Atsargos žiemai: ilgalaikio saugojimo būdai

Vaisiai ir daržovės • 2019 m. Rugsėjis 03 d.
Kartais daržovės būna skanesnės paraugintos arba pamarinuotos, padžiovintos, o vaisiai – šaldyti arba išvirti su cukrumi. Kartais nutinka, kad įsigyjame per daug vaisių ir daržovių, kad galėtume juos greitai suvartoti. Abiem atvejais pravartu žinoti pagrindinius vaisių ir daržovių ilgalaikio saugojimo būdus. Juos prisitaikysite pagal produkto ypatumus, savo skonį, laiko ir namų erdvės galimybes.
 

Pirmas ir paprasčiausias būdas – laikyti daržoves ir kai kuriuos vaisius vėsiame rūsyje. Šakniavaisiai, svogūnai ir sviestiniai moliūgai taip išsilaikyti gali ilgiau už kitas daržoves. Svarbu, kad nuo daržovių būtų gerai nupurtytos žemės, jos būtų sausos, lapai nupjauti. Galite palikti tik sviestinio moliūgo kelių centimetrų koto dalį.

Užšaldyti

Ilgam daržoves išsaugosite ir jas užšaldę. Šaldymas padeda geriausiai išsaugoti šviežių daržovių ir vaisių maistines, skonines, tekstūros ir skonio savybes. Svarbu tai atlikti kuo greičiau nuo nuskynimo. Šaldytas daržoves patariama suvartoti per 8-12 savaičių. Sklandžiam užšaldymui svarbu šaldyti iškart, kai tik supjaustysite daržoves. Prieš šaldant jas galima nuplikyti ir nusausinti. Šaldykite kuo didesniame šaltyje, ypač tinkamas -20°C. Jau sušaldytus produktus perdėkite į kitą kameros stalčių, kad naujai šaldomi produktai sušaltų greičiau. Šaldyti geriausia, kai produktai yra sudėti kuo plonesniu sluoksniu.

Džiovinti

Džiovinimas dar vienas iš paprastesnių vaisių ir daržovių saugojimo būdų. Karštą vasarą džiovinti vaisius ir daržoves galima atvirame ore, vis apverčiant juos tiesioginėje saulės kaitroje. Tačiau greičiau ir paprasčiau džiovinti orkaitėje arba specialiuose džiovintuvuose.

Marinuoti

Marinavimas yra produktų saugojimas juos kaitinant. Tam pagal įvairius receptus daržovės ir priedai sudedami į stiklainius ir užpilami karštu arba atvėsusiu marinatu, o paskui, nelygu koks receptas, stiklainiai su daržovėmis ir marinatu dar kaitinami puode su vandeniu. Dažniausiai marinuojami vaisiai ir daržovės, kuriuose yra daug vandens, pavyzdžiui, agurkai, pomidorai, paprikos, kalafiorai, obuoliai, kriaušės. Stiklainiai su marinuotomis daržovėmis turi būti laikomi vėsioje vietoje, atokiai nuo saulės spindulių.

Rauginti

Rauginimas – tai produktų saugojimas juos rauginant sūryme su priedais, kambario temperatūroje. Jeigu produktus ketinate sunaudoti greitai, pjaustytas arba visas daržoves sudėkite į stiklainius ir pagrūskite, o tada užpilkite šaltu sūrymu. Taip paraugtas daržoves galima skanauti jau kitą dieną, bet sodresnį skonį jos įgaus maždaug po savaitės. Žiemos atsargoms sūrymu užpiltas daržoves rekomenduojama išnešti į vėsesnę patalpą, pavyzdžiui rūsį, kuriame tvyrotų 8-10°C temperatūra. Ten produktai surūgs maždaug per mėnesį. Rauginimui geriausiai tinka medinės statinaitės arba stiklainiai, kurių nereikia sandariai uždaryti. Rauginimo talpos turi būti sterilios. Norėdami, kad raugintos daržovės būtų standžios ir traškios, rinkitės tokias gėrybes, kurios ir šviežios yra standžios. Pavyzdžiui, rauginimui tinkantys agurkai turi būti tvirti, traškūs, tvirtu, kietoku vidumi. Rauginti galima ne tik agurkus, bet ir paprikas (net aitriąsias), česnakus, svogūnus, šparagines pupeles, kriaušes, moliūgus.

Virti uogienes

Uogienės ir džemai – iš naujo populiarėjantis būdas išsaugoti uogų ir vaisių aromatą. Geriausia uogienes virti iš šviežių, saldžių vaisių ir uogų. Dažniausiai nieko daugiau be jų ir cukraus į uogienes nededama.


Populiarūs straipsniai