Tarptautinė sušių diena: kokius ryžius geriausia naudoti šiam patiekalui ir kuo galima juos pakeisti?

„Rinkis sveikiau“ straipsniai • 2022 m. Birželis 20 d.
Sušiai – iš Japonijos kilęs patiekalas, gaminamas iš actu pagardintų ryžių, įvyniotų į traškius jūros dumblių lapus ir įvairius priedus.

Anot „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, nors į tradicinius sušius įprasta vynioti šviežią žuvį, jūros gėrybes bei skirtingas daržoves, vietoje ryžių pagrindui naudoti galima ir virtas bolivines balandas, o į sušių vidų dėti net vaisius. Šiandien minint Tarptautinę sušių dieną kulinarijos ekspertė kviečia išbandyti korėjietišką sušių versiją – „Gimbap“ suktinukus bei dalijasi patarimais, kaip namuose be vargo pasigaminti gardžius sušius ir kokius ryžius jiems naudoti.

Sušiai neįsivaizduojami be šviežios žuvies ir jūros gėrybių

Sušių gaminimo ir valgymo kultūra turi gausybę taisyklių, todėl didžiausiems šio patiekalo mėgėjams nors kartą gyvenime vertėtų apsilankyti Japonijoje, kur sušiai gaminami iš šviežiausių, tiesiai iš vandenyno atkeliavusių jūros gėrybių, o šio patiekalo subtilybių meistrai mokomi ne vienus metus. Tiesa, sušiai populiarūs ne tik Japonijoje, bet ir visame pasaulyje, o pastaraisiais metais Lietuvoje jie tampa net ir šventinio stalo patiekalu.

Anot „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, nors tradiciniai sušiai gaminami su šviežia žalia žuvimi, mūsų krašte daug dažniau naudojama rūkyta ar sūdyta žuvis. „Sušiai gali būti sukami su įvairiais priedais. Japonijoje jie tradiciškai ruošiami su žalia, plonai pjaustyta lašiša ir tunu, unguriu, ikrais, kalmarais, aštuonkojais, krevetėmis ar kitais moliuskais. Tuo tarpu Lietuvoje sušiai gaminami su rūkyta, sūdyta, konservuota ar kepta žuvimi bei jūros gėrybėmis. Sušių gamyboje naudojamos ir plonai pjaustytos daržovės: agurkai, avokadai, morkos, šparagai bei grybai. Sušiams tinka ir kai kurie saldūs vaisiai, pavyzdžiui, mangas. Taip pat – tofu ar kreminis sūris, pakepintos sezamų sėklas, o ryžių pagrindą galima pakeisti bolivinėmis balandomis“, – sako L. Barčaitė.

Šalia sušių dažniausiai patiekiamas sojų padažas, japoniški krienai arba vasabi pasta, suteikianti šiek tiek aštrumo, ir marinuotas imbieras, kuris atgaivina skonio receptorius ir paruošia gomurį skirtingų sušių ragavimui.

Maki, nigiri ir sašimi: ką reiškia šie egzotiški pavadinimai?

Lietuvoje sušiais įprasta vadinti į džiovintų dumblių lapą susuktus suktinukus, tačiau tai tik viena iš jų rūšių. Maki, nigiri ir sašimi – vienos populiariausių sušių rūšių, tad ką reiškia šie egzotiški pavadinimai ir kuo skiriasi taip paruošti sušiai?

Maki yra mums įprastai atrodantys sušiai, susukti į džiovintų dumblių (nori) lapus. Ši sušių rūšis dar skirstoma į uramaki ir norimaki. Pastaruosius galima laikyti japoniška klasika, mat džiovintas dumblis yra sušio išorėje – taip kaip esame įpratę matyti ir mes. Tuo tarpu uramaki – „atvirkštinis“ sušių variantas, kai dumblių lapas įsuktas į ritinėlio vidų. Dar viena sušių rūšis – Nigiri. Tai yra pailgi ryžių kąsneliai, uždengti plonu, dažniausiai žalios žuvies gabalėliu. Ši sušių rūšis bene populiariausia Japonijoje, o geriausi sušių meistrai net varžosi tarpusavyje, kas įdomiau pateiks nigiri. Sašimi – šviežia žalia žuvis, kuri smulkiai supjaustoma ir patiekiama be ryžių ir kitų papildomų ingredientų“, – pasakoja L. Barčaitė.

Sušių paslaptis slypi ir ryžių paruošime

Nors sušių rūšių yra ne viena, vienas svarbiausių šio patiekalo ingredientų – ryžiai. Gaminantiems sušius namuose „Rimi“ kulinarijos technologė pataria rinktis specialius šiam patiekalui skirtus apvaliagrūdžius ryžius ir dalijasi kitais naudingais patarimais.

„Ryžiai – turbūt svarbiausia sušių sudėtinė dalis, todėl virkite juos laikydamiesi keleto taisyklių. Prieš virimą sušių ryžius per sietelį keletą kartų gerai perplaukite po vėsiu, tekančiu vandeniu, kol iš pilko ir drumzlino vanduo taps skaidriu. Tai padės iš ryžių pašalinti krakmolo perteklių bei įvairias dulkes, o išvirę ryžiai bus daug puresni ir lipnesni. Ryžius reikia virti apie pusvalandį ir virimo metu nemaišyti. Labai svarbu nepervirti, nes jei pervirsime, tokie ryžiai tiks tik risoto gamybai. Jei išvirti ryžiai nesulipę, atrodo purūs ir lengvi, vadinasi, jums pavyko puikiai. Vėsdami ir pagardinti ryžių actu ir kitais priedais jie taps lipnūs – tokie, kokių ir reikia sušiams“, – patarimais dalijasi L. Barčaitė.

Tuo tarpu „Rimi“ kategorijos vadovė Diana Špūrienė pasakoja, kad parduotuvių lentynose ryžių asortimentas yra itin platus. Pirkėjai gali įsigyti plikytų, ilgagrūdžių, apvaliagrūdžių, laukinių, rudųjų, raudonųjų ar ekologiškų ryšių. Tiesa, pastebima, kad žmonės vis dažniau renkasi rūšinius bei funkcinius ryžius, tinkančių tam tikriems patiekalams.

„Pastaraisiais metais pastebime ryškų funkcinių ir rūšinių ryžių vartojimo augimą – pirkėjai vis dažniau renkasi specifinius ryžius pagal paskirtį ir noriai išbando asortimento naujienas, pavyzdžiui, sušiams naudoja apvaliuosius ryžius, kurie yra kiek baltesni ir lipnesni. Rūšinių ryžių apdirbimui visais atvejais yra skiriama daugiau dėmesio, o tai lemia ir aukštesnę jų kokybę, gardesnį skonį. Mūsų asortimente pirkėjai randa jiems labiausiai tinkančius ryžius ir pradeda suprasti skirtumus tarp jų skonio, kvapo, spalvos, birumo bei kilmės“, – sako D. Špūrienė.

Skaniausia šį patiekalą valgyti šviežią

„Rimi“ kulinarijos technologė priduria, kad susukti namuose ruošiamus sušius padės specialus bambukinis kilimėlis, o skaniausia šį patiekalą valgyti šviežią.

„Sušiams dažnai naudojami žali ar vos termiškai apruošti ingredientai, todėl pasigaminę juos namuose skanaukite iš karto. Taip pat patariu sušiams naudoti plonai pjaustytus ingredientus, kad juos vynioti į dumblių lapus būtų lengviau, o vėliau ir patogu pjaustyti bei skanauti. Sušiams tinka daugybė ingredientų, todėl nebijokite eksperimentuoti – taip atrasite savo mėgstamiausius skonius“, – kviečia L. Barčaitė.

Švenčiant tarptautinę sušių dieną „Rimi“ kulinarijos technologė L. Barčaitė siūlo išbandyti į juos panašią korėjietiškų ryžių suktinukų versiją „Gimbap“.

KORĖJIETIŠKI SUKTINUKAI „GIMBAP“

Patiekalui reikės:

  • 300 g sušių ryžių
  • 25 g dumblių lapų
  • 2 vnt. morkų
  • 200 g špinatų
  • 400 g smulkintos jautienos
  • 4 vnt. kiaušinių
  • 2 skiltelių česnako
  • 7 šaukštų sojų padažo
  • 3 šaukštų sezamų aliejaus
  • 3 šaukštų ryžių acto
  • 2 šaukštų medaus
  • 3 šaukštelių rapsų aliejaus
  • Druskos ir pipirų pagal skonį

Gaminimo eiga:

  1. Sušių ryžius išvirkite pagal gamintojo nurodytą instrukciją.
  2. Ant didelės kaitros 1 minutę pakaitinkite keptuvę su 2 šaukštais sezamų aliejaus. Į keptuvę sudėkite smulkintą jautieną, įpilkite 3 šaukštelius sojų padažo, įdėkite 1 šaukštą medaus, įberkite žiupsnelį maltų juodųjų pipirų ir 1/8 šaukštelio smulkinto česnako. Kepkite, kol mėsa visiškai iškeps.
  3. Špinatus nuplikykite verdančiu vandeniu, nuvarvinkite, nuspauskite lapus.
  4. Nulupkite ir nuplaukite morkas. Supjaustykite jas šiaudeliais.
  5. Į nedidelį dubenį įmuškite kiaušinius, įberkite druskos ir pipirų. Ant vidutinės kaitros pakaitinkite keptuvę su rapsų aliejumi.
  6. Į keptuvę pilkite pusę kiaušinio plakinio, kad išeitų plonas lietinis. Kepdami jį susukite į tūtelę. Tą patį pakartokite su kita puse kiaušinio plakinio. Abi iškeptas kiaušinių tūteles supjaustykite juostelėmis – jų turi būti tiek, kiek jūrų dumplių lapų.
  7. Nedideliame dubenyje 3 šaukšteliuose ryžių acto ištirpinkite 1 šaukštą medaus. Gautu padažu apšlakstykite virtus ryžius ir švelniai pamaišykite mentele.
  8. Sukite suktinukus. Visus paruoštus ingredientus padalykite į tiek dalių, kiek yra jūrų dumblių lapų.
  9. Ant bambukinio kilimėlio išskleiskite po vieną paruoštą jūrų dumblių lapą grubiąja puse į viršų. Ant lapo paskleiskite paruoštus ryžius. Viename krašte paskleisdami palikite daugiau laisvos vietos, kitame – mažiau.
  10. Pirmiausia paskleistų ryžių centre dėkite špinatus, tuomet – jautieną. Ant jautienos ir špinatų guldykite kiaušinių lietinio juostelę. Šalia gražiai sudėkite morkų juosteles. Galiausiai tvirtai susukite jūrų dumblių lapą į ritinį. Tą patį pakartokite su kitais jūrų dumblių lapais ir likusiais ingredientais.
  11. Išėmę iš bambukinio kilimėlio konditeriniu teptuku švelniai patepkite kiekvieno ritinio paviršių likusiu sezamų aliejumi.
  12. Paimkite aštrų peilį ir supjaustykite ritinius norimo storio gabaliukais. Pjaustydami nespauskite, kad nesuplotumėte ritinių.
  13. Išdėliokite suktinukus serviravimo inde ir patiekite su likusiu sojų padažu.

Skanaus!


Populiarūs straipsniai