Kaip apsaugoti vaikus prie vandens? Atsako gelbėtojų vadovas

Mano šeimai • 2024 m. Liepa 22 d.
Vaikų saugumas prie vandens telkinių – svarbiausias, o akyla tėvų akis šiukštu negali atsitraukti nuo vaiko, mat vos akimirka nepriežiūros gali virsti didele ir skaudžia nelaime.
 

Ne kartą esu girdėjusi istorijų, kaip mamos tiesiog „pameta“ vaikus paplūdimyje, o vėliau ieško jų su gelbėtojais, policijos pareigūnais ar net medikais.

Tad kaip derėtų elgtis prie vandens, kad vaikai liktų saugūs, o mamos – ramios?

Apie tai mums, mielos mamos, papasakojo Palangos miesto gelbėtojų tarnybos vadovas Jonas Pirožnikas.

Jo teigimu, situacija Lietuvoje pastebimai gerėja, žmonės mažiau vartoja alkoholio, yra sąmoningesni, tačiau nelaimių, kai vaikai dingsta iš tėvų akiračio, vis dar pasitaiko.

Ar dažnai gelbėtojai paplūdimyje perspėja šeimas, kad reikėtų pasirūpinti vaikais ir užtikrinti jų saugumą?

Mes dažnai aiškiname ir primename šeimoms, kad palikti vienų vaikų vandenyje griežtai negalima.

Apie tai kalbame su šeimomis ir informuojame jas.

Jeigu mes randame vaiką vandenyje be suaugusio priežiūros, iškart kviečiame Vaiko teisių apsaugos darbuotojus ir pareigūnus, nes tai yra vaikų nepriežiūra ir tėvai dėl to turi būti baudžiami.

Ar tokia tvarka – visiškai nauja?

Tai yra jau kurį laiką ir viskas vien dėl to, kad išvengtume nelaimės, o jeigu jau ir įvyko tokia vaiko nepriežiūra, siekiame, kad į tai būtų sureaguota tinkamai, dirbtų visos institucijos ir vaikas būtų saugus.

Kaip paprastai elgiasi tėvai, iš akiračio paplūdimyje pametę vaikelį?

Šeima, kurios vaikas nubėgo atokiau žaisti arba nuėjo toliau nuo jos, paprastai sukelia didžiulę paniką, liepia mums ieškoti vaiko vandenyje, tačiau mes, gelbėtojai, žinome tendencijas, kad vaikai, atitrūkę nuo tėvų, dažnai eina pajūriu.

Paprastai mamos liepia mums nardyti ir ieškoti vaiko vandenyje, kur tariamai vaikas buvo matytas paskutinį kartą. Todėl norėdami apsaugoti vaikus ir jų gerovę, griežtai laikomės įstatymo – iki keturiolikos metų vaikai būti vandenyje be tėvų priežiūros negali.

Turbūt esate matęs atvejų, kai mama į paplūdimį ateina viena su keliais vaikais ir kol tvarkėsi daiktus, vienas iš vaikų ėmė ir nubėgo tolyn. Kokie pirmieji veiksmai tokiu atveju turėtų būti?

Tikrai būna tokių atvejų, tačiau galiu nuraminti, kad paprastai vaikai neina į miestą, jie neina į vandenį, o tiesiog eina pasivaikščioti pajūriu į vieną arba kitą pusę.

Tokiu atveju mes prašome mamų pasakyti, kaip vaikas buvo apsirengęs ir apie dingusį vaiką pranešame visiems paplūdimyje esantiems poilsiautojams per garsiakalbius.

Vaikai, atitolę nuo tėvų, ima verkti, jaudinasi, todėl poilsiautojai greitai pamato, sureaguoja ir nuveda vaiką į gelbėjimo postą.

TOP PATARIMAI, KAIP SAUGIAI ELGTIS PRIE VANDENS

  • Visada stebėkite prižiūrimą vaiką, esantį vandenyje ar šalia vandens.

Maži vaikai gali nuskęsti per 30 sekundžių 5-8 cm gylio vandenyje, todėl nepalikite vaikų be priežiūros nė minutei.

  • Nesimaudykite vieni bei mokykite vaikus visada maudytis kartu su kitu asmeniu, draugu.

Maudykitės ten, kur yra žmonių, arčiau kranto, o dar geriau, ten, kur yra gelbėtojų. Nesimaudykite ką tik pavalgius, nekramtykite kramtomosios gumos maudydamiesi, nardydami, žaisdami vandenyje, nes galite užspringti. nesimaudykite esant nuovargiui ir labai šaltame vandenyje. Visada paisykite saugos ženklų ir vėliavos įspėjimų.

  • Nardykite atsargiai: tik ten, kur žinoma, kad yra saugu!

Daugiausia galvos ir stuburo traumų įvyksta, kai dugno gylis nesiekia 1,5 metro, todėl prieš ruošdamiesi šokinėti į vandenį patikrinkite vandens gylį, ar vanduo nenusekęs, nėra akmenų; nešokinėkite nuo medžių, skardžių; nenardykite kur yra tamsus vanduo ir nematyti dugno; nenardykite ten, kur yra įspėjamieji ženklai, draudžiantys tai daryti. „Draudžiama nardyti“ įspėjimas reiškia, kad šioje vietoje nėra saugu nerti pirmiausia galva.

  • Nesimaudykite, jeigu esate apsvaigę nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų.

Nevartokite svaigiųjų gėrimų prieš rengdamiesi maudytis, maudymosi ar vandens pramogų metu, prižiūrėdami vaikus šalia vandens. Mokykite paauglius, jog vartoti alkoholį pramogaujant šalia vandens, ir ne tik, yra pavojinga.

  • Naudokitės gelbėjimosi liemene, ypač kartu su vaikais ar prastais plaukikais.

Jei jūs ar artimieji nemokate ar silpnai mokate plaukti, dėvėkite gelbėjimosi liemenę. Tai nėra nieko nepatogaus ar gėdingo. Mažiems vaikams maudantis būtina uždėti gelbėjimosi liemenes.

  • Pripučiami „ratai“, „rankovės“ yra tik žaislai, o ne gelbėjimosi priemonės.

Visada dėvėkite gelbėjimosi liemenę plaukdami valtimi, nesvarbu, kaip toli esate nuo kranto, ar turite plaukimo įgūdžių.

Laikykitės visų ženklų, vėliavos ir įspėjimų informacinių nurodymų.


Populiarūs straipsniai