Šaldytos uogos bei grybai – nepamainomi šventinių patiekalų ingredientai: ekspertė primena, kaip teisingai juos atšildyti

Vaisiai ir daržovės • 2023 m. Lapkritis 28 d.
Tradiciniai lietuviški šventiniai patiekalai neįsivaizduojami be įvairių rūšių grybų bei uogų.

Nors šviežių vasaros bei rudens gėrybių sezonas jau seniai pasibaigė, maisto ruošimui naudojami konservuoti produktai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, jog šaldymas – vienas iš geriausiai maistines produktų savybes išsaugančių bei sveikatai palankių konservavimo būdų. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, ką reikėtų žinoti produktus prieš šventes atšildant, o Kalėdų stalui siūlo apsipirkti pigiau jau dabar, mat iki gruodžio 18 d. el. parduotuvėje www.rimi.lt taikoma -40 proc. nuolaida šaldytiems gaminiams.

Sveikatai palankiausias maisto konservavimo būdas

Sunku būtų įsivaizduoti lietuvišką Kūčių stalą be spanguolių kisieliaus ar tradicinės silkės su grybų padažu. Tam mus gelbėja konservuotos vasaros gėrybės – uogos ir grybai. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šaldymas – vienas sveikatai palankiausių maisto konservavimo būdų, išsaugančių daugiausia maistinių medžiagų.

„Kalbant apie vaisius, uogas, daržoves ar grybus, šaldymas yra ypač rekomenduotinas konservavimo būdas, kuris gaminiuose išlaiko daug maistinių medžiagų. O pastaruoju metu ypač palankiai vertinamas greitasis užšaldymas – liofilizacija – kuri padeda išsaugoti pirminę produkto vertę“, – tikina dr. E. Gavelienė.

Gydytoja dietologė pastebi, jog žiemos šventėms iš šaldytų produktų aktualiausi išlieka augalinės kilmės produktai.„Šaldytos spanguolės puikiai tiks naminiam kisieliui virti bei įvairiems šventiniams kepiniams, pyragams, keksiukams ir kitiems desertams gardinti. Sutrintu pavidalu užšaldytos įvairios uogos, supilsčius į ledo kubelius ar suskirsčius porcijomis indeliuose, bus patogios dėti į gėrimus arba tiesiog norint paskaninti vandenį. Įvairių rūšių uogos puikiai tiks ne tik kaip atskiras patiekalas ar įdaras, bet ir kaip šventinio stalo puošmena. Tuo tarpu šaldytus grybus galime panaudoti ne tik šaltiems, bet ir karštiems patiekalams gaminti. Iš jų ruošiami įvairūs pyragaičiai, grybai naudojami kaip tradicinės silkės pagardas, įvairių patiekalų įdaras ar sudėtinė salotų dalis“, – sako dr. E. Gavelienė.

Pataria atkreipti dėmesį į atšildymą

Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, nors namuose šaldytos įvairios vasaros bei rudens gėrybės teikia daugiau sentimentų, pastaruoju metu gamintojai vis dažniau atsisako įvairių priedų, išlaikydami šaldytų produktų natūralumą: „Šiuo metu „Rimi“ prekybos centruose galima rasti įvairių rūšių šaldytų daržovių bei vaisių, o prieš šventes jų pardavimai išauga beveik 50 procentų. Visą mėnesį, iki gruodžio 18 dienos, šaldytus produktus e. parduotuvėje www.rimi.lt galima įsigyti su -40 proc. nuolaida.“

Tačiau tam, kad pasimėgautume gardžiu spanguolių kisieliumi bei vaikystę primenančiomis bandelėmis su grybų įdaru, verta žinoti, jog šaldytų produktų skonis bei maistinės savybės priklauso ir nuo teisingo jų atšildymo. O. Suchočeva pataria vengti dažnai pasitaikančių klaidų ir rekomenduoja šaldytas uogas atšildyti palaipsniui, be to, jų jokių būdu nereikėtų iš karto mesti į karštą temperatūrą.

„Toks atšildymo būdas, nors ir reikalauja daugiau laiko, būtų teisingiausias, nes tuomet produktai nepraranda savo maistinių savybių. Tuo tarpu iš šaldiklio ištrauktų grybų atšildyti nepatariama. Iš karto juos dėkite ant įkaitintos keptuvės ir ruoškite norimus patiekalus“, – siūlo specialistė.

Komercijos operacijų vadovė tiek pirktines, tiek namuose pačių užsišaldytas uogas bei grybus pataria laikyti ne mažesnėje nei -18ºC temperatūroje ir suvartoti per metus. „Tam, kad šaldymo datą visada turėtumėte po ranka, ant indelio galite užklijuoti lipduką – taip bus lengviau sekti galiojimo terminą. Tuo tarpu įsigijus pirktines šaldytas uogas bei grybus, šiuos duomenis rasite ant gaminio pakuotės. Svarbu išlaikyti teisingą temperatūrinį režimą ir jokiu būdu pakartotinai neatšaldyti jau atšildyto produkto. Ant gaminio pakuotės visada būna pažymėta rekomenduotina temperatūra, kurioje tą gaminį reikėtų laikyti, kad produktas nepradėtų gesti“, – pažymi specialistė.

Ekspertė taip pat primena, jog e. parduotuvėje www.rimi.lt visam šaldytam maistui ir valgomiesiems ledams iki gruodžio 18 d. taikoma net -40 % nuolaida* perkantiems su lojalumo kortele, tad dabar palankus metas iš anksto apsirūpinti ilgai negendančiais produktais šventėms. O sutaupyti sumaniai apsiperkant padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos.

„Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse. O kuo daugiau apsipirksite „Rimi“ parduotuvėse, tuo daugiau „Mano Rimi“ pinigų uždirbsite kitą mėnesį – nuo 1 iki 2,5 proc. O nuo šiol „Rimi“ galima rasti daugiau nei 700 prekių rasti bene žemiausia įprasta kaina rinkoje“, – sako O. Suchočeva.

*Nuolaida netaikoma „Rimi Basic“, „Rimi Smart“, „Vikis“ prekių ženklo prekėms, akcinėms ir išpardavimo prekėms, taip pat prekėms, pažymėtomis „Verta pirkti“ ir kitais specialių pasiūlymų ženklais, prekėms, kurioms taikoma dviguba kainodara.


Populiarūs straipsniai