Temperamentingi itališki sūriai
Pusiau kietas fermentinis sūris fontina
Pasak istorinių šaltinių, fontina atsirado maždaug prieš 1270 m. Sūris spaudžiamas iš nenugriebto Valdostanos veislės karvių pieno. Pienas sūriams gaminti naudojamas praėjus ne daugiau kaip 2 valandoms po melžimo, t. y. labai šviežias.
Fontinos sūris labai elastingas, mažai akytas, tirpstantis burnoje. Jis charakteringai saldus ir malonaus, primenančio riešutus skonio. Fontina žinomas visame pasaulyje – eksportuojamas į JAV, Kanadą, Japoniją. Pjemonte šį sūrį naudoja kaip fondiu pagrindą.
Rikota – brangus delikatesas
Rikota – baltos spalvos, grūdėtos konsistencijos itališkas varškės produktas. Gaminamas iš avių ar karvių pieno išrūgų. Yra kelios jos rūšys: rikota salata moliterna spaudžiama iš avių pieno; piemontese – iš karvių pieno; rikota romana iš avių pieno.
Gorgoncola – neabejotinas šedevras
Gorgoncola yra vienas garsiausių ir populiariausių itališkų sūrių. Jis žinomas jau nuo 879 m. pr. Kristų. Tai sūris su melsvai žaliais pelėsiais. Kaip ir kiti tauriųjų grybelių sūriai, taip ir gorgoncola atsirado atsitiktinai – dėl smuklininko, dirbusio miestelyje netoli Milano, neapdairumo, kai per ilgai sandėliuke užsistovėjęs sūris supelijo. Iš pradžių buvo bandyta išpjaustyti mėlynas pelėsių gysleles, bet vėliau visus, paragavusius supelijusio sūrio, labai nustebino subtilus jo skonis.
Gorgonzola pasižymi aštriu, pikantišku skoniu, kuris būdingas daugumai pelėsinių sūrių. Gorgoncolos konsistencija minkšta, tepama. Šie 48 % riebumo sūriai brandinami 3,5–4 mėn. Jų žievė rausva, su išakijimais, atsirandusiais juos badant brandinimo metu. Sūriai badomi, kad geriau augtų pelėsiai. Gorgonzolos sūris gerai lydosi, todėl labai tinka makaronų patiekalams ir padažams, kuriuos italai ruošia meistriškai ir pila net ant mėsos patiekalų.
Pamėginkite pasigaminti pikantišką makaronų padažą su gorgoncolos sūriu. Jums reikės 250 ml šviežios grietinėlės, 80 g gorgoncolos sūrio, 80 g sviesto, druskos, trupučio tarkuotų muskato riešutų. Grietinėlę supilkite į troškintuvą ir maišydami pakaitinkite 20 minučių. Tada įmaišykite sūrį bei sviestą ir plakite šluotele, kol sūris ištirps (pelėsių dalelės išliks). Pabarstykite druska ir tarkuotais muskato riešutais. Padažą užpilkite ant karštų nuvarvintų makaronų, gerai išmaišykite ir iškart patiekite.