Odontologės pataria, kaip prižiūrėti vaikų dantukus: „Kasdienė priežiūra formuoja sveikus įpročius“

Vis tik laikausi pozicijos, kad dantukus turime vaikams valyti du kartus per dieną, nepriklausomai nuo to, ar norisi, ar ne.
Nors kartais atrodo, kad augindama vaikučius daug žinau, o kasdienybėje klausimų kyla retai, tačiau yra niuansų, kurių aš nežinau. Tokiais atvejais stengiuosi teisingus atsakymus surasti bendraudama su savo srities profesionalais.
Šiais laikais tai padaryti daug paprasčiau, mat socialiniuose tinkluose yra nemažai specialistų, pavyzdžiui, medikų, kurie dalijasi profesionaliomis žiniomis.
Pakalbinau net dvi gydytojas–odontologes Gabrielę Bizienę ir Birutę Šliekienę apie tai, kaip tinkamai valyti dantukus, kaip prižiūrėti vaiko burnytę ir išsirinkti tinkamiausias priemones dantų higienai.
GYDYTOJA GABRIELE, KOKIA KASDIENĖ DANTŲ PRIEŽIŪRA TURI BŪTI VAIKAMS?
Kasdienė vaikų dantų priežiūra yra labai svarbi ir formuoja sveikus įpročius visam gyvenimui, tačiau dantų priežiūra neapsiriboja tik dantų valymu. Įtakos turi ir sveika, subalansuota mityba, žalingų įpročių (kvėpavimas per burną, čiulptuko naudojimas ir pan.) nebuvimas, reguliarūs apsilankymai pas gydytoją odontologą.
Reikėtų pabrėžti, jog tėvai atlieka pagrindinį vaidmenį formuojant teisingus įpročius, todėl svarbiausia – reguliarumas, nuoseklumas, tinkamos priemonės ir žaismingas požiūris.
Nuo pirmųjų dantukų iki trejų metų mažylio dantukus turėtume valyti ryte ir vakare, naudojant mažą, minkštą šepetėlį, geriausia vieno danties šepetėlį ir ryžio grūdo dydžio fluoro turinčią pastą (1000 ppm).
Vadinasi, šepetėlio šerelius tik suvilgome dantų pasta. Dantų valymas šiame amžiuje visiška tėvų atsakomybė, nes mažyliai dar neturi pakankamai įgūdžių.
3–6 metų vaikai jau gali bandyti valytis dantis patys žaidimo forma, tačiau tėvai vis tiek turėtų prižiūrėti ir padėti užbaigti kokybišką valymą.
Šiuo laikotarpiu svarbu išmokyti taisyklingos valymo technikos – dantukai valomi šluojamaisiais judesiais nuo dantenų link dantų krašto.
Naudojame minkštą šepetėlį ir 1000 ppm fluoro turinčią pastą. Taip pat rekomenduojama po truputį pratinti vaiką prie tarpdančių siūlo, ypač jei dantukai yra labai glaudžiai susiglaudę.
Nuo 6 metų dantų pasta jau gali būti stipresnė – su 1450 ppm fluoro. Taip pat reikėtų skatinti tarpdančių priežiūrą su siūlu ar mažais tarpdančių šepetėliais.
Visgi iki 8-10 metų vaikams dantis turi valyti tėvai. Tiesa, jog ne mažiau svarbi ir mityba – dažnas užkandžiavimas ar saldūs gėrimai tarp valgymų didina karieso riziką, todėl geriausia rinktis subalansuotą mitybą ir po valgymo rinktis vandenį.
Reikėtų atkreipti dėmesį ir į žalingus įpročius, tokius kaip kvėpavimas per burną, ilgas čiulptuko naudojimas ir pan.
Ir, žinoma, reguliari profilaktika – apsilankymas pas odontologą bent du kartus per metus padeda išvengti problemų ir palaikyti sveiką vaiko šypseną. Svarbiausia, kad dantų priežiūra vaikui netaptų prievole – žaismingas požiūris, smagios dantų valymo istorijos ar net personažai, gali padėti dantų valymą paversti įpročiu, kuriuo vaikas džiaugsis.
KAIP TINKAMAI PASIRINKTI ŠEPETĖLĮ VAIKAMS?
Tinkamas dantų šepetėlis – tai vienas svarbiausių veiksnių užtikrinant sveikus dantis ir dantenas. Renkantis vaikui šepetėlį, svarbu atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius kriterijus.
Pirmasis būtų šepetėlio dydis ir forma. Gamintojai nurodo šepetėlių metų intervalus, tad dažniausiai galima pasitikėti. Tik norėčiau atkreipti dėmesį, kad pavyzdžiui: vaikui 3 metai, tad siūlyčiau rinktis ne 3-6 metų šepetėlį, o 1-3, nes mažesnė galvutė, tad bus kokybiškesnis valymas.
Taip pat drąsiai galima rinktis vieno danties šepetėlius. Svarbi ir patogi, ergonomiška rankenėlė.
Antras svarbus aspektas - šepetėlio šereliai, jie turi būti minkšti arba labai minkšti („soft“ arba „extra soft“). Kieti šereliai gali pažeisti dantų emalį ir sudirginti jautrias vaiko dantenas.
KADA PIRMĄ KARTĄ VERTĖTŲ APSILANKYTI PAS ODONTOLOGĄ?
Rekomenduojama pirmasis vizitas – sulaukus pirmojo dantuko arba ne vėliau nei 1 metų amžiaus. Dantukų priežiūra nuo pirmojo dantuko padeda vaikui užaugti su sveika šypsena.
Jei tėvai nuo mažens parodo, kad dantų valymas yra smagus ir svarbus ritualas, vaikas natūraliai įpras rūpintis savo burnos higiena visą gyvenimą.
Savo ruožtu gydytoja odontologė Birutė Šliekenė, odontologijos klinikos „About smile“ įkūrėja pasidalijo patarimais, kaip išsirinkti tinkamą dantų pastą.
„Renkantis dantų pastą svarbiausia, kad ji turėtų fluoro. Fluoras – geriausia priemonė prieš karieso atsiradimą. Pasitarkite su gydytoju-odontologu, kiek fluoro turėtų būti pastoje konkrečiu atveju, priklausomai nuo vaiko dantų būklės, valymo kokybės, mitybos įpročių.
Standartiškai iki 6 metų rekomenduojama 1000 ppm fluoro dantų pastos sudėtyje. Svarbiausia – pastos kiekis. Iki trejų metų, kol išmokstama pastą išspjauti, naudojamas nedidelis kiekis tik vos suvilgius šepetėlio galiukus.
Naujausi šaltiniai nurodo, kad net iki 10 metų dantis vaikams turi valyti tėvai. Žinoma, mokinti savarankiškai tai daryti būtina, tačiau tėvai visada turėtų patys papildomai išvalyti, nes maži vaikai nesugeba to atlikti kokybiškai.“
TOP ODONTOLOGIŲ PATARIMAI:
Valykite kūdikio burnytę nuo pat gimimo bent du kartus per dieną – po rytinio maitinimo, vakare ir prieš nakties miegą;
Nedėkite į savo burną kūdikio pirštų, žaislų, čiulptukų ir šaukštelių;
Neleiskite vaikui žaisti su kitų šeimos narių dantų šepetėliais;
Pirmuosius dantukus galima valyti sudrėkintu merliuku;
Įsitikinkite, kad vaikas eina miegoti su švariais dantukais;
Neduokite naktį saldintų arbatų ar sulčių;
Neduokite gazuotų gėrimų;
Kaip išsirinkti dantų pastą:
Fluoro kiekis – svarbiausias kriterijus. Fluoras yra pagrindinė medžiaga, sauganti nuo karieso, todėl svarbu pasirinkti dantų pastą su tinkamu fluoro kiekiu: nuo pirmojo dantuko iki 6 metų – 1000 ppm fluoro (ryžio grūdo arba mažo žirnio dydžio kiekis pastos).
Be agresyvių abrazyvų ir putojančių medžiagų. Vaikų dantų emalis yra plonesnis nei suaugusiųjų, todėl reikia švelnios sudėties.
Skonis – kad dantų valymas būtų malonus. Dantų pastos skonis vaikams labai svarbus. Per stipri ar aštri (pvz., mėtinė) pasta gali atbaidyti nuo valymo, todėl geriau rinktis švelnesnius skonius, pavyzdžiui, vaisių ar uogų.