Daržovių likučiai: idėjos, kaip išmesti kuo mažiau ir valgyti kuo skaniau
Siūlome dvi dienas per savaitę, pavyzdžiui, ketvirtadienį ir pirmadienį paskelbti daržovių suvartojimo diena. Tądien ištuštinkite maisto dėžutes, kuriose laikote jau prapjautas daržoves (rekomenduojama jas laikyti ventiliuojamose dėžutėse – vaisius atskirai nuo daržovių) ir vaisių-daržovių stalčius, o tada pagaminkite patiekalus, kuriems reikia šių daržovių.
Nevartokite daržovių, kurios jau tapo gličios, parudavo arba papilkavo, žalumynų, kurie pagelto ir nuvyto. Tokius likučius iškart išmeskite. Atminkite, kad prapjautas daržoves suvartoti reikia maždaug per 1-2 dienas, o daugumą neprapjautų ir laikomų teisingai daržovių, suvartoti rekomenduojama per 3-7 dienas.
Yra kelios grupės patiekalų, kuriems tinka beveik visos daržovės. Tad pasirinkite vieną iš mūsų siūlomų, pasitelkite fantaziją ir taip prisidėkite prie tvaresnio pasaulio.
Greitai keptos daržovės – wok
Plačioje gilioje wok keptuvėje rytietiškai iškeptos daržovės su ryžiais ar makaronais – vienas iš geresnių būdų sunaudoti daržovių likučius. Šis patiekalas ypač tinka, jeigu likučių nėra daug. Pirmiausia plonais šiaudeliais supjaustykite kokias tik turite daržoves, o svogūną, česnaką ir imbierą smulkiai sukapokite. Tada labai plonai supjaustykite mėsą arba žuvį. Pasigaminkite padažą: sumaišykite 2 v. š. sojų padažo, 1 v. š. ryžių acto, 0,5 v. š. rudojo cukraus, 2 v. š. kukurūzų krakmolo ir 0,5 stiklinės vištienos sultinio. O tada imkite gilią, plačią keptuvę ir ant kaitrios ugnies šaukšte aliejaus maišydami apkepinkite smulkiai supjaustytą svogūną, česnaką ir imbierą. Tada dėkite labai plonai supjaustytos mėsos, žuvies arba krevečių. Pasūdykite ir vis pamaišykite. Po minutės suverskite daržoves. Kepkite maišydami. Po minutės naujai pamaišykite padažą ir supilkite ant daržovių. Kepkite maišydami dar apie 2 minutes. Daržovės turi neperkepti, likti traškios.
Tempura
Tempura vadinama traški tešla, kurioje išvoliojami daržovių ar mėsos gabaliukai. Pirmiausia reikia pasiruošti daržoves: jas nuvalyti, supjaustyti 1-2 kąsnių lazdelėmis arba griežinėliais. Tada pasiruoškite tešlą. Sumaišykite 1 stiklinę miltų, 1 a. š. kepimo miltelių, 0,5 a. š. cukraus, 0,5 a. š. druskos, tada lėtai maišydami supilkite 1 stiklinę šalto vandens, 3 v. š. aliejaus. Išmaišykite iki vienalytės masės ir 15 min. įdėkite į šaldytuvą. Gilioje, plačioje keptuvėje įkaitinkite 1 stiklinę aliejaus, daržovių gabalėlius pamirkykite tešloje ir dėkite į aliejų. Kepkite abi puses po 3 minutes. Iškepusias daržoves išgriebkite ir sudėkite ant popierinio rankšluosčio, kad nuvarvėtų riebalai. Tokie auksaspalviai traškūs daržovių kąsneliai bus puikus užkandis su jūsų mėgstamu padažu.
Sriubos
Daržovių likučius galite suvartoti beveik bet kurioje sriuboje. Išbandykite lėto virimo sriubą. Jai reikės apkepinti kapotus svogūnus ir česnakus, supilti skardinę pjaustytų pomidorų, stiklinę vištienos sultinio, itališkų prieskonių, sukrėsti turimas daržoves ir palikti virti ant silpnos kaitros 4 val.
Gardi ir daug greičiau išverdama trinta sriuba. Apkepkite svogūną, sudėkite turimas daržoves ir galiausiai viską užpilkite sultiniu. Virkite apie 20 min., tada įdėkite sviesto arba alyvuogių aliejaus ir galiausiai sutrinkite rankiniu trintuvu.
Rytietiškas troškinys
Kario prieskonių mišinys ir kokosų pienas gali padėti išgelbėti paprikas, moliūgus, cukinijas, pomidorus, baklažaną. Patroškinkite turimas daržoves, užpilkite kokosų pienu, įberkite kario prieskonių ir patiekite kartu su ryžiais. Jūsų virtuvėje pakvips Azija.
Apkeptos atsargos
Matote, kad cukinijos, moliūgai, baklažanai, paprikos jau ima minkštėti, bet šiuo metu dar nenorite jų valgyti? Supjaustykite daržoves, apšlakstykite aliejumi, pabarstykite druskos, pipirų ir pakepinkite 1-5 min. Tada šaldytuve jos dar galės būti 2-3 dienas. Kai turėsite ūpo, galėsite panaudoti šias daržoves salotoms, makaronų padažams, sumuštiniams, troškiniams, apkepams.
Šaldyti prieskoniai
Prieskoninių žolelių likučius paverskite šviežiais prieskoniais visai žiemai. Pirmiausia trintuvu sutrinkite jas su aliejumi, tada sukrėskite masę į mažus šaldymo indelius arba maišelius ir užšaldykite. Galėsite iš maišelių šaukštu kabinti žoleles ir skaninti jomis marinatus, padažus, sriubas.
Maži likučiai
Jeigu likučių turite visai nedaug, juos galite sudėti į kotletus, makaronų padažą, kiaušinienę, omletą, fritatą.