Vaikus maitintis sveikiau įkvėpė savo pavyzdžiu: tėvai turi kurti šeimos tradicijas

„Rinkis sveikiau“ straipsniai • 2021 m. Vasaris 02 d.
Dažnai tėvai susiduria su sunkiai įveikiama užduotimi prikalbinti vaiką valgyti daugiau daržovių, o tokie įkalbinėjimai neretai baigiasi pažadais po valgio duoti saldumyną ar leisti ilgiau pabūti prie kompiuterio. Vis dėlto, geriausia, kai pavyzdį, kad ir sveikas maistas gali būti skanus, parodo tėvai, sako viena prekybos tinklo „Rimi“ konkurso „Rinkis sveikiau“ nugalėtojų Gražina Skinderytė. Daugiau nei prieš 10 metų sveikos mitybos ir aktyvaus gyvenimo būdo kelią pradėjusi moteris dalijasi savo sveikatingumo istorija ir tikina, kad įvairių sveikų produktų pažinimas bei degustacija gali tapti puikia šeimos tradicija. 

Imtis pokyčių įkvėpė sūnaus gimimas

Sausio pradžioje „Rimi“ pakvietė dalintis savo sveikos gyvensenos istorijomis, įkvėpti kitus ir dalyvauti konkurse „Rinkis sveikiau“, kurio nugalėtojais tapo net 12 savo įpročius pakeitusių žmonių. Viena iš jų – Gražina Skinderytė, kuri sveika mityba pradėjo domėtis prieš 13 metų, gimus sūnui.

„Atėjo suvokimas, kad viskas, ką dedu į save, daro įtaką man, vaikui, mudviejų sveikatai bei savijautai. Juk neveltui sakoma, kad sveikame kūne – sveika siela. Vaikai apskritai yra mano sveikos mitybos projekto pradininkai, jų dėka, jausdama atsakomybę už savo ir jų sveikatą, pradėjau sveikai gaminti, valgyti daug vaisių, daržovių, atsakingai rinktis sveiką, kokybišką ir įvairesnį maistą“, – pasakoja Gražina.

Moteris tikina, kad įkalbėti vaikus valgyti sveikai nebuvo sudėtinga – abu su vyru taip pat visuomet rinkosi subalansuotą mitybą, tad vaikai sekė jų pėdomis. „Vaikų įpročiams tikrai didelę reikšmę turi šeima – vaikai stebi tėvus ir bando juos atkartoti, ne išimtis ir valgymo įpročiai. Supratau, kad klaida manyti, jog jei tėvai valgys nesveikai, vaikai nedarys to paties. Pakenkti gali ir tai, jei nuolatos valgoma kavinėse, nes vaikas nemato, kaip gaminamas maistas, praranda pagarbą produktams, kuriuos greitai ir lengvai gauna“, – mintimis dalijasi moteris.

Moko vaikus pažinti produktus

Gražina atskleidžia, kad vaikams pamilti sveikus produktus padeda jų pažinimas – nuo įdedamo darbo juos auginant, iki patekimo ant stalo. „Su savo vaikais valgome kartu ir rodome pavyzdį, pasakojame apie sveiką mitybą taip, kad jie suprastų, skaitome. Mūsų šeimai labai patinka daryti nedideles degustacijas namuose ir nustebinti vaikus parodant, kad tai, kas sveika, gali būti ir labai skanu. Be to, kartais aplankome ūkius, kad vaikai pamatytų, kaip auga uogos, obuoliai, morkos ir kiti sveiki produktai, kurie perkami parduotuvėse. Taip vaikai išmoksta juos vartoti su pagarba, žinodami, kad užauginti kokybiškus ir sveikus produktus yra didelis darbas“, – sako G. Skinderytė.

Gražina su vyru kai kuriuos žalumynus ir patys užsiaugina kaime. Dėl to šeimos vaikams atsiranda noras prisidėti – matyti, kaip auga daržovės ar vaisiai, ragauti savo augintus produktus. „Vyras į mokyklą vaikams deda sveikus užkandžius – juose visada būna morkų ir obuolių. Maistą daugiausia gaminame namuose, o kai buvo galimybė ir apsipirkdavome kartu, kad vaikai matytų, ko reikia skaniam ir sveikam patiekalui“, – pasakoja ji.

Kadangi Gražinos vaikai jau paaugę, su maisto gaminimu jie eksperimentuoja ir patys. Virtuvėje sukasi visa moters šeima – vyras verda sezoninį pomidorų padažą, kartu su vaikais Gražina ruošė ir šventinio stalo patiekalus, rytais kartu verda košes ar rytinius vaisių desertus, sūnus jau išmoko pats paruošti makaronus, o dukra – blynus su moliūgais ir obuoliais.

„Mėgstame įvairius sveikus patiekalus, o vieni šeimos mėgstamiausių – salotos su sėklomis ar vištiena, graikiškos salotas, garinta lašiša, trinta moliūgų sriuba, įdarytos paprikos. Mūsų šaldytuve visada yra obuolių, morkų, kopūsto, apelsinų, avokadų, agurkų, o petražolės lapelius auginame patys. Kai pritrūkstame idėjų, labai padeda sukaupti „Rimi“ sveikesnių patiekalų receptų paruoštukai – turime jų didelę kolekciją“, – sako Gražina.

Stengiasi formuoti sveikus įpročius

Nors vaikai saldumynus mėgsta, šeima juos ragauja saikingai. Svarbiausia, pastebi Gražina, neapdovanoti vaikų už gerus poelgius nesveiku maistu, taip pat ir saldumynais. „Stengiamės namuose nelaikyti saldumynų atsargų, nes vaikai jiems neatsispiria, tačiau nesame fanatiškai jų atsisakę. Renkamės sveikesnius saldėsius, skaitome sudėtį, to mokome ir vaikus. Sotų maistą, angliavandenius valgomi iki 15 val., o vakare labiau daržoves, baltymus. Turime vakaro ritualą gerti žolelių arbatas, kuomet degustuojame, kalbamės“, – sako ji.

Moteris įsitikinusi, kad kartu su sveika mityba vaikus taip pat reikia skatinti būti fiziškai aktyviais, tad visa jos šeima dažniausiai renkasi aktyvų laisvalaikį: „Mūsų vaikai judrūs: kieme važinėja dviračiais, riedučiais, paspirtukais, lanko baseiną, šoka. Žiemą geriausi užsiėmimai – kalnų rogės, snieglentė. Kartu einame į žygius, ypač tai praktikavome rudenį, kai ėjome pažintiniais takais. Aš pati lankau nuotolines pilateso treniruotes, vaikštau iki 10 tūkst. žingsnių per dieną, vyras buriuoja, mina namie dviračio treniruoklį, rytais daro mankštas. Stengiamės karantino metu prisigalvoti aktyvių veiklų drauge. Tikiu, kad jeigu juda tėvai, judės ir vaikai.“


Populiarūs straipsniai