Prasideda smidrų sezonas: kuo sveikatai naudinga ši nekaloringa daržovė ir kaip ją laikyti namuose?
Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, smidrai patenka į sveikatai palankiausių daržovių sąrašą ir išsiskiria savo maistinėmis savybėmis. Prieš penkmetį greitai išpopuliarėjus smidrams, lietuviai juos mėgsta jau kurį laiką, tad „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė kviečia paragauti ant grotelių keptų smidrų, o šalia jų pasigaminti ir traškių daržovių vėrinukų.
Daržovė, naudojama tūkstantmečius
Smidrai – išskirtinė daržovė, savyje turinti eilę mineralų bei vitaminų. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, smidrai priskiriami prie sveikatai palankiausių daržovių sąrašo, todėl prasidėjus pavasario sezonui jais rekomenduojama paįvairinti valgiaraštį.
Tiesa, nors Lietuvoje ši daržovė išpopuliarėjo gana neseniai, tačiau įvairiose pasaulio kraštuose smidrai žmonių mityboje naudojami jau tūkstantmečius. „Senovės egiptiečių freskose matomi į smidrus panašūs augalai. Tiesa, neaišku ar jie buvo naudojami medicininiais tikslais, ar valgomi, kaip dabar. Įdomu tai, kad dar ir šiandien tradicinėje kinų medicinoje šis augalas naudojamas kaip vaistinis preparatas. Ne veltui smidrai patenka į pasaulio sveikiausių maistinių daržovių sąrašą ir vis dažniau atsiduria lietuvių lėkštėse“, – pastebi E. Gavelienė.
Gydytoja dietologė pabrėžia ir šios daržovės maistinę naudą: „Smidruose gausu folio rūgšties, vitaminų A, C, K ir E bei B grupės vitaminų, įvairių mineralinių medžiagų: geležies, magnio, kalio, kalcio, seleno, cinko, mangano. Ši daržovė įvardijama ir kaip puikus skaidulų šaltinis bei yra mažai kaloringa. Smidruose tai pat gausu išskirtinių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, saponinų, kurie pasižymi cholesterolį mažinančiu efektu.“
Smidrai populiariausi atšilus orams
Anot „Rimi“ komercijos ir operacijų vadovės Olgos Suchočevos, ryškiausias smidrų pardavimų šuolis buvo užfiksuotas 2018–2019 metais, kai šią daržovę lietuviai atrado ir pradėjo vis dažniau naudoti kulinarijoje. „Lietuviai smidrus mėgsta valgyti kaip garnyrą, šalia lauko kepsninėse keptų mėsos ar žuvies patiekalų, jais gardinti salotas ar pusryčių patiekalus su kiaušiniai. Smidrų pardavimai šokteli kiekvieną pavasarį, kai lauke pakyla oro temperatūra ir galima grilinti“, – pastebi ekspertė.
Daugiausia smidrų užauginama šiltuose kraštuose, o į „Rimi“ prekybos centrus jie atkeliauja iš tolimosios Meksikos. Tiesa, vasaros sezonu šios daržovės užauginamos lietuviškuose ūkiuose. „Galima pastebėti, kad šių daržovių sezonas Lietuvoje prasideda nuo gegužės ir tęsiasi maždaug iki liepos pabaigos, tačiau viskas priklauso nuo orų bei temperatūros“, – apie smidrų sezoniškumą pasakoja O. Suchočeva.
Patarimai, kaip ilgiau išlaikyti šviežius
Anot O. Suchočevos, svarbu nepamiršti, kad smidrai, kaip ir kitos daržovės, yra ypač jautrūs temperatūros pokyčiams, tad parsinešus namo juos geriausia padėti į šaldytuvą. „Nusipirktus smidrus derėtų laikyti tokioje temperatūroje, kokioje jie buvo įsigyti arba šaldytuve, kad ilgiau galėtume mėgautis šios daržovės traškumu, o kambario temperatūroje smidrai tiesiog nepradėtų vysti. Norint smidrus išlaikyti dar ilgiau – galima juos užšaldyti, tačiau atšildžius juos reikės suvartoti kuo greičiau, – pataria O. Suchočeva ir priduria, kad smidrų laikomoje aplinkoje taip pat neturėtų būti daug drėgmės, kad šios daržovės nepradėtų pūti. – Geriausia smidrus suvartoti per pirmąsias dvi dienas nuo įsigijimo.“
Prekybos tinklo komercijos ir operacijų vadovė taip pat primena, kad norintys sutaupyti gali smidrų įsigyti pigiau specialių nuolaidų metu, pasinaudodami „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“
Smidrus paruošti – nesudėtinga
Smidrų pritaikymas kulinarijoje – beribis. Pasak „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, juos galima virti, kepti kepsninėje, gaminti su jais troškinius ar naudoti mėsos garnyrui. „Smidrai – naudinga pavasario daržovė, kurią paruošti yra itin nesudėtinga. Prieš juos gaminant reikėtų atskirti valgomas dalis nuo nevalgomų. Tai padaryti galite lauždami smidrą, pajutę, kad jis lengviausiai lūžta ties viena vieta, apatinę lūžio dalį pašalinkite. Gaminant svarbiausia prisiminti, kad nereikėtų jų perkepti ar pervirti, kadangi taip jie praranda savo skonį“, – vertingais patarimais dalijasi ekspertė.
„Rimi“ kulinarijos technologė L. Barčaitė namuose kviečia išbandyti naujus skonius ir pasigaminti grilyje keptus smidrus ir daržovių vėrinukus.
Grilyje keptų smidrų ir daržovių vėrinukų receptas
Smidrų ingredientai:
- 500 gramų smidrų;
- 2 šaukštai sezamų sėklų;
- 2 šaukštai sezamų aliejaus;
- 1 šaukštas sojų padažo;
- 1 skiltelė česnako;
- Druskos ir pipirų pagal skonį;
Daržovių vėrinukų ingredientai:
- 0.5 vnt. cukinijų;
- 1 vnt. oranžinės saldžios paprikos;
- 100 g. pievagrybių;
- 100 g. nedidelių pomidorų;
- 50 ml. alyvuogių aliejaus;
- druskos ir pipirų pagal skonį;
- 2 šaukštai mėgstamo BBQ padažo (pagal norą).
Gaminimo eiga
Daržovių vėrinukų gaminimas:
- Prieš naudojant medinius iešmelius, pamirkykite juos vandenyje;
- Cukinijas supjaustykite griežinėliais, papriką – skiltelėmis. Visas daržoves padalinkite į 4 dalis ir suverkite ant iešmelių.
- Vėrinukus apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Pabarstykite druska ir pipirais.
- Kepkite ant vidutiniškai įkaitintų grotelių apie 8 min. iš visų pusių.
- Iškart patiekite su mėgstamu padažu.
Smidrų gaminimas:
- Prieš naudodami medinius iešmelius pamirkykite juos vandenyje;
- Nupjaukite sukietėjusias apatines smidrų dalis ir suverkite ant iešmelių.
- Vidutiniškai įkaitintoje keptuvėje paskrudinkite sezamų sėklas ir atsidėkite.
- Dubenėlyje sumaišykite sezamų aliejų, sojų padažą ir kapotus česnakus. Gautu mišiniu apšlakstykite suvertus smidrus. Pabarstykite druska ir pipirais.
- Kepkite smidrus ant vidutiniškai įkaitinto grilio 2-4 min. kiekvieną pusę arba, kol pakis spalva. Baigę kepti apibarstykite sezamų sėklomis.
Skanaus!