Riešutai ir džiovinti vaisiai: daugiau aiškumo, mažiau cukraus, draugiškesnės gamtai pakuotės
Pandemijos metu tendencijoms rodant išaugusį sveiko maisto poreikį, prekybos tinklas „Rimi“ nuo šiol siūlo įsigyti becukrių gamintojo „Arimex“ riešutų ir džiovintų vaisių bei apie juose esančias mineralines medžiagas paskaityti specialiose informacinėse rodyklėse. Be to, birius riešutus ir džiovintus vaisius bus galima įsigyti perdirbto popieriaus maišeliuose.
Riešutai naudingi visais metų laikais
Tebesitęsiant pandemijai, žmonės nori maitintis sveikiau – tai rodo ne tik neseniai Lietuvoje „Rimi“ prekybos tinklo inicijuotas gyventojų tyrimas, bet ir bendros rinkos tendencijos. Duomenys rodo, jog sparčiausia auga energijos suteikiančių, virškinimo sistemą palaikančių produktų rinkos dydis. Pandemijos metu ypač svarbiais tapo produktai, kurie stiprina imuninę sistemą. Tarp jų – ir riešutai, džiovinti vaisiai bei jų mišiniai, kurie turi įvairių sveikatai palankių medžiagų.
Gydytoja dietologė E. Gavelienė tikina, kad riešutai neabejotinai yra itin maistingas produktas, tinkantis sveikatai palankiai mitybai. Ji sako, kad riešutai tampa itin puikiu užkandžiu tiems, kas nori maitintis sveikiau ir lengviau išvengti tokių ligų, kaip širdies ir kraujagyslių susirgimai ar cukrinis diabetas. Puikia riešutų savybe gydytoja įvardijo ir jų suteikiamą sotumo jausmą.
„Keletas lėtai sukramtytų riešutų priešpiečiams leis ramiai sulaukti pietų, arba puikiai tiks tiems, kurie anksti pavakarieniavo, bet užtruko su vakariniais darbais ir jaučia alkį prieš miegą. Šis sotumą reguliuojantis efektas susijęs su keletu maistinių medžiagų, o tarp jų ir baltymai, kurių itin daug turi žemės riešutai“, – pasakoja E. Gavelienė.
Ji pabrėžia ir kitą svarbią riešutų maistinę savybę – skaidulas. Šios medžiagos itin reikalingos sklandžiai žarnyno veiklai užtikrinti, palaiko gerųjų bakterijų sudėtį. 100 g riešutų galima rasti net 5–10 proc. paros skaidulų normos. Be to, riešutuose gausu mikroelementų – kalio, kalcio, magnio ir kitų.
„Riešutai vienareikšmiškai yra tas maisto produktas, kurio verta skanauti kasdien, visais metų laikais. Tačiau būtina neužmiršti, kad je kaloringi, tad patartina jų per dieną suvartoti apie 30 g – geriausia, kaip užkandį. Valgyti reikėtų po vieną riešutą, kruopščiai sukramtant ir pajaučiant skonio subtilybes. Šis procesas leidžia mokytis lėto, sąmoningo valgymo“, – pataria gydytoja.
Atsirinkti padės informaciniai ženklai
Pirkėjų patogumui, didžiosiose „Rimi“ parduotuvėse bendrovės „Arimex“ tiekiami riešutai, džiovinti vaisiai ir jų mišiniai be pridėtinio cukraus yra pažymėti specialiu ženklu. Nuo šiol prieš įsigydami birius riešutus ar džiovintus vaisius, pirkėjai gali įvertinti produktų naudą sveikatai – specialiose informacinėse rodyklėse aprašytos mineralinės įvairių riešutų rūšių savybės, kurios padės pasirinkti riešutus ne tik pagal skonį, bet ir pagal naudą sveikatai.
Anot E. Gavelienės, skirtingi riešutai pasižymi kitokiomis savybėmis, tad nereikėtų apsiriboti viena jų rūšimi ir pasidomėti, kurie riešutai geriausiai papildys esamą racioną.
„Kai kurių riešutų maistinės savybės svyruoja, bet visi riešutai savo sudėtyje turi nemažai riebalų. Pavyzdžiui, 100 g pistacijų ir anakardžių yra apie 45 g riebalų, o štai pekano ir makadamijos riešutai turi net 72–75 g riebalų. Riebalų sudėtis taip pat skirtinga. Kaip žinia, mes turėtume skanauti kuo mažiau maisto, turtingo sočiaisiais riebalais ir daugiau maisto, turtingo polinesočiaisiais, mononesočiaisiais riebalais. Braziliški ir makadamijos riešutai sočiųjų riebalų turi tik 12–15 g, o migdolai gali pasigirti ypatingai puikia šių riebalų sudėtimi. Tad specialus žymėjimas parduotuvėse – puiki vartotojų informavimo iniciatyva, kuri padės pasirinkti savo sveikata palankiausius produktus“, – tikina gydytoja.
Saldumynų alternatyva
Kitas populiarėjantis užkandis – džiovinti vaisiai ir jų mišiniai su riešutais – gali tapti ir puikia sveikatai palankesne alternatyva saldumynams. Pasak E. Gavelienės, juos skanauti reikėtų saikingai, ne kasdien, o svarbiausia, atkreipti dėmesį, ar juose nėra pridėtinio cukraus.
„Svarbu prisiminti, kad džiovinti vaisiai nėra šviežių vaisių pakaitalas. Jų, kaip ir saldumynų, nereikėtų vartoti kasdien, o perkant būtina įvertinti, ar jie nėra cukruoti“, – pataria dietologė.
Atsižvelgdami į tai, jog lietuviai vis dar suvartoja keliskart daugiau cukraus, nei rekomenduojama, populiari riešutų ir džiovintų vaisių gamintoja „Arimex“, kurios produkcijos galima įsigyti „Rimi“ parduotuvėse, nuo šių metų savo produkcijoje visiškai atsisako pridėtinio cukraus. Šiuo sprendimu siekiama siūlomomis alternatyvomis tiesiogiai prisidėti prie visuomenės sveikatingumo gerinimo.
„Populiarėjančios sveikos gyvensenos idėjos bei pasaulinė pandemija paskatino žmones dar labiau susirūpinti savo mityba, didesnis dėmesys imtas skirti maisto sveikumui ir kokybei. Riešutai ir džiovinti vaisiai be pridėtinio cukraus atitinka šiuos kriterijus, todėl visame pasaulyje jaučiama auganti šių produktų paklausa. Stebėdami tendencijas stengiamės aktyviai reaguoti į vartotojų lūkesčius ir Lietuvoje“, – sako „Arimex“ Kokybės vadovė Irena Laginauskienė.
Vietoje plastiko – perdirbto popieriaus pakuotės
Siekiant ne tik prisidėti prie sveikatai palankesnės mitybos skatinimo, bet ir aplinkosaugos problemų sprendimo, nuo šiol „Rimi“, bendradarbiaudama su„Arimex“, pirmasis iš prekybos tinklų suteikia galimybę birius riešutus ir džiovintus vaisius įsigyti aplinkai draugiškesnėse perdirbto popieriaus pakuotėse. Šios pakuotės – alternatyva įprastiems plastiko maišeliams.
„Rūpinantis savo sveikata ir perkant jai palankų produktą, vartotojams ne mažiau svarbus rūpestis juos supančia aplinka. Neseniai pasiūlėme pirkėjams galimybę įsigyti aplinką tausojančių švaros produktų be pakuočių, o nuo šiol bus galima įsigyti sveriamų riešutų bei džiovintų vaisių perdirbto popieriaus maišeliuose. Tai viena ekologiškiausių pakuočių, draugiškų gamtai. Veikiamas mikroorganizmų, popierius greitai suyra į augalų įsisavinamas medžiagas. Popierinis maišelis gali būti lengvai perdirbamas keletą kartų, greitai suyra, nepalikdamas žymesnių taršos pėdsakų“, – sako „Rimi“ socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovas Liudvikas Aleliūnas.
Plastikas vis dar lieka viena dažniausių maisto produktų pakuočių ir yra dažniausiai komunalinė atlieka namų ūkiuose, nors ne visą jį galima perdirbti. Tuo tarpu popierinės pakuotės, net ir neperdirbtos, greitai suyra pačios. Šiuo žingsniu abi įmonės nori paskatinti vartotojus pagalvoti apie alternatyvą plastikui, o ateityje svarstomos ir daugkartinių indelių riešutams bei džiovintiems vaisiams galimybės.