Katės ėdalas ir režimas

Mano augintiniui • 2021 m. Lapkritis 14 d.
Kokį ėdalą pasirinkti? Kaip tinkamai rūpintis augintinio higiena? Ar leisti kačiuką į lauką ir kaip jį pratinti prie režimo? Naujajam gyvūno šeimininkui - tai daug klausimų keliančios temos. Štai 4 naudingos įžvalgos apie katės mitybą ir režimą. 

Sveiko ir ilgo gyvenimo pagrindas yra kokybiškas ir subalansuotas ėdalas

Pasirinkti kokiu ėdalu šerti savo katę (pramoniniu būdu pagamintu ėdalu, natūraliu ar šviežiu) yra vienas iš svarbiausių sprendimų. Renkantis bet kurį iš šių variantų, yra ir pliusų, ir minusų. Išimtiniais atvejais, kai dėl tam tikrų priežasčių katė turi misti specialiu veterinariniu ėdalu, turinčiu gydomąjį poveikį, teks rinktis jau pagamintą ėdalą.

Jeigu nusprendžiame katę šerti pramoniniu būdu pagamintu ėdalu, pageidautina, kad tai būtų „Premium“ arba „Super Premium“ klasės ėdalas, kuris yra visavertis maistinės vertės požiūriu. Pramoninio ėdalo pranašumas yra tas, kad jo sudėtis subalansuota ir jis jau paruoštas vartoti. Vienintelis šio ėdalo „trūkumas“, jei tai aukštos klasės ėdalas, – kaina. Toks ėdalas nėra pigus, tačiau kitoks paprasčiausiai negalėtų būti, nes gaminamas iš aukštos kokybės, natūralių žaliavinių medžiagų. Pramoninis ėdalas skirstomas į sausą ir šlapią (konservus). Ar katė gali būti tuo pat metu šeriama ir sausu, ir šlapiu ėdalu? Taip, gali. Idealu jeigu visas ėdalas yra to paties gamintojo. Svarbu įsidėmėti: katė, gaunanti tik sausą ėdalą, turi gerti daug vandens, todėl jai visada turi būti laisvai pasiekiamas šviežias geriamasis vanduo.

Natūralus ėdalas - panašiausias į laukinėje gamtoje gyvenančios katės ėdalą. Katė yra plėšrūnė ir medžiotoja, todėl laukinėje gamtoje pagrindinis jos ėdalas yra paukščiai, pelės ir kiti smulkūs gyvūnai. Be to, katė juos suėda su visais vidaus organais, todėl šių švelniakailių plėšrūnių ėdalas yra šviežias ir visavertis, jo sudėtyje yra visos reikalingos maisto medžiagos. Natūralus ėdalas katėms yra skanesnis nei pramoniniu būdu pagamintas, o jų šeimininkui pigiau kainuoja. Tik yra vienas trūkumas – paruošti tokį ėdalą tam, kad būtų tinkamas, reikia laiko. Reikia nuolat sekti, kad tokio natūralaus ėdalo sudėtis būtų subalansuota ir skirti laiko jam paruošti, nes šios rūšies ėdalas visada turi būti šviežias ir kambario temperatūros. Katės yra plėšrūnės, todėl iš esmės visus baltymus, riebalus ir angliavandenius jos turi gauti iš gyvūninės kilmės produktų.

Katės nereikėtų šerti vienu kartu ir pramoniniu, ir natūraliu ėdalu, nes skirtingų rūšių ėdalo virškinimo proceso trukmė ir virškinimui reikalingi fermentai skiriasi, todėl gali turėti neigiamos įtakos sveikatai. Reikėtų pasirinkti vieną iš šėrimo principų ir jo laikytis.

Katės yra labai švarūs gyvūnai

Katės puikiai prisižiūri pačios, žmogaus pagalbos joms reikia retai. Pagrindiniai kačių higienos tikslai: spindintis, gerai prižiūrėtas kailis, švarios akys ir ausys, sveiki ir stiprūs dantys, taip pat turi būti švarus ir laisvai pasiekiamas tualetas.

Katės yra labai švarūs gyvūnai ir kuo puikiausiai sugeba prižiūrėti kailį pačios. Tačiau kartais katę reikia išmaudyti: siekiant sunaikinti kailyje esančius parazitus, prieš dalyvavimą kačių parodoje, tais atvejais, kai tą padaryti nurodo veterinaras, kai katė išsitepa kažkuo įtartinu lauke, atrodo nešvari ir negali pati išsilaižyti kailio. Visais kitais atvejais katės puikiausiai geba prižiūrėti savo kailį pačios. Nereikalingas katės maudymas tik išsausina odą ir sukelia nereikalingą stresą. Katės jokiu būdu negali būti maudomos naudojant žmonėms skirtus šampūnus.

Kates, ypač ilgaplaukes, labai svarbu kasdien šukuoti. Šukuodami iššukuojame susivėlusį kailį ir pašaliname sąvėlas, išslinkusius plaukelius, padedame katei išlaikyti kailį sveiką ir spindintį. Ilgaplaukes kates ir kates, turinčias storą poplaukį, šukuojame dažniau nei trumpaplaukes, kad kailyje nesusidarytų sąvėlų ir nepablogėtų katės odos būklė.

Ar reikia valyti katės dantis? Sakyti, kad katėms ši procedūra yra privaloma ar reikalinga, būtų nepagrįsta, bet, be abejonių, būtų neblogai. Katėms, kaip ir žmonėms, gali kilti problemų, susijusių su dantimis, dantenomis ir burnos ertme, todėl jų burnos ertmės profilaktinė priežiūra taip pat svarbi siekiant užtikrinti katės gerovę ir sveikatą. Dantų valymas padeda išvengti dantų akmenų formavimosi, pašalinti nemalonius kvapus ir sunaikinti pavojingas burnos ertmės bakterijas. Turi būti naudojami specialūs kačių dantų valymo šepetėliai, draudžiama naudoti žmonėms skirtą dantų pastą! Galima kreiptis profesionalios pagalbos į veterinarijos kliniką, kur dantis išvalys profesionalus veterinaras.

Katės gebėjimas naudotis tualetu yra svarbus ir labai reikšmingas žmogaus ir katės tarpusavio santykiams. Pirmoji taisyklė – katės tualetas visada turi būti švarus. Tualetas turi būti pakankamai didelis, kad katė galėtų patogiai jame tuštintis. Katė išsituština per dėžės kraštą tada, kai dėžė yra per maža. Taip pat labai svarbi tualeto stovėjimo vieta. Šioje vietoje katė turi jaustis netrukdoma ir saugi. Tualetas negali stovėti šalia katės ėdalo dubenėlio arba geriamojo vandens indelio. Tualeto dėžė visada turi būti pasiekiama prireikus.

Prieš nusprendžiant, ar katė bus leidžiama į lauką, ar ne, turi būti apsvarstyti visi „už“ ir „prieš“

Šiuo atveju nėra nei teisingo, nei klaidingo atsakymo. Tiek katės, kurios leidžiamos į lauką, tiek tos, kurios neleidžiamos, gyvena visavertį ir laimingą gyvenimą. Svarbiausia aplinkybė priimant šį sprendimą – galimybė užtikrinti saugią aplinką savo katei.

Katės, kaip ir žmonės, yra labai įvairios, jų charakterio savybės ir įpročiai yra skirtingi. Todėl tai, kas labai gerai tinka vienai katei, nebūtinai tiks jūsiškei. Pavyzdžiui, iš gatvės priglaustai katei bus būtina išeiti į lauką. Gali būti ir priešingai: katė, turėjusi neigiamos patirties lauke, gali pasirinkti gyvenimą vien namuose, kad daugiau jau nebeatsidurtų gatvėje. Visai mažas kačiukas, kuris niekada nėra buvęs lauke, gali rodyti susidomėjimą lauku arba išvis atsisakyti išeiti už savo namų teritorijos ribų. Kai kurios katės tiesiog prašosi išleidžiamos į lauką.

Pliusai

  • Į lauką išeinančios katės turi daugiau galimybių būti fiziškai aktyvios – jos gali lipti į medžius, bėgioti ir šokinėti, tyrinėti naujas vietas ir objektus. Tokios katės paprastai nesustorėja.
  • Būdama lauke katė gali nevaržyti savo instinktų, pavyzdžiui, galąstis nagus į ką tik nori.
  • Išleista į lauką katė gali visaip tyrinėti nepažįstamas vietas, kvapus, skonius ir paviršius. Ji patirs vis naujų įspūdžių, todėl jausis patenkinta gyvenimu.
  • Katei labai patiks, jeigu ji turės savo vietelę sode arba kieme ir galės raivytis bei šildytis saulėje ant žolės.

Minusai

  • Vieną didžiausių grėsmių katei kelia mašinos gatvėje. Ypač pavojingos didžiosios magistralės, bet net ir kaimo kelyje, kuriuo mažai kas važinėja, katė gali būti sužalota ir išgąsdinta.
  • Katė gali nueiti per toli ir neberasti kelio į namus. Todėl patartina į lauką išleidžiamai katei uždėti antkaklį su ją identifikuojančiu medalionu, kuris padėtų ją sugrąžinti namo.
  • Išėjusioms iš namų katėms pavojų kartais kelia kiti gyvūnai – lapės, šunys, kitos agresyvios katės.
  • Išleidžiamos į lauką katės dažniau užsikrečia įvairiomis ligomis, ypač jeigu lauke pjaunasi su kitomis katėmis. Tokiu atveju ir kasmetinis skiepijimas gali neapsaugoti Tavo katės.
  • Pavojų katėms kelia lauke randami žiurkių nuodai, aušinimo skystis, cheminės medžiagos, skirtos daržui ir sodui. Kai kurie sodo augalai, pavyzdžiui, lelijos, taip pat nuodingi katėms.
  • Katė gali atsitiktinai užeiti į svetimą sandėliuką arba garažą ir būti ten užrakinta.
  • Būdama lauke katė gali prisirinkti erkių, taip pat kitų parazitų, kurie įsiveisia jos kailyje.

Katės dienos režimas priklauso nuo šeimininko dienos režimo, prie kurio jai tenka taikytis

Katės yra naktiniai gyvūnai – gyvendamos laisvėje naktį jos medžioja. Gyvendama su žmogumi bute, kur ėdalas visada pasiekiamas, katė naktį dažniausiai miega. Mažo kačiuko ir pagyvenusio katino dienos režimas skiriasi – mažylis daugiau laiko praleidžia žaisdamas ir tyrinėdamas aplinką, o senjoras didžiąją dienos dalį ilsisi. Katei reikia daug miego (12–16 valandų), todėl be reikalo geriau jos nežadinti. Kai katė yra žvali, reikia kartu su ja pažaisti suteikiant jai galimybę patenkinti medžiojimo instinktą.

Maitinimo režimas gali visiškai priklausyti nuo katės šeimininko – ji greitai prisitaikys prie šėrimo meto. Pageidautina ją šerti visą laiką tuo pačiu metu.


Populiarūs straipsniai