Pirmasis derlius ant palangės: pramoga ir sveikata vaikams
Kai mūsų didieji vaikai buvo maži, mes gyvenome nuosavame name, miesto pakraštyje, šalia namo buvo daržas ir šiltnamis. Nors vienas kitas svogūnas augdavo ir ant palangės, bet tik nutirpus sniegui mes eidavome į daržą ieškoti, kur išdygę rūgštynės ar prasikalę pirmieji daugiamečių svogūnų laiškai. Vaikai skindavo ir valgydavo pirmąsias daržoves čia pat, darže, ir dažnai net neplautas iškart ragaudavo. Toks tai pavasario skonis. Nors ir nerekomenduoju to kartoti jums, bet vaikai po tokių vaišių lakstydavo sveiki ir žvalūs.
Dabar mūsų namai kiti ir daržo šalia jų neturime, todėl mūsų mažoji pažintį su pirmosiomis pavasario daržovėmis pradeda nuo tų, kurios gali augti ant palangės. Nors daržovių auginimą ant palangės riboja palangės plotas, net ir ant pačios mažiausios palangės galima užsiauginti pirmųjų žalumynų, o labai norint – pažintį su daržovių auginimu tęsti ir visą vasarą. Kadangi šiais metais mūsų pirmasis pavasaris be daržo, papasakosiu jums, ką ant palangės auginame mes ir ko vaikai gali išmokti patys sėdami sėklas ir stebėdami, kaip auga daržovės.
Manau, kad kiekvienam vaikui labai naudinga ne tik iš paveikslėlių knygoje žinoti, kaip auga daržovės, bet ir prisiliesti prie šio proceso patiems. Tikriausiai esate girdėję anekdotinių istorijų, kai paklausti, kur auga agurkai, vaikai atsako, kad parduotuvėje. Kad taip neatsitiktų jūsų vaikams, pasitelkite daržą ant palangės, kad parodytumėte jiems, kad dauguma augalų užauga iš sėklų, kad leidžia šaknis ieškodami maistinių medžiagų ir lapus, kuriais sugeria saulės šviesą. Patiems sėti sėklas ir stebėti, kaip iš jų užauga augalas, kurį net galima suvalgyti, yra nepakartojama patirtis. Siūlau savo daržą ant palangės pradėti nuo tų augalų, kuriems reikia minimalaus pasiruošimo ir priemonių – svogūno ir pipirnės.
Svogūnas
Daugelio namuose pavasariop svogūnai išleidžia laiškus net nepamerkti į vandenį. Radę tokį tarp kitų svogūnų, pasiruoškite nedidelį indelį – gali būti mažas stiklainis arba indelis nuo mėgstamo jogurto. Nupjaukite nedidelę svogūno dalį prie jo šaknų (taip palengvinsite naujų šaknų atsiradimą) ir merkite svogūno galvą į indelį su vandeniu. Po kelių dienų pamatysite, kad svogūnas išleido naujas šaknis, o svogūno laiškai pradėjo intensyviai augti.
Pipirnės
Pipirnių sėklų galima įsigyti visur, kur prekiaujama sėklomis, o jų auginimas – vienas lengviausių. Pasiruoškite lėkštę ar nedidelį padėklą. Išklokite jo dugną popieriumi – galite naudoti popierinį rankšluostį, servetėles arba tualetinį popierių. Popierių sudrėkinkite taip, kad neliktų sausos vietos. Ir ant sudrėkinto popieriaus berkite pipirnės sėklas. Sėklų uždengti nereikia, svarbu stebėti, kad popierius būtų pastoviai drėgnas. Šias sėklas labai smagu stebėti su vaikais, nes labai aiškiai matosi, kaip sėkla išleidžia mažą uodegėlę, o vėliau iš mažo daigelio išauga augalas su lapeliais. Pipirnes galima dėti į salotas, berti ant sumuštinių, keptų kiaušinių, skaninti nesaldžią košę ar tiesiog skanauti vienas.
Toliau papasakosiu apie daržoves, kurioms auginti reikia žemės. Tiesa, vazonas nėra būtinas, pirmosioms daržovėms auginti drąsiai galite naudoti įvairias plastikines dėžutes, indelius ar net dėkliukus nuo kiaušinių. Būkite atsargūs laistydami, kad vanduo, išbėgęs iš jūsų indų, nesugadintų paviršių, arba sudėkite indelius į kitus, nelaidžius vandeniui.
Česnakas
Česnakai, kaip ir svogūnai, atėjus pavasariui pradeda leisti laiškus net ir gulėdami tamsioje spintelėje. Jei radote tokį, galite užsiauginti česnako laiškų patiekalams gardinti. Į vazonėlį su žemėmis įdėkite česnako skiltelę arba kelias, skiltelių nebūtina visiškai uždengti žeme. Palaikykite pastovią drėgmę ir netrukus galėsite skanauti česnako laiškų.
Krapai
Kvapni prieskoninė daržovė, tikrai auginama ir ant palangės. Krapai dygsta gan ilgai, todėl vaikams reikės daugiau kantrybės, bet vėliau krapų lapelius galės berti į šaltibarščius ir salotas. Krapų sėklas berkite į vazonėlį su žemėmis, užberkite nestoru žemių sluoksniu ir palaikykite pastovią drėgmę.
Bazilikai
Kaip ir krapus, galite pasėti bazilikų sėklas. Kol bazilikų sėklos išdygs, taip pat reikės palaukti. Jei turite nekantrų daržininką ir derliaus norite greičiau, pabandykite ant palangės auginti parduotuvėje pirktus bazilikus. Tam, kad parduotuvėje nupirkti, vazonėlyje augantys bazilikai kuo ilgiau žaliuotų ant jūsų palangės, turite prižiūrėti, kad neišdžiūtų substratas, kuriame bazilikai auga. Gal kasdienis drėgmės patikrinimas gali būti gera užduotis jūsų vaikui?
Žirniai
Taip, perskaitėte teisingai, ant palangės galima auginti ir žirnius. Jei esate juos auginę darže, arba matėte, kaip jie auga, neišsigąskite – ant palangės augantiems žirniams neprireiks jokių juos prilaikančių pagaliukų. Ant palangės pasėti žirniai neužaugs dideli, neužaugins ankščių, bet jų lapelius galima valgyti, jais puošti patiekalus, o dar įdomiau stebėti, kaip iš pasėtos sėklos išauga tvirtas augalas. Norėdami auginti žirnius ant palangės sėkite juos į vazoną, užberkite sėklas nestoru žemės sluoksniu. Jei norite paeksperimentuoti – į vieną vazoną pasėkite tik vieną sėklą. Išdygusiam augalui turėtų pakakti žemėje esančių maistinių medžiagų ir tokį žirnį vienišių galite pabandyti užauginti kuo aukštesnį.
Kuo daugiau daržininkystės darbų leiskite daryti vaikams – įberti į vazonus žemės, sėti sėklas, laistyti. Sukurkite kasdienį augalų apžiūrėjimo ir prižiūrėjimo ritualą. Mokykite vaikus, kad augalams reikia priežiūros ir rūpesčio, tik tada jie užaugs sveiki ir skanūs. Linkiu gero derliaus, net jei jūsų daržas tik ant palangės. Geriems rezultatams kartais užtenka tik didelio noro.