Kaip tinkamai prižiūrėti vaikų dantukus? Atsako gydytoja odontologė
Neslėpsiu, bet ir man pačiai, kaip mamai, dažnai kyla klausimų, kaip tinkamai prižiūrėti vaikučių dantis pagal jų amžių ir kokių priemonių naudojimas gali padėti kasdienybėje.
Į šiuos ir dar daugiau klausimų mums, mielosios mamos, atsakė gydytoja odontologė Urtė Laurutė, kuri savo patarimais dalijasi ir socialiniame tinkle „Instagram“, paskyroje „sveiki_dantukai“.
GYDYTOJA, AR GALĖTUMĖTE ĮVARDYTI, KOKIAS DAŽNIAUSIAS TĖVELIŲ KLAIDAS, SUSIJUSIAS SU VAIKŲ DANTUKŲ PRIEŽIŪRA, PASTEBITE?
Paprastai didžiausia klaida yra ta, kad tėveliai nepradeda valyti dantukų vos jiems išdygus ir galvoja, kad pieniniai dantukai iškris ir dėl to nėra svarbu juos tinkamai prižiūrėti – nenaudoja siūlo, nevalo dantukų du kartus per dieną. Noriu pabrėžti, kad dantukus vaikams turime valyti nuo paties pirmojo prasikalusio danties kampučio ir tam puikiai tinka vieno danties ? šepetėlis. Jei dantukai susiglaudę, būtina naudoti tarpdančių siūlą, o po visko nuvalyti ir patį ? liežuvį.
KOKIAS PRIEMONĖS KASDIENĖJE RUTINOJE TURĖTŲ PADĖTI?
Tarpdančių siūlas, vyresniems vaikas – tarpdančių šepetėlis, dantų pasta pagal amžių, minkštas šepetėlis, vieno danties šepetėlis ir liežuvio valiklis. Mažesniems vaikams vietoje liežuvio valiklio rekomenduoju naudoti sterilų tvarstelį.
KAIP IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ DANTŲ ŠEPETĖLĮ?
Pirmiesiems dantukams valyti labai patogu vieno danties šepetėlis, o vyresniems rekomenduoju rinktis ne per didelį šepetėlį. Jo galvutė turi būti ne per didelė, jis turi būti minkštas. Renkantis elektrinį dantų šepetėlį vaikams, būkite itin atsargūs, nes ne visi rinkose esantys šepetėliai – tinkami naudoti.
Parduotuvių lentynos lūžta nuo dantų pastos pasirinkimo – vienos kvapnios, kitos visai be kvapo, vienos su spalvotais paveikslėliais, kitos – rekomenduojamos medikų. Kaip nepaklysti ir išsirinkti geriausią?
Lietuvos odontologų rūmai rekomenduoja vaikams nuo nulio iki trejų metukų naudoti 500-1000 ppm (500, jei geriamame vandenyje fluoridas viršija normą), 3-6 metukų – 1000-1450 ppm fluoridų, o nuo 6 metų – 1450 ppm fluoridų.
AR YRA TAM TIKROS SUDEDAMOSIOS DALYS, KURIŲ TURĖTUME VENGTI, RENKANTIS DANTŲ PASTĄ?
Vaikiškose dantų pastose neturėtų būti SLS, triklozano, titano dioksido, parabenų, dirbtinių dažiklių. Taip pat norėčiau akcentuoti, kad vaikučiams iki šešerių metukų dantukus turėtų valyti tėvai, o nuo šešerių, net jei ir leidžiate valytis patiems, kasdienė tėvelių priežiūra ir kontrolė vis tiek yra būtina.
ODONTOLOGĖS PATARIMAI:
- Dantis valome sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais;
- Nepamirštame išsivalyti tarpdančių;
- Nepamirštame nuvalyti danties zonos, esančios prie dantenų;
- Nepamirštame išsivalyti už paskutinio danties;
- Valome sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais;
- Dantų šepetėlio neperspaudžiame, valome švelniai.
ŠVARIŲ IR SVEIKŲ DANTUKŲ TOP3:
- Dantis, tarpdančius ir liežuvį valome 2 kartus per dieną;
- Naudojame dantų pastą su atitinkamų fluoridų kiekiu pagal vaiko amžių;
- Vakare išsivalius dantis nieko nebevalgome, vandens atsigerti galima, bet palaukime bent 30 minučių po dantų valymo.
DAR DAUGIAU NAUDINGŲ PATARIMŲ – FB SVEČIUOSE PAS GODĄ ⭐