Prieskoninės žolelės: kad kvapnu ir gardu būtų ilgai
Jeigu perkate jau nuskintas žoleles, siekdami, kad jos kuo ilgiau išliktų šviežios, nuplaukite jas sumerkę į dubenį ir švelniai pamaišę ranka. Taip jos prisigers daugiau drėgmės, bus nuskalauta dalis bakterijų, kurios skatina puvimą. Išėmę lapelius iš vandens nudžiovinkite juos salotų džiovyklėje arba ant popierinio rankšluosčio. Kad gerai nudžiūtų rankšluosčio uždėkite ir ant lapelių viršaus – ne tik po jais.
Kietesnes žoleles, tokias kaip čiobreliai, svogūnų laiškai, šalavijai nudžiovinę sudėkite ant šiek tiek drėgo popierinio rankšluosčio ir laisvai susukite jį kaip sušius. Tada tokį ritinėlį su žolelėmis viduje įdėkite į uždaroma polietileno maišelį, palikę skylę kad vyktų ventiliacija, ir įdėkite į šaldytuvą. Taip pat galite žoleles pamerkti, o ant jų puokštelės laisvai uždėti polietileno maišelį – taip jose bus užtikrinta drėgmė, tačiau vyks ir oro cirkuliacija. Tokią supakuotą puoštelę įdėkite į šaldytuvą.
Jautresnių prieskoninių žolelių, pavyzdžiui, krapų, pertažolių, mėtų lapelius nuskinkite nuo kotelių, išmeskite apvytusius lapelius, o gražiausius sumeskite į stiklainėlį su dviem centimetrais vandens ir uždengę įdėkite į šaldytuvą.
Bazilikus galite kaip gėles pamerkti į stiklainėlį ir laikyti ant stalviršio saulės šviesoje. Kaip gėles pamerkti galite ir svogūnų laiškus, tik sudėkite juos į šaldytuvą.
Taip paruoštos prieskoninės žolelės likti šviežios gali net iki trijų savaičių.
Kitas variantas pirkti prieskonines žoleles, pasodintas į vazonėlius. Išimkite jas iš polietileno maišelio ir laikykite kambario temperatūroje, tiesioginėje saulės šviesoje. Laistykite kas 2-3 dienas arba, kai pajusite, kad žemės viršus jau sausas. Vis dėlto neperlaistykite. Žolelės negali mirkti vandenyje, tad vanduo iš vazonėlio turi nutekėti, o jo perteklių, išpilkite. Gerai prižiūrimos žolelės pirktiniame vazonėlyje gali žaliuoti 1-2 savaites.
Jeigu norite, kad žolelės žaliuotų apie mėnesį ar net du, paretinkite jas pirktiniame vazonėje. Tam prireiks žirklėmis prie pat šaknų nukirpti silpniausias žoleles ir palikti 2-3 sveikiausias. Nukirptus prieskonius galite iškart suvartoti. Nors likusios žolelės neatrodys taip gausiai klestinčios kaip tankiai susodintos, vis dėlto taip jos gaus daugiau erdvės ir žaliuos ilgiau. Paretinti augalus galite ir išimdami visą kuokštą iš parduotuvinio vazonėlio su šaknimis (prieš tai gausiai palaistykite) ir persodindami į kitus vazonėlius po 2-3 augalus į kiekvieną.
Bazilikai, čiobreliai, rozmarinai mėgsta daugiau šviesos ir drėgmės nei, pavyzdžiui, pertažolės ir mėtos. Pastarąsias dvi galima laikyti pavėsyje ir laistyti rečiau.
Praretinti, laikomi šiltoje, bet drėgmės nestokojančioje patalpoje, kurioje gausu saulės šviesos, o vasarą išnešti į lauką, jūsų žalumynai klestės net keletą mėnesių.