite sviestą ir kepkite voveraites apie 8 min. Pasūdykite ir atsidėkite.
  • Čiabatą supjaustykite maždaug 1 cm storio riekelėmis (reikės 8 riekelių) ir lengvai paskrudinkite 200 ºC temperatūros orkaitėje.
  • Sūrį supjaustykite riekelėmis, uždėkite ant čiabatos ir kepkite, kol išsilydys.
  • Tuomet ištraukite iš orkaitės, uždėkite grybus, pabarstykite druska, pipirais ir kapotomis petražolėmis. Skanaus!
  • 1 patarimas. Norėdami paryškinti grybų skonį, juos galite pagardinti čiobreliais.
  • 2 patarimas. Vietoje pelėsinio sūrio galite naudoti mocarelą.

Skanaus!


Populiarūs straipsniai