Įkando širšė, bitė ir erkė – ką daryti ir kokia pirmoji pagalba? Atsako gydytoja

Mano šeimai • 2024 m. Birželis 08 d.
Atėjusi vasara pagaliau džiugina nuostabiai šiltais orais ir gera nuotaika – aplink viskas žydi, kvepia, o vaikai vis daugiau laiko praleidžia lauke. Mane, kaip mamą, kurią taip stipriai išvargino nesibaigianti žiema, šiltasis metų sezonas labai džiugina.
 

Vis tik ne viskas taip jau ir gražu – gamtoje, kartu su visais esamais džiaugsmais, neretai vargina ir įvairiausi gyviai, pradedant zyziančiomis musėmis ir baigiant širšėmis, kurių įgėlimas gali baigtis liūdnai.

Ir nors vasaros vakarus smagu leisti prie laužo kepant zefyrus arba mėgaujantis kinu po atviru dangumi, vis tik reikėtų žinoti kelias esmines taisykles, kaip elgtis įkandus vienokiam ar kitokiam vabaliukui.

Apie tai, ką pasiimti su savimi lekiant į gamtą, jums, mielos mamos, pasakoja šeimos gydytoja Elena Šukė. Vertingi patarimai kiekvienam, kurie rūpinasi savo ir vaikų gerove atšilus orams.

GYDYTOJA, KOKIŲ VABZDŽIŲ ĮKANDIMAI VAIKAMS GALI BŪTI PAVOJINGI?

Tikrai didžioji dauguma įkandimų nėra labai pavojingi – dažniausiai tik paniežti ar šiek tiek paskauda. Tačiau pavojus gali kilti, jei vaikas alergiškas, pvz bičių įkandimams ar je įkandimas labai specifinėje vietoje – pvz prie pat akies, nosyje, prie lytinių organų.

Tose vetose, kurios jautriausios ir kurių ištinimas gal sukelti papildomą pavojų.

AR UODO ĮKANDIMAS – VISADA TIK NEMALONUS NIEŽĖJIMAS, AR GALI BŪTI ATVEJŲ, KAD TAI SUKELTŲ RIMTESNES PASEKMES?

Lietuvoje gyvenantys uodai nėra labai pavojingi, nes neperneša sunkių ligų, kaip pvz Afrikoje ar kituose žemynuose, kur uodo įkandimas gali baigtis maliarija ar Dengės karštine.

Lietuviškieji uodai dažniausiai sukelia niežėjimą, tos vietos ištinimą, pakasius juos purvinomis rankomis įkandimas gali ir supūliuoti, tačiau tai vis tiek yra tik vietinės reakcijos ir realiai jos sveikatai ir gyvybei nėra labai pavojingos.

BŪNA ATVEJŲ, KAI VAIKAS PAS MAMĄ AR TĖTĮ ATBĖGA JAU SU ĮKANDIMU, TAČIAU NEGALI PAAIŠKINTI IR NEŽINO, KAS KONKREČIAI JAM ĮKANDO. KAIP TOKIU ATVEJU ATPAŽINTI, KAIP ELGTIS?

Jei nematėme, koks vabzdys įkando, o įkandimo vieta labai greitai tinsta, rausta, tampa labai karšta ir skausminga, galima įtarti vapsvos ar bitės įkandimą. Tokiu atveju tikrai reikėtų įkandimo vietą šaldyti, tepti specialiais tepalais ar net išgerti sisteminių vaistų nuo alergijos, taip siekiant suvaldyti ūmią organizmo reakciją.

KOKIAS PRIEMONES DERĖTŲ SU SAVIMI MAMAI TURĖTI, SIEKIANT PADĖTI APSAUGOTI NUO ĮKANDIMŲ?

Visų pirma ir svarbiausia – būti pasikiepijus nuo erkinio encefalito. Kalbant apie priemones, tai dauguma tikrai veiksmingų repelentų vaikams negalimi, pavyzdžiui su DEET arba pikaridinu, kurie pasaulinėse sveikatos gairėse aprašomi kaip efektyviausi.

Tad naudoti galima natūralius repelentus – mėtų ir citrusinių vaisių kvapus. Taip pat nepamiršti gerų rūbų ir avalynės – dėvėti ilgas kojines, šviesius drabužius ilgomi rankovėmis, kelnes sukišti į kojines ir būtinai – galvos apsaugą.

AR YRA NATŪRALIŲ PRIEMONIŲ, GALINČIŲ ATBAIDYTI UODUS, ERKES, ŠIRŠES, VAPSVAS NUO VAIKŲ IR SUAUGUSIŲ?

Liaudyje naudojama tikrai nemažai, tačiau nei vienos jų veiksmingumas neįrodytas klinikiniais tyrimais.

Dažniausiai tai mėtų, pipirmėčių, eukalipto kvapai, citrusinių vaisių kvapai. Tačiau jokie šie kvapai neveiks nuo erkų, todėl saugantis jų svarbiausia skiepai, tinkama apranga ir po buvimo gamtoje akylas vaikų kūno ir savo kūno apžiūrėjimas, ieškant įsisiurbusių vabzdžių.

KĄ TURĖTŲ ŽINOTI KIEKVIENAS IŠ MŪSŲ, KURIAM PRIREIKTŲ SUTEIKTI PIRMĄJĄ PAGALBĄ PO VABZDŽIO ĮGĖLIMO?

Įkandus uodui pirmos pagalbos dažniausiai neprireikia, pastebėjus įkandimą reikėtų stengtis jo nesikasyti, galima patepti specialiu tepalu, kuris sumažina niežėjimą.

Po bitės ar vapsvos įgėlimo reikėtų įkandimo vietą skubiai šaldyti, vartoti sisteminių vaistų nuo alergijos, taip pat jei juntamas didelis skausmas – suduoti ir vaistų nuo skausmo.

Jei įkandimas į veidą, kaklą ar gerklę ir matomas ryškus tinimas – reikėtų skubios gydytojo konsultacijos.

KAIP ELGTIS PAMAČIUS ĮSISIURBUSIĄ ERKĘ? KĄ TURI DARYTI TĖVAI, AR REIKIA TIRTI ERKĘ, KAIP PRIŽIŪRĖTI ĮKANDIMO VIETĄ?

Erkę reikėtų ištaukti kaip įmanoma greičiau, prieš tai nereikia jos nei tepti, nei dezinfekuoti

Tiesiog paimkite švarų pincetą (paprastą ar pritaikytą erkių traukimui) ir vienu staigu judesiu erke ištraukite.

Po to jau reikėtų dezinfekuoti, praplauti švariu šiltu vandeniu. Erkės tirti nėra prasmės.

Svarbiausia būti pasiskiepijus nuo erkinio encefalito ir bent 4 savaites po įkandimo kasdien nuodugniai apžiūrėti kūną, ar neatsiranda Laimo ligai būdingo bėrimo, t.y. raudonos dėmės, kuri vis migruoja į kitą kūno vietą.

Atsiradus pūliavimui reikėtų kreiptis į gydytoją, kad būtų paskirti tepami antibiotikai.


Populiarūs straipsniai