Sustabdyti plaukų slinkimą ir odos problemas padėjo sveikesni mitybos pokyčiai
Pastebėjo suprastėjusią sveikatą
Sausio pradžioje „Rimi“ pakvietė dalintis savo sveikos gyvensenos istorijomis, įkvėpti kitus ir dalyvauti konkurse „Rinkis sveikiau“, kurio nugalėtojais tapo net 12 įpročius pakeitusių žmonių. Savo sėkmingų pokyčių istorija dalijasi ir šiuo metu trečiame kurse studijuojanti Aistė, receptais bei produktų sudėtimi pradėjusi domėtis išsikrausčius iš tėvų namų ir pradėjus savarankiškai gyventi. Iki tol mergina virtuvėje suktis nemėgo, tad šeimos nariai juokavo, jog gyvenant vienai Aistei teks badauti. Nors pamažu prisijaukino maisto ruošą, tai paskatino padaryti tik suprastėjusi sveikata dėl nesveikų užkandžių, greitai paruošiamų patiekalų ir saldumynų.
„Labai mėgdavau šaldytas picas, žuvies pirštelius, koldūnus ir kitus greitai paruošiamus patiekalus. Šeimoje turėjome tradiciją bent kartą per savaitę valgyti sriubą, o vasaros metu – kuo daugiau namie augintų daržovių, kad į mitybos racioną būtų įtraukti sveikesni produktai, turintys daugiau vitaminų. Pradėjus gyventi savarankiškai, šie įpročiai dingo – neliko nei sriubų, nei daržovių“, – prisimena A. Gauryliūtė.
Dėl patiriamo streso ir prastos mitybos mergina greitai susidūrė su įvairiomis sveikatos problemomis – plaukų slinkimu, odos būklės pablogėjimu, pasireiškiančiais skrandžio skausmais, augančiais kilogramais. Nors išbandė kelių rūšių vitaminus, Aistei jie nepadėjo. „Galiausiai pastebėjau, kad prie daugelio vitaminų parašyta „svarbu sveika ir subalansuota mityba“. Taip nusprendžiau pabandyti maitintis sveikiau ir mano pirkinių krepšelyje atsirado kalnas daržovių, pieno produktų, riešutų, o šaldytus gaminius ir bulvių traškučius išbraukiau iš sąrašo. Tiesa, buvo ir nuklydimų, bet tam, kad nedingtų motyvacija gyventi sveikiau – būtinas balansas. Dėl to niekada savęs nekaltinu dėl suvalgyto saldainio“, – pasakoja Aistė.
Rado alternatyvą saldumynams
Nors dažnai manoma, kad sveikas maistas – neskanus, Aistė su tuo nesutinka: „Supratau, kad pakeisti baltą duoną į pilno grūdo, kvietinius miltus – į avižinius, o pieninį šokoladą – į juodąjį nereikalauja daug pastangų. Vis dėlto, laiko pasigaminti skanesniam patiekalui kartais tikrai reikia daugiau, tad aš į laiką virtuvėje pradėjau žiūrėti kaip į tam tikrą meditaciją. Mielai išbandau turkų, azijiečių virtuvės patiekalus, o labiausiai mėgstu meksikietišką virtuvę. Kadangi esu linkusi į vegetarišką mitybą, mėgstu ieškoti naujų skonių: gaminu avinžirnių kotletus, pupelių troškinius, daržovėmis įdarytas tortilijas. Idėjų receptams semiuosi socialiniuose tinkluose ir internete.“
Iki sveikatai palankių pokyčių pradžios mergina buvo tikra smaližė, tad saldžių produktų neatsisako ir dabar, tik pakeičia juos sveikesniais: „Nuolat ieškau sveikesnių saldumynų alternatyvų. Labai mėgstu šokoladą, o šiuo metu esu „Rimi“ parduotuvėje atradusi „Valor“ šokoladą, kuriame nėra pridėtinių cukrų. Neretai jį naudoju ir sveikesniems gardėsiams gaminti. Taip pat mėgstu naminę granolą, kurią pagardinu truputėliu medaus ar šlakeliu agavos sirupo. Ją valgau su graikišku jogurtu, bet saldumo būna užtektinai. Taip pat, užsinorėjusi kažko saldaus, renkuosi vaisiu, labai mėgstu datules.“
Pastebėjo stebinančius rezultatus
Vos po kelių mėnesių sveikos ir subalansuotos mitybos, Aistė pasakoja pajutusi savijautos pokyčius. „Atsirado daugiau energijos, pagerėjo emocinė būklė, o plaukai, kuriuos kasdien saujomis galėdavau traukti, nustojo slinkti! Tada ir supratau, kad didžiausius stebuklus daro sveika mityba. Dėl svorio didelių problemų niekada neturėjau, bet keletas papildomų kilogramų pilvo srityje tikrai erzino, tad neslėpsiu, kas sveikiau maitintis norėjau ir dėl geresnių formų. Per pirmąją karantino bangą valgiau daug nesveiko maisto ir mažai judėjau, tad buvau priaugusi svorio, kurio, vėl pradėjus sveikai maitintis, pavyko atsikratyti“, – džiaugiasi A. Gauryliūtė.
Vien dėl mitybos pokyčių nuo pavasarinio karantino Aistei pavyko atsikratyti 7 kilogramų: „Kai supratau, kad sveikas maistas gali būti skanus, net ir kuriam laikui atitrūkus nuo sveikos gyvensenos, vis tiek norisi į ją grįžti, ypač dėl to, kad viduje jautiesi lengvesnis, „švaresnis“ ir gyvybingesnis. Tad kaskart, o ypač po šventinių apsivalgymų, jau nebebūna kančia vėl maitintis sveikiau.“
Laikosi savo režimo
Aistė pirkinių krepšelyje didžiausią dalį visuomet sudaro vaisiai ir daržovės: brokoliai, paprikos, bananai, špinatai, kiviai, kriaušės ir kiti. Didelę raciono dalį taip pat užima pieno produktai: varškė, graikiškas jogurtas, įvairių rūšių sūriai, augalinis pienas. Apsipirkdama ji nepamiršta ir užkandžių, tačiau juos taip pat renkasi sveikesnius, pavyzdžiui, įprastus bulvių traškučius keičia lęšių trapučiais.
„Stengiuosi laikytis bent 2 valandų tarpo tarp valgymų ir dienoje valgyti 5–6 kartus. Anksčiau nevalgydavau pusryčių, be kurių dabar jau nebeįsivaizduoju savo kasdienybės. Kadangi miegoti einu pakankamai vėlai, paskutinis valgymas dažniausiai būna 21 val., bet su laiku tikiuosi pavyks vakarienę valgyti anksčiau. Kol kas savęs labai nespaudžiu, nes jei paskutinis valgymas būna per anksti, pasitaiko apsivalgymų naktį“, – neslepia A. Gauryliūtė.
Nors aktyviai sportu Aistė neužsiima, sako bandanti atrasti tą aktyvią veiklą, kuri teiktų malonumą. Dabar merginai labiausiai patinka ilgi pasivaikščiojimai – per dieną stengiasi nueiti kuo daugiau žingsnių ar kitaip trumpai prasimankštinti: „Labai svarbu suvokti, kad per naktį neprisijaukinsime naujų įpročių ir iškart netapsime keliais kilogramais lengvesni. Visas svorio metimo ar odos, plaukų, nagų būklės gerinimo procesas vyksta pamažu, kaip ir mūsų įpročių keitimas. Man labai smagu pasidalinti savo istorija, nes ir pati ėmiau keisti įpročius tik tada, kai supratau, kad tokia esu ne viena ir ne visi žmonės, kuriuos matome televizoriaus ekrane, iš prigimties yra tokie liekni, turintys švytinčią odą. Kai pamatai, kad sveika gyvensena reikalauja šiek tiek pastangų, bet žinai, jog stengiesi ne vienas, sveikos gyvensenos iššūkį priimti žymiai lengviau.“