Juodieji trimitėliai – netikėtas gurmaniškas atradimas

Pasaulio virtuvė • 2018 m. Kovas 29 d.
Pavargę nuo kasdienybės vis ieškome naujų egzotiškų maisto produktų, prieskonių ir gėrimų tolimiausiose pasaulio šalyse, tačiau neretai tiesiog pamirštame apsidairyti aplink ir pasidomėti, kokių neatrastų dalykų yra mūsų kraštuose.

Juodieji trimitėliai, arba juodosios voveraitės, auga Lietuvos miškuose ir turi nemenką paklausą grybų supirktuvėse. Jie pasižymi neįprasta išvaizda bei išskirtinai sodriu miško aromatu. Juodaisiais trimitėliais pavadinti dėl formos, kuri labai primena piltuvėlį ar tiesiog trimitą. Būdinga nedidelė jų spalvų variacija – nuo rudos iki juodos.

Lietuvoje trimitėliai auga liepos–rugsėjo mėnesiais samanotuose miškuose, kur pasitaiko beržų ir ąžuolų. Jie dažniausiai auga būriais, taigi, aptikus vieną, vertėtų atidžiai apsidairyti aplink, ar šalia nesislepia jų visas būrys. Vienas didžiausių šių grybų pranašumų yra tas, jog nėra į juos panašių nuodingų grybų, todėl miške aptikę trimitėlį net ir ne itin patyrę grybautojai gali drąsiau jaustis. Pirmą kartą išsiruošus į trimitėlių medžioklę vertėtų į kompaniją pasikviesti ir daugiau patirties turinčių grybautojų, mat šie grybai tikri slapukai. Juos pastebėti ne taip jau paprasta. Net patyrę grybautojai sako, jog dažnai juodieji trimitėliai įžūliai žiūri tau į akis ir „juokiasi“ ramiai sau tupėdami samanų pataluose.

Trimitėlius galima valgyti šviežius, džiovinti, taip pat gaminti iš jų grybų miltus ir naudoti kaip prieskonius. Matyt dėl to, kad nėra taip jau dažnai aptinkami, trimitėliai susilaukia išskirtinio gurmanų vertinimo. Šie grybai kartais vadinami net vargšų trumais. Specializuotuose prekybos centruose kartais galima aptikti džiovintų trimitėlių. Net nedidelis kiekis džiovintų grybų patį paprasčiausią patiekalą gali paversti įspūdingu šedevru.

Trimitėliai tinka gardinti sriuboms, padažams, makaronų ir ryžių patiekalams, puikiai dera su jūrų gėrybėmis ir bet kokios rūšies mėsa.


Populiarūs straipsniai