Dovilė Filmanavičiūtė per šventes kviečia dovanoti skaitymo džiaugsmą: rekomenduoja 10 knygų vaikams ir suaugusiems
Žinoma rinkodaros profesionalė, televizijos laidų vedėja, dainininkė ir visuomenininkė Dovilė Filmanavičiūtė atrinko keletą knygų idėjų, kuriomis per šventes kviečia nustebinti visą šeimą: tiek vaikus, tiek suaugusius. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kad dabar geriausias metas knygų dovanoms įsigyti pigiau, nes gruodžio 12–25 dienomis visose tinklo parduotuvėse ir e. parduotuvėje knygų asortimentui taikoma net 40 proc. nuolaida, perkant su lojalumo kortele.
Knygų rekomendacijos smalsiems vaikams
Socialiniuose tinkluose su savo sekėjų auditorija visuomenininkė Dovilė Filmanavičiūtė dažnai dalinasi įkvepiančiomis ir jai labiausiai įsiminusiomis knygomis. Pasak moters, šiais metais ji skirtingų knygų perskaitė dešimtis, bet būnant mama ne ką mažiau įsiminė tos, kurias perskaitė ar dar tik ruošiasi skaityti savo sūnui. Vaikai gali būti išrankūs knygelėms, todėl jas dovanoti jiems visuomet norisi kuo įdomesnes.
Viena iš dažniausiai dabar vartomų ir D. Filmanavičiūtės namuose sūnui skaitomų knygų – Bernard Villiot ir Tristan Gion žiemos pasaka „Ponas Sniegas“. Tai – gausiai iliustruota knygelė apie draugystę ir mažos mergaitės svajones bei jų išsipildymą: „Kristijonui šią knygą darželyje padovanojo Kalėdų Senelis. Pats tas sezonas ją prieš miegą skaityti mažiesiems, kurie prieš Kalėdas ir patys turi daug įvairių norų bei svajonių.“
Vaikams, kurie įžengė į „kodėlčiuko“ amžių, tiesiog yra smalsūs ar viskuo domisi rinkodaros profesionalė taip pat turi dvi knygų rekomendacijas: mokslo žurnalistės Godos Raibytės-Aleksos knygą apie kosmosą „Kas vyksta kosmose?“ ir žinomo fotografo Mariaus Čepulio knygą apie laukinę gamtą bei gyvūnus „Ana Konda?“. Jos abi skirtos vaikams nuo 6 iki 10 metų, bet ne ką mažiau sudomins ir šiek tiek vyresnius ar net suaugusiuosius.
Mažiesiems, kurie dar tik susipažįsta su skaitymu
Tuo tarpu patiems mažiausiems, kurie dar tik susipažįsta su skaitymu ir pirmomis knygelėmis savo gyvenimuose Dovilė rekomenduoja Indrės Pliuškytės-Zalieckienės iliustruotą knygą „Kapt kapt kapt mieste“. Ją geriausia skaityti 1–3 metų amžiaus vaikams.
„Kai pradėjome šią knygelę eiliuoti savo sūnui Kristijonui, o dievai, kiek jis juokėsi ir bandė kapsėti kartu. Daugžodžiauti čia neverta. Tik švelniai priminsiu, kad vaikai skaitys tuomet, kai skaitysime patys ir skaitysime su jais. Ši eiliuota, gausiai iliustruota knygelė yra kaip tik pirmosioms skaitymo patirtims, bet tokia simpatiška, kad norėsis dar ir dar“, – žada moteris.
Vaikams, kurie knygas po truputį mokosi skaityti patys D. Filmanavičiūtė siūlo ir penktą skiemenuotų pasakų dalį: „Kaip gaidelis pono dvarą griovė. Šiaudas žarija ir pupa“.
„Manau, kad ši knygelė vaikams – puiki, pradedant mokytis skaityti patiems. Skiemenuotos dvi žinomos lietuviškų pasakų istorijos tikrai padės šios misijos imtis lengviau, patogiau ir įtraukiančiai. Tik turėkime kantrybės“, – primena D. Filmanavičiūtė.
Ką po eglute dėti suaugusiems? Siūlo kelias lietuvių autorių knygas
Per Kalėdas skaitymo džiaugsmą norisi dovanoti ne tik vaikams, o ir suaugusiems. Todėl D. Filmanavičiūtė atrinko keletą savo knygų favoritų, kuriomis per šventes rekomenduoja nustebinti šeimos narius, kitus artimuosius ar draugus.
Pirmiausia ji siūlo susipažinti su įtakingiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminių istorijomis ir daugiau sužinoti apie Radvilų, Chodkevičių, Sapiegų, Pacų bei Tiškevičių gyvenimus. Dovilė rekomenduoja istoriko Eimanto Gudo knygą „Mėlynas kraujas“, apie įtakingiausias LDK gimines pasakojantį gyvai, su amą atimančiomis ir pikantiškiausiomis smulkmenomis.
Dar D. Filmanavičiūtė prekybos centruose siūlo pasidairyti kitos lietuvių autoriaus knygos – Andriaus Kleivos „Ką veikia Japonija“. Ši knyga puikiai tiks tiems, kurie norėtų keliauti ar geriau susipažinti su mums tolima, bet labai įdomia Japonija.
„Tai – viena įdomiausių mano šiemet perskaitytų knygų! Knyga apie Japoniją be įvaizdžio, tokią, kokią ją autorius mato pats tapdamas jos dalimi. Gal kokie japonistai ir burbuliuotų dėl tos patirties, bet kasdienis Japonijos imigranto istorijos gėrimas į save ir dar taip įtraukiai surašytas – nokautuoja ir viskas. Tai ir pokalbiai su žmonėmis, kurie įvairiausiose Japonijos vietose užsiima visiškai skirtingais, bet labai įdomiais dalykais, ir žvilgsnis ten, kur atvykėlis vargiai pateks, o patekęs – nedaug ką supras. Čia įsipina ir istorijos apie tai, kaip japonai žiūri į maistą ir ką jie valgo, kuo jie tiki, kaip dirba ir ką jie veikia, kai randa laisvo laiko. Šis pasakojimas labai autentiškas, įtraukiantis, smalsus ir tikrai nepaliksiantis abejingų“, – apie knygą pasakoja D. Filmanavičiūtė.
Mėgstantiems tikras istorijas ar užaugusiems su serialu „Draugai“
Žinomo aktoriaus Matthew Perry memuarai „Draugai, meilė ir tas didelis baisus dalykas“ neseniai apskriejo visą pasaulį ir dar labiau skaitytojus sudomino po šio aktoriaus mirties. Pasak D. Filmanavičiūtės ši autobiografija išties supurtys ir patiks mėgstantiems tikras žmonių istorijas be pagražinimų.
„Simboliška, kad knygą Matthew Perry pradeda nuo frazės: „Turėčiau būti jau miręs. Jei norit, manykit, kad šie žodžiai – tai žinutė iš anapus, iš mano anapusinio gyvenimo“. Kol jo atviras pasakojimas sukėlė tikrų tikriausią knygos graibstymo bangą, Matthew iš tikrųjų šį pasaulį paliko. Sukrečianti, atvira iki širdies gelmių, skausmo kupina. Tokia ta visus daugelį metų juokinusio vaikino išpažintis. Sakyčiau, kad tiktų bet kuriam „draugomanui“, tačiau išties – tai pamoka mums visiems. Vilties, tikėjimo ir nenusigręžimo nuo artimo pamoka. Pasiruoškite netekti amo, kai skaitysite“, – intrigą žada D. Filmanavičiūtė.
Rinkodaros profesionalė siūlo ir dar vieną nepamirštamą autobiografiją – Maya Angelou „Žinau, ko gieda paukštis narve“. Vaikystėje ir paauglystėje ši rašytoja patyrė daug išbandymų ir išgyvenimų, kurie išugdė jos tvirtą charakterį. Įdomu tai, kad 1969 m. pasirodžius šiai autobiografijai ji taip šokiravo tuometinę JAV visuomenę, kad dešimtmetį po išleidimo buvo drausta kai kuriose šalies mokyklose ir bibliotekose.
„Perskaičiau ir niekaip nesuprantu: kaip patyrus tokius dalykus gyvenime, galima kalbėti šitaip viltingai, šviesiai, lengvai ir įkvepiančiai? Gal Irena Veisaitė buvo teisi, sakydama, kad blogis kuria blogį, o mes galim tiesiog norėti kurti gėrį? Ir baisiausia, kuo galima užkrėsti žmogų yra neapykanta. Maya Angelou – amerikiečių poetė, žmogaus teisių aktyvistė, už gyvenimo nuopelnus apdovanota dviejų JAV prezidentų. Vėtyta ir mėtyta nuo trejų, emociškai apleista ir vis tiek gebanti suaugusiųjų elgesyje atrasti meilės ir gerumo. Paprastai niekas net nesuvokia, kiek kovų jai reikia atlaikyti, kad ištvertų, ir kad vien dėl to ji nusipelnanti bent pagarbos, jei ne entuziastingo palaikymo. Nuostabi knyga“, – savo įspūdžiais perskaičiusi šią knygą dalijosi D. Filmanavičiūtė.
Tiems, kurie bent kartais sukasi prie puodų ir keptuvių
Žinoma moteris įsitikinusi, kad su kalėdinėmis knygų dovanomis neprašausite ir pasirinkę po eglute paslėpti receptų knygą. Virtuvėje norėdami išbandyti ką nors naujo visuomet ieškome įdomių ir gardžių idėjų, todėl Dovilė siūlo kam nors iš artimų žmonių padovanoti legendinio Fanios Lewando restorano receptų knygą „Vilniaus vegetariškų patiekalų knyga“.
Knygos autorė Fania Lewando tarpukariu gyveno Vilniaus senamiestyje, žydų kvartalo pakraštyje Vokiečių g. ir turėjo nuosavą košerinių valgių restoraną. Šis restoranas buvo labai sėkmingas ir populiarus, jame rinkdavosi intelektuali bei spalvinga publika, o pačią Fanią galima drąsiai vadinti žydų vegetarizmo pradininke ir tikra maisto vizioniere sostinėje.
„Kai pirmą kartą išgirdau apie Fanią, stovėdama prie atminimo akmenėlio Vokiečių gatvėje, susižavėjusi pagalvojau, kad ji tarpukariu buvo tikrų tikriausia inovatorė, vizionierė, feministė, verslininkė ir žydų vegetarizmo pradininkė. Įkvepianti ikona! Fania Lewando sugebėjo įtikinti vilniečius, kad vegetariniai patiekalai gali būti ne tik sveiki, sotūs ir skanūs, bet ir prabangūs. Tai nebuvo vieta, kur pavalgyti galėjo sau leisti bet kas iš gatvės, tačiau užsukti čia prieškariu buvo prestižo reikalas.
Vilnių iki šių dienų garsina Fanios „Vilniaus vegetarinių receptų knyga“, ilgą laiką laikyta dingusia ir tik atsitiktinai surasta Londono antikvariate. 2015 metais knyga buvo išversta į anglų kalbą, o 2016 metais išleista ir lietuviškai. Šis leidimas – šiuolaikinei virtuvei pritaikytas. Manau, kad Fanios knyga tikrai įkvėps daugiau eksperimentuoti virtuvėje, atrasti naujus skonius, dažniau gaminti ir susipažinti su įvairių tautų virtuvėmis, kurios kūrė ir Vilniaus gastronomijos istoriją“, – apie knygą teigia D. Filmanavičiūtė.
Knygos – populiari kalėdinė dovana
Knygos yra universali ir praktiška dovana Kalėdoms. Jas galima pritaikyti pagal kiekvieno skonį, pomėgius ar amžiaus grupę, o ir pasirinkimo įvairovė – milžiniška: nuo autobiografijų, įtraukiančių detektyvų, istorinių ar meilės romanų, fantastikos, iki pamokančių knygelių vaikams, komiksų ar receptų knygų.
Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, visų žanrų knygų pardavimų skaičius prieš Kalėdas gerokai išauga: „Daug žmonių knygas perka kaip dovanas, ypatingai populiarios vaikiškos knygelės. Tokie rezultatai džiugina, nes vaikai skatinami skaityti, lavinti savo vaizduotę ir mažiau laiko leisti prie išmaniųjų ekranų. Vaikiška literatūra yra labai įvairi, spalvinga, o pasirinkimas platus, atitinkantis skirtingą vaikų amžių bei pomėgius. Platų knygų asortimentą turime ir suaugusiųjų kategorijoje: nuo šiuo metu populiariausių bei visame pasaulyje skaitomų bestselerių, iki klasikinės ar mokslinės literatūros. Knygų įsigyti pigiau visuomet galima ir specialių teminių akcijų metu.“
Visas D. Filmanavičiūtės rekomenduotas ir dar daugiau įkvepiančių knygų galite rasti „Rimi“ prekybos centruose ir e. parduotuvėje www.rimi.lt, o gruodžio 12–25 dienomis knygų asortimentui taikoma speciali -40 proc. nuolaida, perkant su lojalumo kortele. „Dabar galima sau leisti daugiau dovanų Kalėdoms, nes „Rimi“ – pigiau“, – primena komercijos operacijų vadovė O. Suchočeva.
D. Filmanavičiūtės knygų rekomendacijos Kalėdų dovanoms:
- Bernard Villiot, Tristan Gion „Ponas Sniegas“;
- Goda Raibytė-Aleksa „Kas vyksta kosmose?“;
- Marius Čepulis „Ana Konda?“;
- Indrė Pliuškytė-Zalieckienė „Kapt kapt kapt mieste“;
- Skiemenuotos pasakos, penkta dalis „Kaip gaidelis pono dvarą griovė. Šiaudas žarija ir pupa“;
- Eimantas Gudas „Mėlynas kraujas“;
- Andrius Kleiva „Ką veikia Japonija“;
- Matthew Perry „Draugai, meilė ir tas didelis baisus dalykas“;
- Maya Angelou „Žinau, ko gieda paukštis narve“;
- Fania Lewando „Vilniaus vegetariškų patiekalų knyga“.