Apie lašišą

„Rinkis sveikiau“ straipsniai • 2018 m. Balandis 11 d.
Jau nuo XII a. Europos žuvų turguose buvo gausiai prekiaujama šviežiomis arba sūdytomis lašišomis. Nors toli gražu ne visais laikais jos buvo laikomos prabangiomis žuvimis. Yra išlikusių XVI a. pasakojimų, kai prastai apmokami tarnai bei darbininkai kovojo už tai, kad darbdaviai negalėtų jų maitinti lašišomis dažniau nei tris kartus per savaitę. O šie norėdavo pakišti savo pavaldiniams neskanių žuvų, kurios po neršto plūduriuodavo upėse leisgyvės, tokias jas būdavo lengva pagauti ir jos beveik nieko nekainuodavo...

Šiuo metu lašišos vertinamos dėl maistinių savybių. Jos lengvai paruošiamos bei virškinamos, naudojamos šaltiesiems, karštiesiems patiekalams ir sriuboms.

Lašišos kepamos, verdamos, šutinamos, sūdomos, šaldomos, rūkomos, vytinamos – pagal paruošimo būdus iš tikrųjų labai universalios. Sūdomos įvairios žuvys, bet labiausiai tam tinka silkės ir lašišos, nes pasūdžius pagerėja šių žuvų skonio ir maistinės savybės. Vis tik vienas geriausių lašišų paruošimo būdų – šutinimas garuose. Taip ruošiant žuvį geriausiai išsaugomos vertingos maistinės savybės.

Iš lašišų galima virti sultinį, pertrintą sriubą, labai skani žuvienė išeina iš jų galvų.

Į salotoms su lašišomis dažniausiai dedamos lapinės salotos – žali lapai, jos stambiai plėšomos, dedami rūkytų, sūdytų arba virtų lašišų gabalėliai, alyvuogės, citrinos, lašelis aliejaus. Tinka ir su sūriu, ir su jūros gėrybėmis.

Sūdytos, taip pat rūkytos lašišos tinka sumuštinukams. Tiesiog pakepintas batonas ir lašišų gabaliukai, avokadai, ikrai, įvairios daržovės – galima komponuoti iš visko, ką turi po ranka.

O štai šviežios nešaldytos lašišos bus neprilygstamas gardumynas, jei įtrinsite žuvų prieskoniais, citrinų sultimis ir pakepsite ant grotelių.

Šaldytos lašišos praranda geriausias savybes, ledas iš jų tiesiog ištraukia sultis, tačiau ir jos bus skanios, jei gaminsite su grietinės padažais.

Praktiški patarimai:

Ruošiant karštus patiekalus svarbu neperkaitinti – neperkepti, nepervirti, nepertroškinti. Garuose šutinti 10 min., kepti 5–7 minutes.

Prie šutintų lašišų tinka patiekti garuose ruoštas daržoves. Prie keptų – pakepintos saldžiosios paprikos, kitos daržovės. Lašišos puikiai dera su brokoliais, šparagais, citrinomis.

Lašišoms nebūtinai reikia padažo. Jei lašišos keptos, tinka aštrūs padažai, pagardinti viskiu, o jei šutintos garuose, tinka bešamelio padažas, baltieji ir rožiniai padažai.


Populiarūs straipsniai