Konservuotos gėrybės ant kalėdinio stalo: kaip panaudoti turimas raugintas ir marinuotas daržoves
Dabar pats metas jas traukti iš rūsio ir panaudoti gaminant įvairius šventiniu patiekalus – taip ir sutaupysite, ir paįvairinsite savo meniu. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad raugintuose produktuose esantys probiotikai gerina žarnyno sveikatą ir bendrą organizmo būklę. Tuo tarpu „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kad namie konservuotų produktų nereikėtų ilgai laikyti: dabar pats metas patikrinti savo atsargas.
Rauginti produktai ypač naudingi žiemą
Rauginimas išgyvena tikrą renesansą tiek restoranų, tiek namų virtuvėse visame pasaulyje. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, rauginimo metu maistas įgauna papildomų maistinių savybių. „Jame atsiranda organinių rūgščių, kurios labai svarbios virškinimo procesui, taip pat ir probiotinių bakterijų, vadinamų gerosiomis bakterijomis“, – pastebi gydytoja ir ragina šaltuoju sezonu raugintus gaminius įtraukti į savo kasdienę mitybą.
„Virškinimo sistema yra vienas pagrindinių imunitetą formuojančių organų, be to, čia gyvenančios bakterijos gamina medžiagas, darančias įtaką kraujotakai, kepenų ir kitų organų bei sistemų veiklai, net mūsų emocijoms. Vartodami raugintus produktus rūpinamės savo virškinimo sistemos sveikata, nes juose esantys probiotikai gerina žarnyno sveikatą ir bendrą organizmo būklę. Konservuoti produktai yra puikus pagrindinių maistinių medžiagų – skaidulų, mineralų šaltinis. Be to, raugintose daržovėse yra C ir B grupės vitaminų, geležies, cinko bei ląstelienos“, – vardina dr. E. Gavelienė.
Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, rauginimas ne tik užtikrina ilgalaikį produktų galiojimo laiką, bet ir padeda išvengti maisto švaistymo bei sutaupyti, tad dabar neturėtume pamiršti, ką vasarai baigiantis sudėjome į stiklainius.
Tiesa, reikėtų įsitikinti, ar raugintos daržovės tikrai tinkamos vartoti. „Jokiu būdu negalima valgyti konservuotų produktų, kurių pakuotė pažeista, nesandari, išsipūtusi arba surūdijusi. Tokius konservus nedelsiant išmeskite. Be to, svarbu atkreipti dėmesį į gaminio skonį. Jei juntamas nemalonus kartumas – konservai sugedę. Kai kuriais atvejais tai gali išduoti ir pasikeitusi konservų spalva bei sklindantis nemalonus kvapas“, – teigia komercijos operacijų vadovė.
Marinuotas daržoves reikia laikyti šaltai
Pasak Olgos Suchočevos, svarbu pradarytus marinuotus grybus ar daržoves laikyti ne aukštesnėje nei 6 laipsnių temperatūroje. Geriausia – šaldytuve.
Tiems, kurie daržoves marinuoja namuose, dr. Edita Gavelienė primena būti itin atidiems – netinkamai paruošti konservai gali ne tik sugesti anksčiau, nei planuota, bet ir stipriai apnuodyti žmogaus organizmą. Jei konservavimo metu nepaisoma higienos reikalavimų ir teisingo paruošimo taisyklių, konservai gali tapti idealia terpe pavojingoms bakterijoms daugintis.
Vasaros derlius – žiemos patiekalams
Pasak Olgos Suchočevos, raugintos ir marinuotos daržovės yra puikus būdas išsaugoti sezoninį derliaus perteklių, o dabar, jas įtraukdami į patiekalus, galėsime dar ir sutaupyti.
Namuose specialistė rekomenduoja sunaudoti įvairias šviežias daržoves iš jų gaminant skirtingas mišraines: „Marinuotoms daržovių mišrainėms puikiai tinka kopūstai, cukinijos, morkos, pomidorai, saldžiosios ir aitriosios paprikos ar kitos daržovės. Žiemą tokios mišrainės yra puikus garnyras prie mėsos ar kruopų patiekalų, įvairių troškinių arba tiesiog, kaip greitas „paruoštukas“ verdant sriubą.“
Viską, ką užkonservavome, galime išradingai panaudoti daugybei patiekalų. Pavyzdžiui, paprikas ir marinuotas česnako skilteles galima išdėlioti ant ruošiamos picos pagrindo, o marinuotos pupelės ir agurkai pagardins bulvių arba makaronų salotas. Vaikai tikrai padėkos už taip paruoštus springrolus: ant sudrėkintų ryžių tešlos lakštų padėliokite ryžių makaronų, virtos vištienos gabalėlių ar krevečių ir kokių tik norite pjaustytų raugintų ar marinuotų daržovių. Susuktus, suvyniotus į plastikinę plėvelę ir sudėtus į sandarų indą šaldytuve tokius suktinukus išlaikysite 2–3 dienas.
„Tuo tarpu svečiams galite paruošti ant dailios medinės lentelės išdėliotų įvairios rūkytos mėsos griežinėlių, pjaustytų sūrių, krekerių, o šalia – namuose konservuotų ar raugintų agurkėlių. Na, o kasdienį omletą galima kepti su marinuotais grybais ar paprikomis, taip pat jas panaudoti sumuštiniams, mėsainiams. Konservuotos paprikos, cukinijos, aguročiai ar patisonai pagardins paprastus kepintus ryžius, kuriems dažnai naudojamos šviežios daržovės“, – pataria O. Suchočeva ir priduria, kad konservuotų daržovių su nuolaidomis verta paieškoti ir prekybos centruose.
Sutaupyti padės ir planavimas
Pasak O. Suchočevos, artėjant Kalėdoms ir ieškant produktų šventiniam stalui žmonėms sutaupyti padeda dovanų ir maisto planavimas, pirkimas iš anksto nuolaidų metu, taip pat dovanų gaminimas namuose ar bendras sutarimas su artimaisiais dovanoti mažiau. „Svarbiausia yra tinkamai paskirstyti finansus ir nepirkti visų maisto produktų ar dovanų vienu metu. Pirkėjai gali ieškoti nuolaidų populiariausioms ilgo galiojimo maisto ar dovanų kategorijoms, pavyzdžiui, konservams, žaislams, kosmetikai ar knygoms, jau dabar, o prieš pat Kalėdas išlaidas skirti greitai gendančiam maistui“, – siūlo ekspertė.
Sutaupyti apsiperkant padeda ir tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Tik jums skirtus „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat „Rimi“ programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse. Naudinga žinoti tai, kad terminale galima ne tik naudotis plastikine fizine „Mano Rimi“ kortele, bet ir skenuoti QR kodą.“